Titta

Barnen som överlevde Förintelsen

Barnen som överlevde Förintelsen

Om Barnen som överlevde Förintelsen

Hur var det att växa upp i ett Europa som var influerat av nazismen? Här får vi möta olika barns upplevelser av flyktförsök, motstånd och koncentrationsläger under andra världskriget.

Till första programmet

Barnen som överlevde Förintelsen : Trude SilmanDela
 1. Från när jag gick i skolan,
  omkring 1938-

 2. -har jag ett underbart klassfoto
  av oss allihop.

 3. Det ger mig stor glädje att titta på,
  men det är också oerhört sorgligt.

 4. Tyvärr dödade tyskarna många barn.

 5. 1,5 miljon oskyldiga barn dödades
  under förintelsen.

 6. Varför ska oskyldiga människor,
  bara för att de var judiska-

 7. -dödas utan anledning?

 8. Jag tittar på ansiktena.
  Jag vet inte vilka som överlevde.

 9. Jag vet bara att jag överlevde.

 10. Vi hade en radio i matrummet,
  och far lyssnade ofta.

 11. På nyheterna hörde man skrikande.

 12. Det var Hitlers typiska tal.

 13. Alla kände till den nattliga knackningen
  på dörren, när de hämtade människor.

 14. De blev fängslade eller misshandlade.

 15. Rädslan fanns där alltid
  när jag var hemma.

 16. Man känner sig osäker
  och kan inte slappna av.

 17. Man vet att nåt inte står rätt till.

 18. Tyskarna kom inte till Tjeckoslovakien
  förrän den 15 mars 1939.

 19. Jag förstod att mina föräldrar
  ville se till att barnen var utom fara.

 20. Jag flyttade hemifrån
  den 28 mars 1939.

 21. Jag minns bara
  att jag satte mig i en taxi.

 22. Jag minns att mina föräldrar
  och min bror stod nära mig-

 23. -men jag minns inte om jag tog farväl,
  om jag kramade eller pussade dem-

 24. -eller om jag grät.
  Det minns jag inte över huvud taget.

 25. Vi åkte tåg till London, men jag
  hamnade i Wallsend on Tyne-

 26. -där en mycket vänlig familj
  hade erbjudit mig ett hem.

 27. Jag började få hemlängtan
  och må väldigt dåligt.

 28. Jag saknade mina föräldrar,
  och jag kunde inte ett ord engelska.

 29. Maten var helt annorlunda.

 30. Jag hade aldrig ätit rostat bröd,
  gröt, böckling eller marmelad-

 31. -och jag bara grät
  medan jag bodde där.

 32. Från nio års ålder,
  under de fyra krigsåren-

 33. -bodde jag hos många olika människor.

 34. Jag måste ha bott på 15-20 platser.

 35. Jag träffade aldrig mina föräldrar mer
  efter den 28 mars 1939.

 36. Min far blev deporterad-

 37. -den 19 april 1942-

 38. -och han var redan död den 8 maj.

 39. Det var helt annorlunda med min mor.

 40. Det sista beviset jag har
  för att hon levde-

 41. -var när hon skickades till ett litet
  koncentrationsläger vid Bratislava-

 42. -vid namn Sereď.

 43. Jag har försökt spåra henne i åratal-

 44. -och har nästan nått slutet av spåret.

 45. Jag fick uppgifter från ett vittnesmål
  som nån gav 1962.

 46. Personen i fråga kan ha varit
  på samma tåg som min mor-

 47. -och på en dödsmarsch under vilken
  hon lär ha blivit skjuten till döds.

 48. Jag har aldrig glömt det.

 49. Varje dag sörjer jag
  att min familj blev dödad.

 50. För mig är familjen den viktigaste
  byggstenen för människor.

 51. Därför har jag det så svårt i dag.

 52. Översättning: Richard Schicke
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Trude Silman

Avsnitt 3 av 6

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Trude Silman berättar att få i hennes skolklass överlevde andra världskriget. Trude skiljdes från sina föräldrar när de skickade henne till London för att undkomma Förintelsen. I London bodde Trude hos ett tjugotal olika familjer. Sina egna föräldrar återsåg hon aldrig. Att Trudes pappa dödades under kriget vet man, men vad som hände med Trudes mamma är ännu okänt. Trude berättar om sin längtan efter sin familj och att hon aldrig kommer att sluta leta efter sin mamma.

