Titta

Richard Holbrooke - min pappa diplomaten

Richard Holbrooke - min pappa diplomaten

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Richard Holbrooke - min pappa diplomaten

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Diplomaten och ambassadören Richard Holbrooke var verksam i amerikansk utrikespolitik under femtio år. En av de viktigaste händelserna i Holbrookes yrkesgärning var när han lyckades med förhandlingarna av Daytonavtalet som avslutade Bosnienkriget 1995. Han fick uppdraget att avsluta kriget i Afghanistan av president Barack Obama, men mötte motstånd i Kabul och Washington och dog i december 2010 av hjärtproblem. I dokumentären ger Richard Holbrookes äldste son David en komplex bild av en världspolitiker, frånvarande pappa och en älskad man med karriären i fokus.

Ämnen:
Historia > Efter ca 1900 > Efterkrigstiden, Samhällskunskap > Politik och statskunskap > Konflikter och konflikthantering
Ämnesord:
Biografi, Diplomati, Folkrätt, Förenta staterna, Historia, Holbrooke, Richard, 1941-2010, Internationella relationer, Kriget i Afghanistan 2001-, Kriget i Jugoslavien 1991-1995, Nordamerikas historia, Rättsvetenskap, Samhällsvetenskap, USA:s historia, Vietnamkriget 1957-1975
Utbildningsnivå:
Högskola

Mer högskola & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Hon var barn under förintelsen

Susanna Christensen växte upp som enda barnet i en judisk familj i Makó, Ungen. Här berättar hon om barndomens upplevelser av antisemitism, förföljelse och tvångsförflyttning till gettot, tältläger, baracker och att avslutningsvis hamna i koncentrationslägret Bergen-Belsen i Tyskland innan befrielsen 1945. Inspelat i mars 2015 på Jensen gymnasium, Stockholm. Arrangör: Jensen gymnasium.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - historia

Den moderna staden växer fram

Breda gator, monumentala byggnader och bättre bostadsförhållanden för de fattiga. Vi går på stadsvandring med arkitekturhistorikern Eva Eriksson.

Fråga oss