Titta

Barnen som överlevde Förintelsen

Barnen som överlevde Förintelsen

Om Barnen som överlevde Förintelsen

Hur var det att växa upp i ett Europa som var influerat av nazismen? Här får vi möta olika barns upplevelser av flyktförsök, motstånd och koncentrationsläger under andra världskriget.

Till första programmet

Barnen som överlevde Förintelsen : Ruth RogoffDela
 1. Jag föddes i Zwickau i Östtyskland.

 2. En stor bergskedja
  skiljer Tyskland från Tjeckien.

 3. De heter Erzgebirge, "Kopparbergen".

 4. Min far tog med oss över bergen
  och lämnade allt för att komma till Prag.

 5. Hitler marscherade in i Prag
  i mars 1939.

 6. Min far var efterlyst, så han lämnade
  min mor och begav sig till Polen.

 7. Det var extremt svårt för min mor
  att bli lämnad med två små barn.

 8. På gata efter gata rensades judarna ut,
  och det var säkert snart vår tur.

 9. Min mor måste ha haft en järnvilja
  och stort mod.

 10. Hon köade utanför ambassaderna.

 11. Om hon nånsin kom till receptionen
  sa de:

 12. "Vi kan ta dig men inte dina två barn."

 13. Hon vägrade lämna oss.

 14. Hon hoppades bara på
  att nån skulle ta henne och barnen.

 15. Hon blev avvisad av alla.

 16. Men sen skedde ett mirakel.

 17. En knackning på dörren innebar döden,
  eftersom man blev deporterad.

 18. Men för oss var det
  början på ett nytt liv.

 19. Utanför dörren stod en kvinna
  från brittiska ambassaden.

 20. Hon hade trotsat utegångsförbudet
  för att ge oss visum till Storbritannien-

 21. -biljetter till tåg genom Tyskland
  och Nederländerna-

 22. -och en färja till Ramsgate,
  men hon hade inget utresevisum.

 23. Det behövdes för att korsa gränsen.

 24. Hon sa: "Säg att ni ska besöka
  släktingar i Nederländerna"-

 25. -"och ta inte med nåt som tyder på
  att ni ska vara borta längre än en dag."

 26. Vi tog oss igenom Tjeckoslovakien
  utan problem och tog tåget i Tyskland.

 27. Vi tänkte: "Skönt, vi har en egen vagn"-

 28. -när en SS-officer satte sig
  bredvid henne.

 29. Han försökte ragga upp henne
  och insåg vad som pågick.

 30. Han kunde inte hjälpa oss, men
  att han satt där kan ha räddat henne.

 31. Vi åkte till Hoek van Holland
  och tog en färja till Ramsgate.

 32. På färjan tjatade jag:
  "När kommer vi till England?"

 33. Mor blev riktigt sur och sa: "När det
  börjar regna vet du att du är i England."

 34. När jag var på tåget började det regna.

 35. Jag måste ha varit den ende där
  som var överlycklig.

 36. Jag visste att jag var i England.

 37. Nästa morgon var
  söndagen den 3 september 1939.

 38. När vi kom till Liverpool Street Station
  satte jag foten på perrongen.

 39. Plötsligt blev allt tyst och
  ett meddelande kom från högtalarna.

 40. Alla stod helt stilla.
  Det var Chamberlain som sa:

 41. Jag talar till er från kabinettrummet
  på 10 Downing Street.

 42. I morse gav den ambassadören i Berlin
  den tyska regeringen besked om-

 43. -att såvida vi inte har hört från dem
  före klockan elva-

 44. -att de var beredda att omedelbart
  dra tillbaka sina trupper från Polen-

 45. -skulle våra länder befinna sig i krig
  med varandra.

 46. Jag måste meddela er
  att inget sådant åtagande har mottagits-

 47. -och följaktligen
  ligger vi i krig med Tyskland.

 48. Det var klockan elva
  den 3 september 1939-

 49. -när jag satte foten på perrongen.

 50. Det var början på andra världskriget.

 51. Översättning: Richard Schicke
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Ruth Rogoff

Avsnitt 1 av 6

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Ruth Rogoff berättar om hur hennes familj flydde från Tyskland till London just innan andra världskriget bröt ut. När familjen steg ur tåget på stationen i London meddelade de engelska myndigheterna att krig hade brutit ut. Ruth understryker i sin historia vikten av att prata med barn om nazismen och hur historien måste föras vidare på ett konstruktivt sätt.

