Titta

Barnen som överlevde Förintelsen

Barnen som överlevde Förintelsen

Om Barnen som överlevde Förintelsen

Hur var det att växa upp i ett Europa som var influerat av nazismen? Här får vi möta olika barns upplevelser av flyktförsök, motstånd och koncentrationsläger under andra världskriget.

Till första programmet

Barnen som överlevde Förintelsen : Suzanne Rappaport-RiptonDela
 1. Mitt Paris var så vackert! Jag bodde
  i det 20:e arrondissementet.

 2. Jag älskade Paris.
  Att vara en liten flicka där var roligt.

 3. Vi brukade gå längs Seine
  och över broarna.

 4. Min mamma brukade köpa
  glass åt mig.

 5. Hon brukade sätta mig på en karusell.
  Och marionetterna i parken!

 6. Det spelades alltid musik.
  Livet var roligt och kultiverat.

 7. Jag minns att jag gick på en förskola.
  Jag trivdes, men det var inte länge.

 8. Långsamt förändrades mitt liv.

 9. Det första vi inte fick göra var att gå ut.

 10. Man började höra obekanta ljud.
  Det var väldigt skrämmande ibland.

 11. Nu förstår jag
  att vi hade blivit ockuperade.

 12. Allt skrik och ståhej
  som hördes utanför var soldater.

 13. Det hände i augusti. Det var varmt,
  och jag stod med min far i fönstret.

 14. Plötsligt sa han: "De är här."

 15. Vi gick in i sovrummet. Min mamma
  knuffade in mig under sängen.

 16. Man kunde höra stövlarna i trappan.

 17. Och de bankade och bankade.

 18. Vi öppnade inte dörren.

 19. Sen tog de en yxa och kom in.

 20. De sa "raus" - "ut" -
  och de sa till mina föräldrar att packa.

 21. Under uppståndelsen
  kom vår granne madame Collomb.

 22. Hon sa: "Vad gör mitt barn
  i den här lägenheten?"

 23. Hon tog mig i handen
  och ledde bort mig.

 24. Om de hade förstått vad hon gjorde
  hade vi blivit skjutna.

 25. Hon tog mig till sin lägenhet
  och placerade mig under sitt matbord.

 26. Hon bäddade,
  och jag bodde där i två, tre veckor.

 27. Det var mörkt och ensamt,
  och jag drömde mardrömmar.

 28. Jag träffade aldrig mer mina föräldrar.

 29. Jag var ett helt förlorat barn.

 30. Madame Collomb tog sen med mig ut
  på kvällen för att ta ett tåg.

 31. Det första gömstället var Mondoubleau,
  sydväst om Paris.

 32. Jag kunde inte gå i skolan eller gå ut.
  Det fanns tyska soldater överallt.

 33. De gömde mig i ett märkligt uthus.

 34. Där gömde jag mig i två år.

 35. Sen fördes jag till Auvergne,
  till en gård ute på vischan.

 36. Det fanns varken lampor eller vatten.

 37. Man får klara sig själv,
  och man växer upp snabbt.

 38. Jag sov ibland i huset-

 39. -men andra gånger sov jag
  med geten som hade fått ungar.

 40. De var varma och vänskapliga
  och snusade mot ens kind.

 41. På dagen var jag tvungen att gå ut
  och jobba som en man.

 42. Det är tufft, på vintern när det är fruset.

 43. Mina händer var blå och spruckna
  och blödde, liksom mina fötter-

 44. -för jag hade inga skor.

 45. Ibland satte jag mig ner och grät-

 46. -men det hjälpte inte, så jag slutade.
  Ingen hörde mig.

 47. Ingen sa: "Jag ska förklara vad
  som har hänt och vad krig innebär."

 48. "Jag ska förklara att du aldrig mer
  får träffa dina föräldrar."

 49. "Jag ska förklara att du aldrig
  ska återvända till huset i Paris."

 50. Kriget tog slut -45,
  men jag var kvar i Auvergne i två år.

 51. Vi visste inte. Ingen sa nåt.

 52. Jag visste inte att kriget var slut,
  för vi hade inte radio, tidningar eller el.

 53. Ingen visste det.

 54. Översättning: Richard Schicke
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Suzanne Rappaport-Ripton

Avsnitt 6 av 6

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Suzanne Rappaport-Ripton minns sin barndom i Paris i början av andra världskriget. Suzannes familj togs till fånga och soldaterna skulle även ha tagit Suzanne om inte en granne med list hade räddat hennes liv. Suzanne menar att alla historier om övergrepp, inte bara Förintelsen utan det som har hänt i Syrien och Jugoslavien, måste återberättas. Hon menar att enbart genom att återberätta historien kan vi förhindra att den upprepas.

