Titta

Min skola mitt i kriget

Min skola mitt i kriget

Om Min skola mitt i kriget

Hur påverkar krig och konflikter barns skolgång? Den här serien visar hur olika barns levnadsvillkor kan se ut, till exempel vad det gäller tillgång till utbildning. Dina elever får insyn i hur det kan bli när sociala skyddsnät saknas för barn i olika livssituationer, i skolan och i samhället. Vidare får eleverna tillfälle att reflektera över att alla barn inte kan ta rättigheter i enlighet med barnkonventionen för givna. Den här serien kan användas i både samhällskunskap och geografi. Allt tal är på svenska.

Till första programmet

Min skola mitt i kriget : "Jag flydde med mina böcker"MaterialDela
 1. I södra Sudan tvingade rebeller barn
  och familjer att fly från sina hem.

 2. Systrarna Grace och Anna
  flydde för sina liv.

 3. Nån dödas framför dig och nån dödas
  bakom dig och du springer fortfarande

 4. De dödade alla, vare sig du var
  en man eller ett barn. Vem som helst.

 5. De tvingade in människor i husen
  och tände eld på dem.

 6. Floden var nära oss så människor
  bara sprang ut i vattnet.

 7. De flesta av barnen kunde inte simma.
  De bara drunknade.

 8. Floden som vi tog oss över
  var jättebred.

 9. I sju dagar attackerade de oss,
  men vi gömde oss för dem.

 10. Det du tänker är "kommer du
  att överleva eller kommer du att dö?"

 11. Jag flydde med böckerna.
  Fast jag sprang nästan utan kläder-

 12. -så sprang jag med mina böcker.

 13. Jag höll den här boken. Den är gammal
  nu men jag måste ta hand om den.

 14. Systrarna flyr
  till ett flyktingläger.

 15. När jag kom hit upptäckte jag
  att det inte fanns nån skola.

 16. Det här har verkligen förstört
  våra liv och vår utveckling.

 17. Livet här i flyktinglägret
  handlar bara om att äta och sova.

 18. Människorna lider hela tiden.

 19. Det beror på att de flesta i södra
  Sudan inte har fått nån utbildning.

 20. Under inbördeskriget i södra Sudan
  2013-2015-

 21. -förstördes mer än 800 skolor.

 22. Den här generationen
  går inte i skolan.

 23. Över 400 000 barn
  var tvungna att sluta skolan.

 24. De kommer att bli mycket värre
  i södra Sudan-

 25. -när det är så många barn
  som inte får nån utbildning.

 26. Om jag blir minister kommer jag
  att låta alla barn gå i skolan.

 27. Skola är livet! Med utbildning
  kommer ditt barn inte ha problem.

 28. Barn ska inte
  stanna hemma under träden.

 29. När det uppstår en kris måste man
  starta grundskolor och gymnasier-

 30. -så att alla elever
  kan få en utbildning.

 31. Om barn i ett land får en utbildning
  kommer de att utveckla landet.

 32. Jag kan bli minister, doktor, lärare
  eller vadsomhelst om jag är utbildad.

 33. Jag måste planera för min framtid.
  Jag måste utbilda mig.

 34. Så jag bara måste få utbildning,
  annars är jag död.

 35. Men om jag lever så måste jag lyckas.

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Bädda in ditt klipp:

Bädda in programmet

Du som arbetar som lärare får bädda in program från UR om programmet ska användas för utbildning. Godkänn användarvillkoren för att fortsätta din inbäddning.

tillbaka

Bädda in programmet

tillbaka

"Jag flydde med mina böcker"

Avsnitt 3 av 4

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vi möter systrarna Grace och Anna från byn Bor i Sydsudan. De berättar om att de tvingades fly när byn attackerades av rebellsoldater. Grace höll hårt i sin bok under flykten. De lyckades ta sig till ett flyktingläger där det inte fanns någon skola eller något för barnen att göra. Grace och Anna talar om hur viktigt det är med utbildning och hur de förlorar värdefulla skolår när det är krig i deras land. "Med utbildning kan jag bli president!", säger Anna. Allt tal i programmet är på svenska.

