Titta

Richard Holbrooke - min pappa diplomaten

Richard Holbrooke - min pappa diplomaten

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Richard Holbrooke - min pappa diplomaten

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Diplomaten och ambassadören Richard Holbrooke var verksam i amerikansk utrikespolitik under femtio år. En av de viktigaste händelserna i Holbrookes yrkesgärning var när han lyckades med förhandlingarna av Daytonavtalet som avslutade Bosnienkriget 1995. Han fick uppdraget att avsluta kriget i Afghanistan av president Barack Obama, men mötte motstånd i Kabul och Washington och dog i december 2010 av hjärtproblem. I dokumentären ger Richard Holbrookes äldste son David en komplex bild av en världspolitiker, frånvarande pappa och en älskad man med karriären i fokus.

Ämnen:
Historia > Efter ca 1900 > Efterkrigstiden, Samhällskunskap > Politik och statskunskap > Konflikter och konflikthantering
Ämnesord:
Biografi, Diplomati, Folkrätt, Förenta staterna, Historia, Holbrooke, Richard, 1941-2010, Internationella relationer, Kriget i Afghanistan 2001-, Kriget i Jugoslavien 1991-1995, Nordamerikas historia, Rättsvetenskap, Samhällsvetenskap, USA:s historia, Vietnamkriget 1957-1975
Utbildningsnivå:
Högskola

Mer högskola & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Malmöforskare föreläser 2015

Tänka rätt och tycka lämpligt

Fredrik Alvén forskar vid Fakulteten för lärande och samhälle vid Malmö högskola och undersöker vad som är syftet med undervisning i historia. Är det medborgarfostran för en kollektiv förståelse? Eller handlar det om medborgarkompetens och att utveckla kritiskt tänkande, argumentationsteknik och källkritik? Inspelat på Malmö högskola den 20 oktober 2015. Arrangör: Malmö högskola.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - historia

En vandring i Surbullestan

Vi går på rundtur i Norrköping där textilindustrin etablerades under 1800-talet. Anette Kindahl från Norrköpings stadsmuseum berättar om industrialism, arbetsmiljö och Moa Martinsson.

Fråga oss