Titta

Lärlabbet eftersnack

Lärlabbet eftersnack

Om Lärlabbet eftersnack

Fördjupning och diskussion kring aktuella ämnen inom skolvärlden.

Till första programmet

Lärlabbet eftersnack : Skolan som skyddsfaktor

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Skolan som skyddsfaktor

Avsnitt 16

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Hur kan skolan hitta och stödja de barn som upplever olika slags utsatthet? Fortsättning på samtalet som hölls i programmet Lärlabbet om skolan som skyddsfaktor. Medverkande: Lina Delvert, skolkurator; Jonas Johnsson, lärare; Anne Harju, forskare och Erik Rova, psykolog.

Ämnen:
Pedagogiska frågor > Elevhälsa
Ämnesord:
Elevvård, Skolan, Skolhälsovård, Skolsociala åtgärder, Undervisning
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning

Alla program i Lärlabbet eftersnack

Mer lärarfortbildning & pedagogiska frågor

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Lärlabbet

Lärandet

Tema: nyanlända elever. Vad har nyanlända för kunskaper med sig till skolan och hur kan de kunskaperna omsättas i nya kunskaper? De nyanlända elever som har Åsa Sebelius som lärare utvecklar sitt språk genom genrepedagogik. Eleverna får ämnneskunskapen med sig om de förstår i vilka sammanhang och strukturer språket finns. Enligt modellen som Åsa arbetar med kan språket vara argumenterande, berättande, återgivande eller instruerande. Reportaget följs upp med samtal i studion med gäster.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Didaktorn

Hela skolans angelägenhet

Professor Nihad Bunar, som är knuten till barn- och ungdomsvetenskapliga institutionen på Stockholms universitet, har länge forskat kring nyanländas skolgång. Enligt honom är nyckeln till en fungerande skolgång och integration att nyanlända börjar ses som en angelägenhet för hela skolan och att rektorer slutar bolla över ansvaret för dem till andra. När det äntligen finns nya riktlinjer och råd, färskt kartläggningsmaterial och tydliga policypaket så är det också dags att också börja ta tag i situationen, menar Nihad Bunar.

Fråga oss