Ämnen:
Historia > Efter ca 1900 > Andra världskriget
Ämnesord:
1939-1945 (andra världskriget), Andra världskriget, Förintelsen, Förintelsens överlevande, Historia, Judarnas historia, Judeförföljelser, Nazism
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i Barnen som överlevde Förintelsen

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Ruth Rogoff

Avsnitt 1 av 6

Ruth Rogoff berättar om hur hennes familj flydde från Tyskland till London just innan andra världskriget bröt ut. När familjen steg ur tåget på stationen i London meddelade de engelska myndigheterna att krig hade brutit ut. Ruth understryker i sin historia vikten av att prata med barn om nazismen och hur historien måste föras vidare på ett konstruktivt sätt.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Martin Kapel

Avsnitt 2 av 6

Martin Kapels familj blev under andra världskriget deporterad och tillsammans tog de sig till Krakow. Martin skickades därefter med en så kallad kindertransport från Polen till England. Resten av familjen dödades innan de hade möjlighet att följa efter till London. Martin minns flygräderna mot England och pratar om hur det tyska folket kom att anamma nazismen på så kort tid.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Trude Silman

Avsnitt 3 av 6

Trude Silman berättar att få i hennes skolklass överlevde andra världskriget. Trude skiljdes från sina föräldrar när de skickade henne till London för att undkomma Förintelsen. I London bodde Trude hos ett tjugotal olika familjer. Sina egna föräldrar återsåg hon aldrig. Att Trudes pappa dödades under kriget vet man, men vad som hände med Trudes mamma är ännu okänt. Trude berättar om sin längtan efter sin familj och att hon aldrig kommer att sluta leta efter sin mamma.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Heinz Skyte

Avsnitt 4 av 6

Heinz Skyte har tidiga minnen av nazisternas förtryck. Skyte fick plötsligt inte längre umgås med sina skolkamrater eller gå på universitetet. Stora nazistprocessioner drog genom städerna och synagogor sattes i brand. Heinz familj flydde från nazisterna till England där de misstänktes för att vara tyska spioner, trots att de var judar. I sin historia berättar Heinz om överlevnadsinstinkt, tacksamhet och hur svårt det är att stå emot grupptryck.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Arek Hersch

Avsnitt 5 av 6

Arek Hersch har starka minnen av nazismen. Hersch minns tågtransporten till Auschwitz och hur Mengele valde vilka som skulle få leva och vilka som skulle dö i koncentrationslägrets gaskammare. Arek lyckades bli en av dem som skulle komma att överleva. Av hela släkten Hersch som bestod av 21 personer överlevde bara Arek och hans syster. I sin historia berättar Arek om hur det är att förlora sin familj och att det som hände under andra världskriget och nazismen aldrig får upprepas.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnen som överlevde Förintelsen

Suzanne Rappaport-Ripton

Avsnitt 6 av 6

Suzanne Rappaport-Ripton minns sin barndom i Paris i början av andra världskriget. Suzannes familj togs till fånga och soldaterna skulle även ha tagit Suzanne om inte en granne med list hade räddat hennes liv. Suzanne menar att alla historier om övergrepp, inte bara Förintelsen utan det som har hänt i Syrien och Jugoslavien, måste återberättas. Hon menar att enbart genom att återberätta historien kan vi förhindra att den upprepas.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Visa fler

Mer allmänbildande & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Barnen som överlevde Förintelsen

Martin Kapel

Martin Kapels familj blev under andra världskriget deporterad och tillsammans tog de sig till Krakow. Martin skickades därefter med en så kallad kindertransport från Polen till England. Resten av familjen dödades innan de hade möjlighet att följa efter till London. Martin minns flygräderna mot England och pratar om hur det tyska folket kom att anamma nazismen på så kort tid.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnaministeriet dokumentär

Skolresan till Förintelsen

En grupp högstadieelever åker till andra världskrigets Polen. En resa som kommer att förändra dem. I Polen mördades omkring tre miljoner judar av nazisterna. När eleverna besöker Treblinka, Majdanek och gettot i Warszawa känns historien otäckt nära.