Titta

Richard Holbrooke - min pappa diplomaten

Richard Holbrooke - min pappa diplomaten

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Richard Holbrooke - min pappa diplomaten

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Diplomaten och ambassadören Richard Holbrooke var verksam i amerikansk utrikespolitik under femtio år. En av de viktigaste händelserna i Holbrookes yrkesgärning var när han lyckades med förhandlingarna av Daytonavtalet som avslutade Bosnienkriget 1995. Han fick uppdraget att avsluta kriget i Afghanistan av president Barack Obama, men mötte motstånd i Kabul och Washington och dog i december 2010 av hjärtproblem. I dokumentären ger Richard Holbrookes äldste son David en komplex bild av en världspolitiker, frånvarande pappa och en älskad man med karriären i fokus.

Ämnen:
Historia > Efter ca 1900 > Efterkrigstiden, Samhällskunskap > Politik och statskunskap > Konflikter och konflikthantering
Ämnesord:
Biografi, Diplomati, Folkrätt, Förenta staterna, Historia, Holbrooke, Richard, 1941-2010, Internationella relationer, Kriget i Afghanistan 2001-, Kriget i Jugoslavien 1991-1995, Nordamerikas historia, Rättsvetenskap, Samhällsvetenskap, USA:s historia, Vietnamkriget 1957-1975
Utbildningsnivå:
Högskola

Mer högskola & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Ett gott hem för alla

Lawen Mohtadi om Ett gott hem för alla

Författaren, journalisten och regissören Lawen Mohtadi berättar om kärnan i utställningen Ett gott hem för alla. Bilderna av fotograferna Anna Riwkin och Björn Langhammer fångar sin samtid. I dem går det att se en viss förändring när svenska politiker under 1950-talet börjar inse situationen. Reformer genomförs och romerna får medborgerliga rättigheter. Inspelat den 7 november 2015 på Moderna museet i Stockholm. Arrangör: Moderna museet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - historia

Den moderna staden växer fram

Breda gator, monumentala byggnader och bättre bostadsförhållanden för de fattiga. Vi går på stadsvandring med arkitekturhistorikern Eva Eriksson.