Titta

Barnen som överlevde Förintelsen

Barnen som överlevde Förintelsen

Om Barnen som överlevde Förintelsen

Hur var det att växa upp i ett Europa som var influerat av nazismen? Här får vi möta olika barns upplevelser av flyktförsök, motstånd och koncentrationsläger under andra världskriget.

Till första programmet

Barnen som överlevde Förintelsen : Martin KapelDela
 1. 1938, när jag var åtta år gammal-

 2. -ägde den
  så kallade "Polenaktionen" rum.

 3. Tidigt på morgonen när vi låg och sov
  kom nazisterna in i vår lägenhet.

 4. Vi skulle föras bort.

 5. Vi placerades på ett tåg-

 6. -och insåg att vi alla var polska judar.

 7. Vi hade mer tur än andra,
  eftersom hela familjen hade hämtats.

 8. Andra hade skilts åt och visste inte
  om de skulle få träffas igen.

 9. För att göra saken värre var det allt från
  spädbarn till mycket gamla människor-

 10. -och människor som var sjuka.
  En del hade tagits från sjukhussängar.

 11. Vi färdades resten av dagen,
  och när det hade blivit mörkt-

 12. -stannade tåget
  och vi blev tillsagda att stiga av.

 13. Utanför stationen stod två rader av
  SS-soldater. Vi marscherades i väg.

 14. Det gick ett rykte om att vi skulle
  föras till en avlägsen plats och skjutas.

 15. Jag såg folk stupa av utmattning-

 16. -och hyste inga tvivel
  om SS-soldaternas brutalitet.

 17. Vi marscherade i några timmar,
  och stannade sen vid ett järnvägsspår-

 18. -och fick veta att soldaterna
  inte skulle gå vidare.

 19. Det är sannolikt
  att detta var gränsen mot Polen.

 20. Soldaterna skulle inte vilja
  gå över den.

 21. Det hade kunnat leda till
  en internationell incident.

 22. Vi fick höra att vi var tvungna
  att marschera på spåret.

 23. På sidorna fanns det diken.

 24. Den som ramlade kunde bli skadad
  av fallet eller bli nertrampad.

 25. Till slut kom soldater och poliser
  och tog oss till fånga.

 26. Polackerna försökte tvinga tillbaka oss
  till Tyskland.

 27. De tyska myndigheterna var beredda,
  och polackernas försök misslyckades.

 28. Vi lyckades ta oss till Kraków,
  där vi hade släkt-

 29. -och vi kom till deras dörr.

 30. Ungefär när vi åkte till Polen-

 31. -tillät britterna att barn reste dit,
  i det som blev kallat "Kindertransport".

 32. Jag hade turen att vara
  en av de få som räddades från Polen.

 33. Annars hade jag dött
  med resten av min familj.

 34. Jag hamnade hos fosterföräldrar
  i Coventry.

 35. Hösten 1940 inleddes blitzen.

 36. Coventry var
  en de svårast bombade städerna.

 37. Vi hade sjutton räder
  då några få bomber släpptes-

 38. -och sen en natt var det en stor räd.

 39. Inrikesdepartementet gav rådet
  att om man inte hade skyddsrum-

 40. -var det säkrast under trappan.

 41. Under vår trappa
  hade vi ett litet skafferi.

 42. Där trängdes fosterföräldrarna,
  min syster, jag och hunden.

 43. Han var mycket ilsken och bet många.

 44. Vi försökte hålla oss borta, men när
  en bomb slog ner morrade hunden.

 45. Vi var väldigt rädda, allihop.

 46. Vi hörde ett högt visslande ljud.
  Bomberna närmade sig.

 47. Den landade bara några hus bort.

 48. När vi kom ut morgonen därpå-

 49. -hade huset förlorat dörrar,
  fönster och en del av taket.

 50. Det är fantastiskt att folk i allmänhet
  tog de små flygräderna med fattning-

 51. -men under de stora flygräderna
  kände jag mig väldigt rädd.

 52. Jag tror inte att många helt ärligt
  kan säga att de inte var det.

 53. Översättning: Richard Schicke
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Martin Kapel

Avsnitt 2 av 6

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Martin Kapels familj blev under andra världskriget deporterad och tillsammans tog de sig till Krakow. Martin skickades därefter med en så kallad kindertransport från Polen till England. Resten av familjen dödades innan de hade möjlighet att följa efter till London. Martin minns flygräderna mot England och pratar om hur det tyska folket kom att anamma nazismen på så kort tid.

