Titta

Pikaia

Pikaia

Om Pikaia

Japansk animé. Vi befinner oss i framtiden och jorden är inte längre beboelig för levande varelser. Människan har levt i rymdkolonier men situationen är ohållbar. Vissa människor vill utforska rymden i jakt på nya boplatser medan andra vill återvända till jordklotet. Hannah och Vince är forskare i ett projekt med syfte att återställa jorden till beboeligt skick. Det första steget är att tillsammans med havsdjuret Pikaia åka tillbaka i tiden och samla in dna från jordens artexplosion, den kambriska explosionen.

Till första programmet

Pikaia : Vem jagar Vince och Hannah?Dela
 1. Före dinosauriernas era,
  för femhundra miljoner år sen-

 2. -inföll den kambriska perioden.

 3. Under denna period,
  som kallas "livets Big Bang"-

 4. -utvecklades
  en mängd varelser i haven.

 5. Det här är en berättelse
  om att söka möjligheterna för liv-

 6. -genom att utforska de märkliga
  livsformer som levde under kambrium.

 7. På jakt efter en strimma ljus.

 8. Varför...är jag...?

 9. Visst ja, det var en Anomalocaris!

 10. Pikaia? Var är du?

 11. Vincent, hör du mig?

 12. Vincent? Svara, Vincent!

 13. Vincent...

 14. Svara...

 15. -Vad gör du, Hanna?
  -Klampa inte bara in så där!

 16. Det stod i ett dokument att växter
  blommar om man sjunger för dem.

 17. Så intressant!
  Jag hoppas den blommar!

 18. -Ja!
  -Var är professorn?

 19. Han och Morris ska träffa presidenten.

 20. Vi hade ju en undersökning att göra.

 21. Han sa att man måste ta chansen
  när man hittar en "Lost Code".

 22. Kanske är det ett viktigt möte.

 23. Är det här vår "Lost Code"
  den här gången?

 24. Wiwaxia. Jag har kollat upp den.

 25. Den har en "strukturell färg", alltså
  olika färg beroende på hur ljuset faller.

 26. -Strukturell färg?
  -Som inspelningsskivor eller bubblor.

 27. Tänk att få se den på riktigt!

 28. -Vad är det här?
  -Får jag se?

 29. Det är en Marrella.

 30. De hittade den med Wiwaxia. Den har
  också strukturell färg, på "hornen".

 31. Man har hittat
  många såna från kambrium.

 32. Du läser verkligen på!

 33. -Du, Hanna...
  -Vad är det?

 34. Ska vi själva göra en undersökning?
  En dyker och den andre navigerar!

 35. Får vi inte en utskällning då?

 36. Det kan vara sista gången vi stöter på
  "Lost Code" för den här fossilen.

 37. Vi får inte missa chansen!

 38. Du har rätt.

 39. -Jag ska resa till kambriska havet!
  -Men jag vill också!

 40. -Jag också!
  -Men, Hanna...

 41. -Litar du på mig som navigatör?
  -Självklart inte!

 42. Men det där går jag inte på!

 43. Fast nån måste vara här
  när det är uppstigning.

 44. -Vi avgör det på ett rättvist sätt.
  -Okej, med den här!

 45. -Vi singlar slant.
  -Har du fortfarande mynt på dig?

 46. -De används inte längre.
  -Jag gillar det bara.

 47. Det har en graverad bild på jorden.

 48. -Okej, jag tar klave.
  -Och jag krona.

 49. -Är du redo?
  -Ja, kom igen.

 50. Jag vann!
  Du får ta hand om navigationen.

 51. Och sköt om kaktusen åt mig, tack.

 52. Ska vi ge oss av, Pikaia?

 53. Säg till om du vill byta. Jag ville
  se den där strukturella färgen.

 54. Så signalen till dimensionsstyraren
  kom från Frazers kontor?

 55. Just det.

 56. Vi måste visa det för presidenten
  och höra vad hon anser.

 57. -Är dykutrustningen aktiverad?
  -Jag lät den var påslagen.

 58. -Nej, den aktiverades i realtid.
  -Kan det vara de två?

 59. -Hon svarar inte!
  -Inte Vincent heller.

 60. -Vi måste genast tillbaka!
  -Okej!

 61. Fem sekunder
  tills dimensionsöverföringen är klar.

 62. -Hur ser kambrium ut på natten?
  -Det är mörkt och jag ser ingenting.

 63. Pikaia, hittar du?

 64. -Nu vet jag!
  -Vadå?

 65. Jag vill kunna simma fort.
  Kan du installera hajfunktionen?

 66. Få se om jag hittar den...

 67. -Bara inte en insekt.
  -Jag vet ändå inte hur man gör.

 68. Den här formen liknar en haj.

 69. -Det blir bra. Överför den bara!
  -Okej då...

 70. Dimensionsinstallering!

 71. Det är en delfin! Vad söt den blev!

 72. -Det var en slump, men det var ju bra!
  -Det går jättelätt att simma!