Ämnen:
Historia > Efter ca 1900 > Andra världskriget
Ämnesord:
1939-1945 (andra världskriget), Andra världskriget, Förintelsen, Förintelsens överlevande, Historia, Judarnas historia, Judeförföljelser, Nazism
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i Barnen som överlevde Förintelsen

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Ruth Rogoff

Avsnitt 1 av 6

Ruth Rogoff berättar om hur hennes familj flydde från Tyskland till London just innan andra världskriget bröt ut. När familjen steg ur tåget på stationen i London meddelade de engelska myndigheterna att krig hade brutit ut. Ruth understryker i sin historia vikten av att prata med barn om nazismen och hur historien måste föras vidare på ett konstruktivt sätt.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Martin Kapel

Avsnitt 2 av 6

Martin Kapels familj blev under andra världskriget deporterad och tillsammans tog de sig till Krakow. Martin skickades därefter med en så kallad kindertransport från Polen till England. Resten av familjen dödades innan de hade möjlighet att följa efter till London. Martin minns flygräderna mot England och pratar om hur det tyska folket kom att anamma nazismen på så kort tid.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Trude Silman

Avsnitt 3 av 6

Trude Silman berättar att få i hennes skolklass överlevde andra världskriget. Trude skiljdes från sina föräldrar när de skickade henne till London för att undkomma Förintelsen. I London bodde Trude hos ett tjugotal olika familjer. Sina egna föräldrar återsåg hon aldrig. Att Trudes pappa dödades under kriget vet man, men vad som hände med Trudes mamma är ännu okänt. Trude berättar om sin längtan efter sin familj och att hon aldrig kommer att sluta leta efter sin mamma.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Heinz Skyte

Avsnitt 4 av 6

Heinz Skyte har tidiga minnen av nazisternas förtryck. Skyte fick plötsligt inte längre umgås med sina skolkamrater eller gå på universitetet. Stora nazistprocessioner drog genom städerna och synagogor sattes i brand. Heinz familj flydde från nazisterna till England där de misstänktes för att vara tyska spioner, trots att de var judar. I sin historia berättar Heinz om överlevnadsinstinkt, tacksamhet och hur svårt det är att stå emot grupptryck.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Arek Hersch

Avsnitt 5 av 6

Arek Hersch har starka minnen av nazismen. Hersch minns tågtransporten till Auschwitz och hur Mengele valde vilka som skulle få leva och vilka som skulle dö i koncentrationslägrets gaskammare. Arek lyckades bli en av dem som skulle komma att överleva. Av hela släkten Hersch som bestod av 21 personer överlevde bara Arek och hans syster. I sin historia berättar Arek om hur det är att förlora sin familj och att det som hände under andra världskriget och nazismen aldrig får upprepas.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Suzanne Rappaport-Ripton

Avsnitt 6 av 6

Suzanne Rappaport-Ripton minns sin barndom i Paris i början av andra världskriget. Suzannes familj togs till fånga och soldaterna skulle även ha tagit Suzanne om inte en granne med list hade räddat hennes liv. Suzanne menar att alla historier om övergrepp, inte bara Förintelsen utan det som har hänt i Syrien och Jugoslavien, måste återberättas. Hon menar att enbart genom att återberätta historien kan vi förhindra att den upprepas.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Visa fler

Mer allmänbildande & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Släktforskardagarna 2016

Släktforska med dna - livet efter topsningen

Peter Sjölund berättar att den traditionella släktforskningen i kyrkoarkiven har fått konkurrens. Idag är dna-släktforskning populärare än någonsin och antalet som testar sig ökar hela tiden. Vilken information finns i vårt dna och hur ska den informationen tolkas? Inspelat den 21 augusti 2016 på Nolia, Umeå. Arrangör: Södra Västerbottens släktforskare.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnaministeriet dokumentär

Skolresan till Förintelsen

En grupp högstadieelever åker till andra världskrigets Polen. En resa som kommer att förändra dem. I Polen mördades omkring tre miljoner judar av nazisterna. När eleverna besöker Treblinka, Majdanek och gettot i Warszawa känns historien otäckt nära.