Ämnen:
Historia > Efter ca 1900 > Andra världskriget
Ämnesord:
1939-1945 (andra världskriget), Andra världskriget, Förintelsen, Förintelsens överlevande, Historia, Judarnas historia, Judeförföljelser, Nazism
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i Barnen som överlevde Förintelsen

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Ruth Rogoff

Avsnitt 1 av 6

Ruth Rogoff berättar om hur hennes familj flydde från Tyskland till London just innan andra världskriget bröt ut. När familjen steg ur tåget på stationen i London meddelade de engelska myndigheterna att krig hade brutit ut. Ruth understryker i sin historia vikten av att prata med barn om nazismen och hur historien måste föras vidare på ett konstruktivt sätt.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Martin Kapel

Avsnitt 2 av 6

Martin Kapels familj blev under andra världskriget deporterad och tillsammans tog de sig till Krakow. Martin skickades därefter med en så kallad kindertransport från Polen till England. Resten av familjen dödades innan de hade möjlighet att följa efter till London. Martin minns flygräderna mot England och pratar om hur det tyska folket kom att anamma nazismen på så kort tid.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Trude Silman

Avsnitt 3 av 6

Trude Silman berättar att få i hennes skolklass överlevde andra världskriget. Trude skiljdes från sina föräldrar när de skickade henne till London för att undkomma Förintelsen. I London bodde Trude hos ett tjugotal olika familjer. Sina egna föräldrar återsåg hon aldrig. Att Trudes pappa dödades under kriget vet man, men vad som hände med Trudes mamma är ännu okänt. Trude berättar om sin längtan efter sin familj och att hon aldrig kommer att sluta leta efter sin mamma.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Heinz Skyte

Avsnitt 4 av 6

Heinz Skyte har tidiga minnen av nazisternas förtryck. Skyte fick plötsligt inte längre umgås med sina skolkamrater eller gå på universitetet. Stora nazistprocessioner drog genom städerna och synagogor sattes i brand. Heinz familj flydde från nazisterna till England där de misstänktes för att vara tyska spioner, trots att de var judar. I sin historia berättar Heinz om överlevnadsinstinkt, tacksamhet och hur svårt det är att stå emot grupptryck.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Arek Hersch

Avsnitt 5 av 6

Arek Hersch har starka minnen av nazismen. Hersch minns tågtransporten till Auschwitz och hur Mengele valde vilka som skulle få leva och vilka som skulle dö i koncentrationslägrets gaskammare. Arek lyckades bli en av dem som skulle komma att överleva. Av hela släkten Hersch som bestod av 21 personer överlevde bara Arek och hans syster. I sin historia berättar Arek om hur det är att förlora sin familj och att det som hände under andra världskriget och nazismen aldrig får upprepas.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Suzanne Rappaport-Ripton

Avsnitt 6 av 6

Suzanne Rappaport-Ripton minns sin barndom i Paris i början av andra världskriget. Suzannes familj togs till fånga och soldaterna skulle även ha tagit Suzanne om inte en granne med list hade räddat hennes liv. Suzanne menar att alla historier om övergrepp, inte bara Förintelsen utan det som har hänt i Syrien och Jugoslavien, måste återberättas. Hon menar att enbart genom att återberätta historien kan vi förhindra att den upprepas.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Visa fler

Mer allmänbildande & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Släktforskardagarna 2016

Lappskattelanden och deras innehavare

Gudrun Norstedt berättar om den historiska indelningen av den svenska lappmarken, de så kallade lappskattelanden. Marken tillhörde ursprungligen samer som utnyttjade fiskevatten, renbetesmarker och andra resurser med ensamrätt men betalade skatt för detta. Succesivt övertogs landet av bönder under 1700- och 1800-talen. I skattelängder och andra källor kan man följa landens innehavare från 1600-talet och framåt. Inspelat den 20 augusti 2016 på Nolia, Umeå. Arrangör: Södra Västerbottens släktforskare.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnaministeriet dokumentär

Skolresan till Förintelsen

En grupp högstadieelever åker till andra världskrigets Polen. En resa som kommer att förändra dem. I Polen mördades omkring tre miljoner judar av nazisterna. När eleverna besöker Treblinka, Majdanek och gettot i Warszawa känns historien otäckt nära.