 73. Nu letar vi efter "Lost Code"!

 74. -Vad är det?!
  -En radar, tror jag.

 75. Jaha! Jag läste att delfiner letar upp
  fiskstim med hjälp av ultraljud.

 76. Vad coolt!

 77. Det är perfekt här i mörkret!

 78. -Vad var det?
  -Vad hände?

 79. Jag såg ingenting på monitorn.

 80. Det var som en människoskugga.

 81. -Var det inte bara ett stenblock?
  -Jag ska prova igen.

 82. -En Anomalocaris! Stick därifrån!
  -Jag håller på!

 83. Hur går det, Hanna? Svara mig!

 84. Hanna!

 85. Nöduppstigning!

 86. Nöduppstigning är farligt
  utan direkt länk till dykaren.

 87. -Länken är bruten.
  -Och livsuppehållande funktioner?

 88. De fungerar normalt.

 89. -Professorn, Hanna...!
  -Det är ingen fara för tillfället.

 90. Vad skönt!

 91. Ni utförde en dimensionsdykning
  på egen hand.

 92. Ja. Vi tänkte att vi inte skulle få
  fler chanser att hitta "Lost Code".

 93. Så du var inte bara alltför självsäker?

 94. Jo, det också...

 95. Det finns en direkt länk
  mellan pilotens hjärna och BMD:en.

 96. Om nåt går fel med BMD:en är risken
  stor att det påverkar pilotens hjärna.

 97. Det krävs en kunnig navigatör
  för att undvika problem.

 98. Morris, vi tar förmaningarna senare.
  Nu måste vi rädda Hanna.

 99. Uppfattat.

 100. Professorn!
  Jag beger mig dit och räddar henne!

 101. Tyvärr kan vi inte vara säkra på
  att du hamnar på samma plats.

 102. Och vi skulle utsätta dig för fara.
  Jag tänker inte ta den risken.

 103. Vad ska vi då göra?
  Hur kan vi rädda Hanna?

 104. Om hon hittar "Lost Code" borde
  BMD:en försöka återupprätta länken.

 105. Vi kan bara vänta.

 106. Och om hon inte hittar den?

 107. Hanna...

 108. Vincent...

 109. Nej! Jag måste skärpa mig!

 110. Inget fel på händerna.
  Inte fötterna heller.

 111. Problemet är
  att jag inte kan kontakta kolonin.

 112. Det är alltså bara här som jag är vid
  medvetande och kan röra mig fritt.

 113. Men Pikaia...? Var är Pikaia?

 114. Pikaia gav sig av mot "Lost Code".

 115. Det går bra. Om jag fortsätter framåt
  kommer jag att nå framtiden!

 116. Översättning: Nika Hashiguchi
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Vem jagar Vince och Hannah?

Avsnitt 10 av 13

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Japansk animé. Vince och Hannah har återvänt till jorden och den kambriska explosionen på eget initiativ. Vännerna singlar slant om vem som ska dyka och vem som ska styra roboten. Hannah vinner och transformerar sig till en delfin för att lättare kunna simma i urhavet. Men mitt i experimentet dyker den fjärrstyrda Anomalocarisen upp igen.

Ämnen:
Övrigt
Ämnesord:
Fiktiva berättelser, Forntiden, Framtiden, Tidsresor , Urtidsdjur , Utdöda djur
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Pikaia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPikaia

Det kambriska urhavet

Avsnitt 1 av 13

Japansk animé. Vi befinner oss i framtiden och jorden är obeboelig. I syfte att återställa jorden i beboeligt skick reser forskarna Hannah och Vince tillsammans med urtidsdjuret Pikaia tillbaka i tiden. Gruppen ska samla dna från jordens artexplosion, den kambriska explosionen, och tidsresan börjar i det kambriska urhavet.

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPikaia

Anomalocaris anfaller

Avsnitt 2 av 13

Japansk animé. Hannah, Vince och Pikaia har rest tillbaka i tiden för att samla in dna från den kambriska explosionen. Vännerna befinner sig i det kambriska urhavet då det forntida rovdjuret anomalocaris anfaller. Nu ligger vännerna illa till. Hur ska de ta sig ur knipan?

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPikaia

Hallucigenia

Avsnitt 3 av 13

Japansk animé. Vince, Hannah och Pikaia har rest tillbaka i tiden för att samla in dna från den kambriska explosionen. Vännerna befinner sig i det kambriska urhavet där de försöker fånga in en Hallucigenia.

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPikaia

Med hjälp av vetenskapen

Avsnitt 4 av 13

Japansk animé. Vince, Hannah och Pikaia har rest tillbaka i tiden för att samla in dna från den kambriska explosionen. Vännerna befinner sig i det kambriska urhavet där de kämpat för att fånga in en Hallucigenia. Vinces dräkt blev skadad i kampen med urtidsdjuret. Hannah måste med hjälp av avancerad teknik och Pikaia fortsätta dna-jakten i urhavet själv.