Ämnen:
Geografi > Afrika, Geografi > Folk i andra länder, Samhällskunskap > Barns rättigheter, Samhällskunskap > Politik och statskunskap > Konflikter och konflikthantering
Ämnesord:
Barn och krig, Barns rättigheter, Flyktingbarn, Flyktingfrågor, Flyktingpolitik, Politik, Samhällsvetenskap, Sociala frågor, Statskunskap, Sydsudan, Utbildning
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Ladda ner

Alla program i Min skola mitt i kriget

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaMin skola mitt i kriget

Flickors rätt till skola

Avsnitt 1 av 4

När talibanerna styrde stora delar av Afghanistan fick flickor inte gå i skolan. Här får vi möta Saleha som är 12 år och har kunnat gå i skolan i ett år. Hennes familj förstår hur viktigt det är för både flickor och pojkar att utbilda sig. Saleha uppmuntrar andra flickor att komma till skolan och drömmer om att själv bli lärare när hon blir stor. Allt tal i programmet är på svenska.

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaMin skola mitt i kriget

De bombar vår skola

Avsnitt 2 av 4

För barn som lever mitt i ett krig är det livsfarligt att gå till skolan. Här får vi träffa barn från olika länder som delar upplevelser. I östra Gaza i Palestina har många skolor blivit ödelagda. Ryan, 13 år, är mycket ledsen över att hans hem och skola har blivit förstörda. I norra Syrien träffar vi Diala och Rami, 8 och 9 år gamla. De berättar om hur det var när deras skolor bombades. Vi får också vara med när syriska skolbarn får träna på att ta skydd när flyganfallslarmet går. Allt tal i programmet är på svenska.

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaMin skola mitt i kriget

"Jag flydde med mina böcker"

Avsnitt 3 av 4

Vi möter systrarna Grace och Anna från byn Bor i Sydsudan. De berättar om att de tvingades fly när byn attackerades av rebellsoldater. Grace höll hårt i sin bok under flykten. De lyckades ta sig till ett flyktingläger där det inte fanns någon skola eller något för barnen att göra. Grace och Anna talar om hur viktigt det är med utbildning och hur de förlorar värdefulla skolår när det är krig i deras land. "Med utbildning kan jag bli president!", säger Anna. Allt tal i programmet är på svenska.

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaMin skola mitt i kriget

Längtan efter skolan

Avsnitt 4 av 4

Fler än 4 miljoner människor har flytt från Syrien sedan konflikten startade 2011. De flesta är kvinnor och barn. Här får vi möta barn i ett flyktingläger i Grekland som berättar om sin flykt i båt över havet och om saknaden och längtan efter de liv de levde i Syrien före kriget. Barnen drömmer om att få gå i skolan igen. Familjerna väntar i ovisshet på att få lämna lägret och resa vidare till en osäker framtid i något annat land. Allt tal i programmet är på svenska.

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning

Mer grundskola 4-6 & geografi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Geografens testamente - Norden - syntolkat

De gröna öarna

Efter att Svarta Solens Brödraskap stulit kartan får Holger och Mortensen veta att Mary Diana befinner sig på ett örike. Efter en mellanlandning på Åland inser Holger att det istället är till Färöarna de måste bege sig. En plötslig storm tvingar dem till en nödlandning på Grönland. Där följer Holger med Pelle och hans son på en båttur för att titta på vilda valar. Mortensen lyckas till slut reparera det skadade planet och färden fortsätter till de gröna Färöarna. I Torshamn försöker de hitta någon som känner till Svarta Solen och får ett tips att bege sig till fälten vid Mykines. Del 9 av 10.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Hamnskiftarens resa

Östergötland, Småland

Del 3 av 11: Ormens skinn. Jakten går vidare mot Domkyrkan i Linköping. Där på en pelare finns en inskription som kan leda Jim och Ayla närmare den försvunna trollboken. På sin väg dit varnas Jim av en knölsvan på Göta kanal. Trots det tar Jim hjälp en mystisk präst. Efter en lång bilfärd söderut, längs Vättern, söder om Ljungby, bjuds Jim och Ayla på trollfest. Men kalaset får ett tvärt slut när den stora ormen Lindi lockas ut ur sin bur.