Titta

Pikaia

Pikaia

Om Pikaia

Japansk animé. Vi befinner oss i framtiden och jorden är inte längre beboelig för levande varelser. Människan har levt i rymdkolonier men situationen är ohållbar. Vissa människor vill utforska rymden i jakt på nya boplatser medan andra vill återvända till jordklotet. Hannah och Vince är forskare i ett projekt med syfte att återställa jorden till beboeligt skick. Det första steget är att tillsammans med havsdjuret Pikaia åka tillbaka i tiden och samla in dna från jordens artexplosion, den kambriska explosionen.

Till första programmet

Pikaia : EiffeliaDela
 1. Före dinosauriernas era,
  för femhundra miljoner år sen-

 2. -inföll den kambriska perioden.

 3. Under denna period,
  som kallas "livets Big Bang"-

 4. -utvecklades
  en mängd varelser i haven.

 5. Det här är en berättelse
  om att söka möjligheterna för liv-

 6. -genom att utforska de märkliga
  livsformer som levde under kambrium.

 7. Operation: Framåt, skeppsmasken!

 8. Vincent, ovanför dig!

 9. Det var nära ögat.

 10. -Olenoides, de har rullat ihop sig!
  -Man tror de gör så för att skydda sig.

 11. Anomalocaris skrämde dem nog.
  Var försiktiga när ni närmar er dem.

 12. Jag tar hand om det!

 13. Vad tycker ni?

 14. Allt går att lösa
  om man använder hjärnan.

 15. Nu ska jag bara inte störa Olenoides,
  och försiktigt...

 16. Åh nej, den kommer tillbaka!

 17. Se upp, Hanna!

 18. Hanna!

 19. -Hur kan vi ta oss till andra sidan?
  -Ja, du...

 20. Över går inte.

 21. Rakt fram går inte.
  Det enda som finns kvar...

 22. -Professorn!
  -Vad är det, Vincent?

 23. Finns det nån biomimetisk funktion
  för att gräva hål?

 24. -Som mullvad eller daggmask.
  -Jag vill inte bli mullvad eller mask!

 25. Och är det inte risk att det rasar?

 26. Du har rätt.
  Det är kanske svårare än jag tänkte.

 27. Det finns en som passar perfekt.
  Skeppsmasken!

 28. -Skeppsmasken?
  -Det är väl en insekt?

 29. Jag vill inte ha mer biomimetik
  av äckliga varelser.

 30. Skeppsmasken är ingen insekt.
  Den är en sorts mussla.

 31. En mussla? I så fall så...

 32. Det här är en skeppsmask.

 33. -Nej, vad äcklig!
  -Vänta lite, säg inte så.

 34. Det är en intressant varelse.
  Den gör hål i trä med sitt skal-

 35. -och förstärker väggarna
  med en hinna av kalk.

 36. Och med biomimetikens hjälp har vi
  skapat...en tunnelborrningsmaskin.

 37. De är oumbärliga
  vid konstruktionen av tunnlar.

 38. Borrkronan längst fram avlägsnar jord,
  och sen skapar maskinen en vägg.

 39. Vad häftigt!
  Var snäll och skicka den till oss!

 40. Vadå "oss"? Du får göra det själv.

 41. Den här gången behövs ni båda två.

 42. Morris, gör en dimensionell installering
  av skeppsmaskfunktionen.

 43. -Dimensionell installering.
  -Installera.

 44. -Det är inte så illa som jag trodde.
  -Det är ashäftigt, professorn!

 45. En av er gräver tunneln och styr
  och den andra förstärker väggen.

 46. -Gör ert bästa!
  -Ska bli!

 47. -Vi måste slå ihop oss.
  -Hur då?

 48. Gör så här!

 49. Va?! Så här?

 50. Vänta...!

 51. Vad coolt!
  En riktig tunnelborrningsmaskin!

 52. Alltså, Vincent...
  Av nån anledning är jag vänd bakåt.

 53. Du vänjer dig snabbt.
  Se bara till att förstärka väggen.

 54. Pikaia, häng med!

 55. Fantastiskt! Det går så lätt att gräva.

 56. Du får sakta ner lite, Vincent.
  Att göra väggarna är ansträngande.

 57. Jag vet, jag vet!

 58. Är det här verkligen rätt håll?

 59. Ingen fara. Vi rör oss rakt framåt.

 60. Jag blir lite orolig.

 61. Så ja, vi klarade det!

 62. -Va...?
  -Var är vi?

 63. -Förlåt, det var kanske fel riktning.
  -Det sa jag ju!

 64. -Nu blir det inte fel.
  -Är du säker?

 65. -Framme!
  -Det är helt fel!

 66. Okej, nu så!

 67. Va...?

 68. Rakt fram! Rakt fram!

 69. -Så ja!
  -Skärp dig nu!

 70. Alltså...!

 71. Är det avsiktligt?