Ämnen:
Historia > Efter ca 1900 > Andra världskriget
Ämnesord:
1939-1945 (andra världskriget), Andra världskriget, Förintelsen, Förintelsens överlevande, Historia, Judarnas historia, Judeförföljelser, Nazism
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i Barnen som överlevde Förintelsen

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Ruth Rogoff

Avsnitt 1 av 6

Ruth Rogoff berättar om hur hennes familj flydde från Tyskland till London just innan andra världskriget bröt ut. När familjen steg ur tåget på stationen i London meddelade de engelska myndigheterna att krig hade brutit ut. Ruth understryker i sin historia vikten av att prata med barn om nazismen och hur historien måste föras vidare på ett konstruktivt sätt.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Martin Kapel

Avsnitt 2 av 6

Martin Kapels familj blev under andra världskriget deporterad och tillsammans tog de sig till Krakow. Martin skickades därefter med en så kallad kindertransport från Polen till England. Resten av familjen dödades innan de hade möjlighet att följa efter till London. Martin minns flygräderna mot England och pratar om hur det tyska folket kom att anamma nazismen på så kort tid.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Trude Silman

Avsnitt 3 av 6

Trude Silman berättar att få i hennes skolklass överlevde andra världskriget. Trude skiljdes från sina föräldrar när de skickade henne till London för att undkomma Förintelsen. I London bodde Trude hos ett tjugotal olika familjer. Sina egna föräldrar återsåg hon aldrig. Att Trudes pappa dödades under kriget vet man, men vad som hände med Trudes mamma är ännu okänt. Trude berättar om sin längtan efter sin familj och att hon aldrig kommer att sluta leta efter sin mamma.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Heinz Skyte

Avsnitt 4 av 6

Heinz Skyte har tidiga minnen av nazisternas förtryck. Skyte fick plötsligt inte längre umgås med sina skolkamrater eller gå på universitetet. Stora nazistprocessioner drog genom städerna och synagogor sattes i brand. Heinz familj flydde från nazisterna till England där de misstänktes för att vara tyska spioner, trots att de var judar. I sin historia berättar Heinz om överlevnadsinstinkt, tacksamhet och hur svårt det är att stå emot grupptryck.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Arek Hersch

Avsnitt 5 av 6

Arek Hersch har starka minnen av nazismen. Hersch minns tågtransporten till Auschwitz och hur Mengele valde vilka som skulle få leva och vilka som skulle dö i koncentrationslägrets gaskammare. Arek lyckades bli en av dem som skulle komma att överleva. Av hela släkten Hersch som bestod av 21 personer överlevde bara Arek och hans syster. I sin historia berättar Arek om hur det är att förlora sin familj och att det som hände under andra världskriget och nazismen aldrig får upprepas.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Suzanne Rappaport-Ripton

Avsnitt 6 av 6

Suzanne Rappaport-Ripton minns sin barndom i Paris i början av andra världskriget. Suzannes familj togs till fånga och soldaterna skulle även ha tagit Suzanne om inte en granne med list hade räddat hennes liv. Suzanne menar att alla historier om övergrepp, inte bara Förintelsen utan det som har hänt i Syrien och Jugoslavien, måste återberättas. Hon menar att enbart genom att återberätta historien kan vi förhindra att den upprepas.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Visa fler

Mer allmänbildande & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Barnen som överlevde Förintelsen

Arek Hersch

Arek Hersch har starka minnen av nazismen. Hersch minns tågtransporten till Auschwitz och hur Mengele valde vilka som skulle få leva och vilka som skulle dö i koncentrationslägrets gaskammare. Arek lyckades bli en av dem som skulle komma att överleva. Av hela släkten Hersch som bestod av 21 personer överlevde bara Arek och hans syster. I sin historia berättar Arek om hur det är att förlora sin familj och att det som hände under andra världskriget och nazismen aldrig får upprepas.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnaministeriet dokumentär

Skolresan till Förintelsen

En grupp högstadieelever åker till andra världskrigets Polen. En resa som kommer att förändra dem. I Polen mördades omkring tre miljoner judar av nazisterna. När eleverna besöker Treblinka, Majdanek och gettot i Warszawa känns historien otäckt nära.