Titta

Orka plugga

Orka plugga : Textgenrer - novellDela

Textgenrer - novell

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Tips på hur du skriver en novell. En novell är en kort berättelse med en tydlig handling utan för många sidospår.

Ämnen:
Pedagogiska frågor > Didaktik och metod, Svenska > Skrivande
Ämnesord:
Kreativt skrivande, Skriftlig framställning, Språkvetenskap
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Mer grundskola 7-9 & pedagogiska frågor

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Orka plugga

Ta hjälp av en provstrategi

Förslag på strategier du kan använda när du ska skriva prov. Först och främst är det bra att komma till provet mätt och utvilad. På plats är det vettigt att börja med att läsa igenom provet och fråga läraren om det är någon fråga som är svår att förstå. Ett tips är också att markera verben i frågorna för att förstå vad du faktiskt ska göra.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Orka plugga

Minnesteknik för glosor

Läraren Martin Fernström demonstrerar associeringsteknik med hjälp av japanska glosor. Lär in nya ord och begrepp genom att associera det du ska minnas till bilder, platser och koppla till annan kunskap som du redan har.

Fråga oss