 72. -Från och med nu navigerar jag.
  -Tack, gärna.

 73. 2 000 stycken? Eller 2 020 stycken?
  Det blir nog 2 030 stycken...

 74. -Vad gör du?
  -Jag mäter avståndet.

 75. -Avståndet?
  -Jag har en plan.

 76. Vi rör oss framåt i små steg,
  när jag säger till.

 77. -Små steg, fattar du?
  -Ja!

 78. Stanna!

 79. Vi gör väggar med ungefär
  samma längd som BMD:en.

 80. -Med dem mäter vi avståndet.
  -Bra tänkt, Hanna!

 81. Avancera långsamt för att hålla kursen.

 82. -Ska bli.
  -Okej, då kör vi.

 83. Det här är alltså
  Parkers biomimetiska dräkt?

 84. Ja. Det är en dimensionell simulering
  skickad från analysmodulen.

 85. -Det är slöseri med budgeten.
  -Utan tvekan.

 86. ...2031, stanna!

 87. -Uppåt, Vincent!
  -Är det här?

 88. -Ja, jag tror det är rätt.
  -Okej då!

 89. -Det här är vår Eiffelia!
  -Vi träffade mitt i prick!

 90. ...70, 80, 90, 100.

 91. Informationen har extraherats
  från "Lost Code".

 92. Uppdraget är fullbordat! Vincent
  och Hanna, ett fantastiskt samarbete!

 93. -Dags för uppstigning!
  -Ska bli. Inled uppstigning!

 94. Vi måste kanske inleda
  Operation Frusen Jord.

 95. Ja. Alla förberedelser är klara.

 96. Det finns väl även vuxna
  som kan göra det?

 97. Du vill egentligen åka dit, eller hur?

 98. Professorn? Nej, jag...

 99. Om jag kunde hade jag också velat se
  kambriums värld.

 100. Men trots teknikens utveckling finns
  det gränser för vad som är möjligt.

 101. Att stötta dem
  är också en viktig uppgift, Morris.

 102. Ja.

 103. -Vilka smaskiga bakelser!
  -Er belöning för ett lyckat uppdrag.

 104. -Får jag välja först?
  -Javisst.

 105. Du får min också.
  Tack vare dig hittade vi "Lost Code".

 106. Men du lyssnar inte, va?

 107. -Hanna...
  -Jag lyssnar visst det.

 108. -Jag tar gärna din bakelse.
  -Det var inte det.

 109. -Visst är vi lyckligt lottade?
  -Varför säger du så?

 110. Vi kan resa till det kambriska havet och
  röra vid varelser som inte längre finns.

 111. Vilken tur vi har!

 112. Ja, du har rätt. Det tycker jag också.

 113. Översättning: Nika Hashiguchi
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Eiffelia

Avsnitt 6 av 13

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Japansk animé. Vince, Hannah och Pikaia har rest tillbaka i tiden för att samla in dna från den kambriska explosionen. Vännerna har fångats bakom trilobiterna Olenoides. De måsta nu gräva sig ur fångenskapen för att slutföra uppdraget.

Ämnen:
Övrigt
Ämnesord:
Fiktiva berättelser, Forntiden, Framtiden, Tidsresor , Urtidsdjur , Utdöda djur
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Pikaia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPikaia

Det kambriska urhavet

Avsnitt 1 av 13

Japansk animé. Vi befinner oss i framtiden och jorden är obeboelig. I syfte att återställa jorden i beboeligt skick reser forskarna Hannah och Vince tillsammans med urtidsdjuret Pikaia tillbaka i tiden. Gruppen ska samla dna från jordens artexplosion, den kambriska explosionen, och tidsresan börjar i det kambriska urhavet.

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPikaia

Anomalocaris anfaller

Avsnitt 2 av 13

Japansk animé. Hannah, Vince och Pikaia har rest tillbaka i tiden för att samla in dna från den kambriska explosionen. Vännerna befinner sig i det kambriska urhavet då det forntida rovdjuret anomalocaris anfaller. Nu ligger vännerna illa till. Hur ska de ta sig ur knipan?

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPikaia

Hallucigenia

Avsnitt 3 av 13

Japansk animé. Vince, Hannah och Pikaia har rest tillbaka i tiden för att samla in dna från den kambriska explosionen. Vännerna befinner sig i det kambriska urhavet där de försöker fånga in en Hallucigenia.

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPikaia

Med hjälp av vetenskapen

Avsnitt 4 av 13

Japansk animé. Vince, Hannah och Pikaia har rest tillbaka i tiden för att samla in dna från den kambriska explosionen. Vännerna befinner sig i det kambriska urhavet där de kämpat för att fånga in en Hallucigenia. Vinces dräkt blev skadad i kampen med urtidsdjuret. Hannah måste med hjälp av avancerad teknik och Pikaia fortsätta dna-jakten i urhavet själv.

