Titta

Barnen som överlevde Förintelsen

Barnen som överlevde Förintelsen

Om Barnen som överlevde Förintelsen

Hur var det att växa upp i ett Europa som var influerat av nazismen? Här får vi möta olika barns upplevelser av flyktförsök, motstånd och koncentrationsläger under andra världskriget.

Till första programmet

Barnen som överlevde Förintelsen : Heinz SkyteDela
 1. Jag minns dagen då nazisterna
  kom till makten. Jag var snart tretton-

 2. -och tittade ner från fönstret.

 3. Nazisterna firade alltid
  sina framgångar med fackeltåg.

 4. Nazisterna tågade förbi
  och sjöng blodtörstiga sånger.

 5. Nürnberglagarna
  som antogs hösten 1935-

 6. -gjorde diskriminering mot judar lagligt.
  Vi fick inte längre gå på bio och teater-

 7. -och tillhöra klubbar.

 8. Att inte få vara med sina kamrater
  som barn är ett hårt slag.

 9. Man känner sig underlägsen
  och ifrågasätter sin existens.

 10. Vi var tre judiska pojkar kvar i klassen.

 11. Ledaren för Hitler-Jugend sa:
  "Vi vill inte ha er i skolan."

 12. Jag slutade vid sexton. Jag hade
  antagligen gått på universitetet-

 13. -men universiteten
  tog inte längre emot judar.

 14. Vid arton åkte jag till Hamburg
  för att lära mig engelska.

 15. På kvällarna samlades vi
  och hörde på nyheterna.

 16. Vi visste att nåt skulle hända.
  I Nürnberg blev mina föräldrar gripna.

 17. De fick stå på ett torg mitt i staden
  i två timmar.

 18. Man skymfade och spottade på dem.
  Synagogan sattes i brand.

 19. Kvinnor, gamla och barn skickade hem.

 20. När min mor kom hem fyra på morgonen
  ringde hon dit där jag bodde.

 21. Hon sa "Far har rest bort", vilket
  var kod för att han hade blivit gripen.

 22. "Klä på dig och ta en promenad."

 23. Så det gjorde jag. Jag satt på
  parkbänkar och gick till varuhusen.

 24. Jag försökte göra mig liten
  och inte sticka ut.

 25. Jag såg röken
  från synagogorna överallt.

 26. Grupper av judar
  släpades genom gatorna.

 27. Fönster krossades.

 28. Tyskarna hittade på termen
  "Kristallnacht"-

 29. -på grund av allt krossat glas.

 30. Till slut gick jag hem.

 31. Hyresvärdinnan sa
  att Gestapo hade varit där.

 32. Det var tur att jag var ute, annars hade
  jag skickats till ett koncentrationsläger.

 33. Min far skickades till koncentrations-
  lägret Dachau utanför München.

 34. Han var där i fem, sex veckor. De
  flesta släpptes strax innan julen -38.

 35. Sen kom han hem
  och var totalt förändrad.

 36. Då blev det uppenbart att det inte
  fanns nån framtid för oss i Tyskland.

 37. Inget land ville ta emot oss.

 38. Min bror Frank var i Leeds. Han
  lyckades skaffa mig en lärlingstjänst-

 39. -så jag flyttade dit.

 40. Vi skaffade visum åt våra föräldrar,
  och de kom dit.

 41. Fyra dagar senare bröt kriget ut.

 42. Dagen då kriget bröt ut bad en polisman
  oss att inställa oss på polisstationen.

 43. Vi var utlänningar från en fientlig nation.
  Våra kameror och kikare beslagtogs.

 44. De sågs som spionutrustning.

 45. Churchill hade precis
  blivit premiärminister-

 46. -och blev tillfrågad vad man
  skulle göra med utlänningarna.

 47. Och Churchill svarade: "Grip allihop."

 48. Så vi blev inspärrade,
  min far, min bror och jag.

 49. Det var förolämpande, för vi var mer
  emot nazisterna än vad britterna var.

 50. Vi tvingades därifrån för att vi var judar
  och spärrades in här som tyskar.

 51. Översättning: Richard Schicke
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Heinz Skyte

Avsnitt 4 av 6

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Heinz Skyte har tidiga minnen av nazisternas förtryck. Skyte fick plötsligt inte längre umgås med sina skolkamrater eller gå på universitetet. Stora nazistprocessioner drog genom städerna och synagogor sattes i brand. Heinz familj flydde från nazisterna till England där de misstänktes för att vara tyska spioner, trots att de var judar. I sin historia berättar Heinz om överlevnadsinstinkt, tacksamhet och hur svårt det är att stå emot grupptryck.