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPikaia

Trilobiter kommer i vägen

Avsnitt 5 av 13

Japansk animé. Forskarna Vince och Hannah har tillsammans med urdjuret Pikaia rest tillbaka i tiden för att samla in dna från den kambriska explosionen. Tidsresan ingår i ett projekt för att åter göra jorden beboelig för människor. Alla vill dock inte återvända till jorden och mänsklighetens president verkar ha andra planer för framtiden. Utgör presidentens planer ett hot mot projektet?

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPikaia

Eiffelia

Avsnitt 6 av 13

Japansk animé. Vince, Hannah och Pikaia har rest tillbaka i tiden för att samla in dna från den kambriska explosionen. Vännerna har fångats bakom trilobiterna Olenoides. De måsta nu gräva sig ur fångenskapen för att slutföra uppdraget.

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPikaia

Något är fel

Avsnitt 7 av 13

Japansk animé. Vince, Hannah och Pikaia har slutfört uppdraget att samlat in dna från den kambriska explosionen. Väl tillbaka på rymdstationen upptäcker vännerna och deras professor någonting märkligt. Ett av de fotografier som tagits under resan visar en jagande Anomalocaris med tre ögon, trots att den bara borde ha två. Professorn tror att rovdjuret är kontrollerat av någon, men av vem? Och varför?

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPikaia

Haplophrentis

Avsnitt 8 av 13

Japansk animé. Just som Vince och Hannah har slutfört sitt uppdrag så får de ett nytt. De måste återvända till jorden och den kambriska explosionen för att finna dna från en Haplophrentis. Men när vännerna ska åka tillbaka till jorden hotar presidentens hantlangare att mörda dem. Kommer Vince och Hannah att överleva uppdraget?

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPikaia

Ett fjärrstyrt hot

Avsnitt 9 av 13

Japansk animé. Vince och Hannah har återvänt till jorden och den kambriska explosionen för att hitta dna från en Haplophrentis. Den fjärrstyrda Anomalocaris hotar uppdraget men Vince transformerar sig biometriskt till en haj. Medan haj-Vince distraherar Anomalocaris transformerar sig Hannah till en spindel och hittar det dna som vännerna letat efter.

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPikaia

Vem jagar Vince och Hannah?

Avsnitt 10 av 13

Japansk animé. Vince och Hannah har återvänt till jorden och den kambriska explosionen på eget initiativ. Vännerna singlar slant om vem som ska dyka och vem som ska styra roboten. Hannah vinner och transformerar sig till en delfin för att lättare kunna simma i urhavet. Men mitt i experimentet dyker den fjärrstyrda Anomalocarisen upp igen.

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPikaia

Wiwaxia

Avsnitt 11 av 13

Japansk animé. Vince, Hannah och urtidsdjuret Pikaia har återvänt till jorden på eget initiativ. Under expeditionen hittar Pikaia den försvunna dna-koden, en Wiwaxia! Samtidigt som vännerna har hittat dna-koden fastslår presidenten att projektet med syfte att åter göra jorden beboelig är meningslöst. Professor Parker, Vince, Hannah och Pikaia har nu enbart en vecka på sig att avsluta projektet.

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPikaia

En sista expedition

Avsnitt 12 av 13

Japansk animé. Presidenten har givit vännerna en vecka på sig att avsluta projektet med att göra jorden bebolig. Två timmar innan tidsfristen löper kommer Pikaia och Professor Parker på ett sätt att avsluta forskningsprojektet. Vince, Hannah och Pikaia reser en sista gång till den urtida jorden men Wendy följer efter dem för att göra ett sista försök att sabotera forskningsprojektet.

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPikaia

Den sista dna-koden

Avsnitt 13 av 13

Japansk animé. Pikaia, Vice och Hannah kämpar mot klockan för att säkra jordens utveckling men Wendy motarbetar dem. Det blir en hetsig strid i urhavet där vännerna kämpar för att både besegra Wendy och hitta den förlorade koden. Kommer de att lyckas med sitt uppdrag?

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola 4-6

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Din kropp - romani chib/arli

Skelettet och musklerna

Det finns ungefär 600 muskler i hela kroppen. I ansiktet sitter muskler som hjälper oss att visa känslor. Många muskler kan vi kontrollera med viljan men det finns en hel del muskler som vi inte kan kontrollera, exempelvis musklerna i matstrupen, magen och hjärtat.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Skeppet Cambria

Resande i första klass

Året är 1845. Ombord på skeppet The Cambria finns Frederick Douglass, förrymd slav och människorättskämpe. Han reser under falskt namn. Matilda hälsar på i hans hytt och får syn på en bok som handlar om slaveri. Matildas pappa som är slavägare kommer in i hytten. Han är inte förtjust i att Matilda blivit vän med "mr Johnson" och ser till att få den svarte mannen att flyttas från första klass. Radiodrama för barn om slaveri, rasism och människorätt.