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPikaia

Trilobiter kommer i vägen

Avsnitt 5 av 13

Japansk animé. Forskarna Vince och Hannah har tillsammans med urdjuret Pikaia rest tillbaka i tiden för att samla in dna från den kambriska explosionen. Tidsresan ingår i ett projekt för att åter göra jorden beboelig för människor. Alla vill dock inte återvända till jorden och mänsklighetens president verkar ha andra planer för framtiden. Utgör presidentens planer ett hot mot projektet?

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPikaia

Eiffelia

Avsnitt 6 av 13

Japansk animé. Vince, Hannah och Pikaia har rest tillbaka i tiden för att samla in dna från den kambriska explosionen. Vännerna har fångats bakom trilobiterna Olenoides. De måsta nu gräva sig ur fångenskapen för att slutföra uppdraget.

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPikaia

Något är fel

Avsnitt 7 av 13

Japansk animé. Vince, Hannah och Pikaia har slutfört uppdraget att samlat in dna från den kambriska explosionen. Väl tillbaka på rymdstationen upptäcker vännerna och deras professor någonting märkligt. Ett av de fotografier som tagits under resan visar en jagande Anomalocaris med tre ögon, trots att den bara borde ha två. Professorn tror att rovdjuret är kontrollerat av någon, men av vem? Och varför?

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPikaia

Haplophrentis

Avsnitt 8 av 13

Japansk animé. Just som Vince och Hannah har slutfört sitt uppdrag så får de ett nytt. De måste återvända till jorden och den kambriska explosionen för att finna dna från en Haplophrentis. Men när vännerna ska åka tillbaka till jorden hotar presidentens hantlangare att mörda dem. Kommer Vince och Hannah att överleva uppdraget?

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPikaia

Ett fjärrstyrt hot

Avsnitt 9 av 13

Japansk animé. Vince och Hannah har återvänt till jorden och den kambriska explosionen för att hitta dna från en Haplophrentis. Den fjärrstyrda Anomalocaris hotar uppdraget men Vince transformerar sig biometriskt till en haj. Medan haj-Vince distraherar Anomalocaris transformerar sig Hannah till en spindel och hittar det dna som vännerna letat efter.

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPikaia

Vem jagar Vince och Hannah?

Avsnitt 10 av 13

Japansk animé. Vince och Hannah har återvänt till jorden och den kambriska explosionen på eget initiativ. Vännerna singlar slant om vem som ska dyka och vem som ska styra roboten. Hannah vinner och transformerar sig till en delfin för att lättare kunna simma i urhavet. Men mitt i experimentet dyker den fjärrstyrda Anomalocarisen upp igen.

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPikaia

Wiwaxia

Avsnitt 11 av 13

Japansk animé. Vince, Hannah och urtidsdjuret Pikaia har återvänt till jorden på eget initiativ. Under expeditionen hittar Pikaia den försvunna dna-koden, en Wiwaxia! Samtidigt som vännerna har hittat dna-koden fastslår presidenten att projektet med syfte att åter göra jorden beboelig är meningslöst. Professor Parker, Vince, Hannah och Pikaia har nu enbart en vecka på sig att avsluta projektet.

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPikaia

En sista expedition

Avsnitt 12 av 13

Japansk animé. Presidenten har givit vännerna en vecka på sig att avsluta projektet med att göra jorden bebolig. Två timmar innan tidsfristen löper kommer Pikaia och Professor Parker på ett sätt att avsluta forskningsprojektet. Vince, Hannah och Pikaia reser en sista gång till den urtida jorden men Wendy följer efter dem för att göra ett sista försök att sabotera forskningsprojektet.

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPikaia

Den sista dna-koden

Avsnitt 13 av 13

Japansk animé. Pikaia, Vice och Hannah kämpar mot klockan för att säkra jordens utveckling men Wendy motarbetar dem. Det blir en hetsig strid i urhavet där vännerna kämpar för att både besegra Wendy och hitta den förlorade koden. Kommer de att lyckas med sitt uppdrag?

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola 4-6

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Läsmysteriet

Mysteriet med de halshuggna rosorna

Vem var det som halshögg rosorna? Laget Mästarna tänker försöka lösa mysteriet på slottet. Bland spindelväv och gammal bråte i slottets mörka källare ska de samla ledtrådar genom att klara två utmaningar. Dessutom går det på tid. Kommer de att hinna? Och vem är skuggfiguren som förföljer dem? Utmaningarna utgår från läsförståelsestrategierna.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Världens bästa berättelser

Lejonet och den listiga haren

Den lilla haren lyckas genom sin listighet överlista det stora och starka lejonet som vill äta upp alla djuren. Denna klassiska fabel handlar om makt och återfinns både i den afrikanska och hinduistiska berättartraditionen.