Ämnen:
Historia > Efter ca 1900 > Andra världskriget
Ämnesord:
1939-1945 (andra världskriget), Andra världskriget, Förintelsen, Förintelsens överlevande, Historia, Judarnas historia, Judeförföljelser, Nazism
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Alla program i Barnen som överlevde Förintelsen

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Ruth Rogoff

Avsnitt 1 av 6

Ruth Rogoff berättar om hur hennes familj flydde från Tyskland till London just innan andra världskriget bröt ut. När familjen steg ur tåget på stationen i London meddelade de engelska myndigheterna att krig hade brutit ut. Ruth understryker i sin historia vikten av att prata med barn om nazismen och hur historien måste föras vidare på ett konstruktivt sätt.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Martin Kapel

Avsnitt 2 av 6

Martin Kapels familj blev under andra världskriget deporterad och tillsammans tog de sig till Krakow. Martin skickades därefter med en så kallad kindertransport från Polen till England. Resten av familjen dödades innan de hade möjlighet att följa efter till London. Martin minns flygräderna mot England och pratar om hur det tyska folket kom att anamma nazismen på så kort tid.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Trude Silman

Avsnitt 3 av 6

Trude Silman berättar att få i hennes skolklass överlevde andra världskriget. Trude skiljdes från sina föräldrar när de skickade henne till London för att undkomma Förintelsen. I London bodde Trude hos ett tjugotal olika familjer. Sina egna föräldrar återsåg hon aldrig. Att Trudes pappa dödades under kriget vet man, men vad som hände med Trudes mamma är ännu okänt. Trude berättar om sin längtan efter sin familj och att hon aldrig kommer att sluta leta efter sin mamma.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Heinz Skyte

Avsnitt 4 av 6

Heinz Skyte har tidiga minnen av nazisternas förtryck. Skyte fick plötsligt inte längre umgås med sina skolkamrater eller gå på universitetet. Stora nazistprocessioner drog genom städerna och synagogor sattes i brand. Heinz familj flydde från nazisterna till England där de misstänktes för att vara tyska spioner, trots att de var judar. I sin historia berättar Heinz om överlevnadsinstinkt, tacksamhet och hur svårt det är att stå emot grupptryck.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Arek Hersch

Avsnitt 5 av 6

Arek Hersch har starka minnen av nazismen. Hersch minns tågtransporten till Auschwitz och hur Mengele valde vilka som skulle få leva och vilka som skulle dö i koncentrationslägrets gaskammare. Arek lyckades bli en av dem som skulle komma att överleva. Av hela släkten Hersch som bestod av 21 personer överlevde bara Arek och hans syster. I sin historia berättar Arek om hur det är att förlora sin familj och att det som hände under andra världskriget och nazismen aldrig får upprepas.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Suzanne Rappaport-Ripton

Avsnitt 6 av 6

Suzanne Rappaport-Ripton minns sin barndom i Paris i början av andra världskriget. Suzannes familj togs till fånga och soldaterna skulle även ha tagit Suzanne om inte en granne med list hade räddat hennes liv. Suzanne menar att alla historier om övergrepp, inte bara Förintelsen utan det som har hänt i Syrien och Jugoslavien, måste återberättas. Hon menar att enbart genom att återberätta historien kan vi förhindra att den upprepas.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola 7-9 & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Barnen som överlevde Förintelsen - meänkieli

Suzanne Rappaport-Ripton

Suzanne Rappaport-Ripton minns sin barndom i Paris i början av andra världskriget. Suzannes familj togs till fånga och soldaterna skulle även ha tagit Suzanne om inte en granne med list hade räddat hennes liv. Suzanne menar att alla historier om övergrepp, inte bara Förintelsen utan det som har hänt i Syrien och Jugoslavien, måste återberättas. Hon menar att enbart genom att återberätta historien kan vi förhindra att den upprepas.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Min samiska historia - teckenspråkstolkat

Som en främling i eget land

Sara-Elvira är 17 år och har alltid känt till sin familjs historia men inte pratat så mycket om den. Hennes förfäder var några av dem som tvingades lämna sitt hem i norra Sapmi och drabbades av tvångsförflyttningar under tidigt 1900-tal. De hamnade till slut i Jokkmokk där nu Sara-Elvira och hennes föräldrar och farföräldrar bor. Sara-Elvira träffar sin farfar som berättar om hur tvångsförflyttningarna påverkar honom än i dag. Trots att även han är född i Jokkmokk känner han sig ibland som en främling där. Lite som att vara en främling i eget land.