Titta

Berätta för mig - teckenspråkstolkat

Berätta för mig - teckenspråkstolkat

Om Berätta för mig - teckenspråkstolkat

Rodde går i sexan och när jobbiga saker händer så pratar han med storasyster Julia. Rodde berättar om grupptryck, mobbning och rädslor. Vad ska man göra när man får reda på att någon blir mobbad? Hur ska man skydda sig från grupptryck? Och vad gör man när en vän känner sig utanför kompisgruppen? En dramaserie som är tänkt att användas som diskussionsunderlag för frågeställningar om mobbning, utsatthet och grupptryck.

Till första programmet

Berätta för mig - teckenspråkstolkat : TriggadDela
 1. -Hej, Rodde.
  -Tja, syrran.

 2. -Hur är det, hermanito?
  -Det är lugnt. Allt är bra. Du då?

 3. Det är bra. Jag håller på med matte.

 4. -Har du varit i skolan i dag?
  -Ja. Jag kom precis hem.

 5. -Hur var det?
  -Bra. Som vanligt, typ.

 6. Är du säker?

 7. Nej. Det var en grej
  som hände i dag på rasten.

 8. Okej.

 9. Berätta för mig.

 10. Vi var inne på rasten
  för att det var dåligt väder.

 11. Rosa i min klass är fett rolig
  men typ lite galen ibland.

 12. Upp på bordet!
  Upp på bordet!

 13. -Härma rektorn.
  -Okej.

 14. "Inga mobiler i skolan. Förstått?"

 15. "Dina föräldrar ska jag ringa
  och de kommer att bli så sura."

 16. "Stoppa undan mobilen nu."

 17. Härma Mio.

 18. "Jag ska försöka att inte gråta.
  Var stark, Mio."

 19. -Varför gjorde du så?
  -Jag? Det var ju Rosa.

 20. Men det var ju du som sa åt henne
  att härma Mio.

 21. Varför?

 22. Jag vet inte.

 23. "Det har varit en hård dag."

 24. "Jag är så snygg."

 25. "Jag är så vacker. Jag blir rörd."

 26. Bög-Mio...

 27. Jag skämtade ju bara. Eller...
  Rosa skämtade bara.

 28. Fast det verkar inte
  som att Mio tyckte det var kul alls.

 29. Nej.

 30. "Jag har så långt hår.
  Jag är vacker."

 31. "Jag blir rörd."

 32. Vad har jag gjort dem?
  Jag fattar inte.

 33. Jag har inte gjort dem nånting.
  Jag hatar dem.

 34. "Jag har så långt hår.
  Jag gråter för ingenting."

 35. -Rosa verkar gilla uppmärksamhet.
  -Ja, det gör hon.

 36. Du skulle aldrig
  våga dansa på bordet, va?

 37. Nej, aldrig. Jag tror inte
  de andra skulle våga heller.

 38. Men det är kul när hon gör det.

 39. "Jag är så vacker. Jag blir rörd."

 40. Jag var lite som Rosa
  när jag var liten.

 41. Jag gjorde vad som helst
  för att få uppmärksamhet.

 42. Men ibland mådde jag dåligt.

 43. Jag fattar att de andra
  inte tyckte det var kul.

 44. Men jag kunde inte låta bli.

 45. -Sa aldrig nån lärare till?
  -Jo, det var det.

 46. Hela tiden. Och bara mig.

 47. Det stod ju
  en massa andra och hejade på.

 48. Men bara jag fick skulden.

 49. Men du... Hur gick det med Rosa då?

 50. "Jag har så långt hår."

 51. "Jag är så rädd.
  Jag vågar inte nånting."

 52. Rosa!

 53. Kom ner därifrån. Vi har pratat
  om det här hundra gånger.

 54. -Ska du vara inne får du skärpa dig.
  -Det var inte bara jag.

 55. Kom ner här nu. Kom.

 56. Sluta hacka på Mio hela tiden.
  Hur tror du det känns för honom?

 57. Det är inte första gången.

 58. -Bra att läraren sa till i alla fall.
  -Jo.

 59. Men i morgon
  kommer allt att vara likadant igen.

 60. Det låter som att klassen behöver
  hjälp, inte bara Mio och Rosa.

 61. Mm. Men vad ska vi göra då?

 62. Prata med en lärare eller nåt...

 63. Jag vet. Jag är fett smart.

 64. Okej, men jag måste sluta, Julia.

 65. Okej, gullunge. Vi hörs snart.
  Ring och berätta hur det gick.

 66. -Okej.
  -Hej då.

 67. Tja, det är Rodde.

 68. Textning: Henrik Johansson
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Triggad

Avsnitt 4 av 5

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Idag berättar Rodde om Rosa som går i hans klass och tycker om att stå i centrum. En del klasskompisar triggar ofta den spydiga Rosa att göra narr av andra i skolan. Rodde tycker Rosa är kul och applåderar hennes elaka skämt och parodier. Men de som är målet för elakheterna känner sig mobbade. Är det verkligen rätt att skratta åt dem och Rosa då?

Ämnen:
Värdegrund > Empati och kamratskap, Värdegrund > Mobbning
Ämnesord:
Attityder, Grupptryck, Mobbning, Samhällsvetenskap, Sociala relationer, Socialpsykologi, Sociologi
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Berätta för mig - teckenspråkstolkat

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBerätta för mig - teckenspråkstolkat

Uthängd

Avsnitt 1 av 5

Rodde berättar alltid för storasyster Julia när det är någonting som bekymrar honom. Idag berättar Rodde om Yasmin som går i samma klass. Yasmin var sjuk och när hon kom tillbaka till skolan hade Rosa tagit Yasmins plats i kompisgänget. De gamla kompisarna började mobba Yasmin för hennes inlägg i sociala medier. Rodde är inte med i kompisgänget. Borde han trots det försöka hjälpa Yasmin?

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBerätta för mig - teckenspråkstolkat

Chatten

Avsnitt 2 av 5

I Roddes klass går Max. Max har problem hemma, hans mamma dricker för mycket och klasskompisarna hånar honom för det. En lärare sa till klasskompisarna men då fortsatte mobbningen i en chatt på nätet. Rodde är själv rädd för att bli mobbad så han skriver också elaka saker om Max i chatten. Har Rodde fallit för ett grupptryck?

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBerätta för mig - teckenspråkstolkat

Tex-mex

Avsnitt 3 av 5

Rodde har världens bästa storasyster. Med henne kan han prata om allt. Han berättar för henne att en av klasskamraterna gör sig rolig på hans bekostnad för att deras pappa kommer från Chile. Rodde vill inte visa hur ledsen han blir och klassen verkar inte förstå att han har tröttnat på de rasistiska skämten. Hur ska han få stopp på mobbningen?

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBerätta för mig - teckenspråkstolkat

Triggad

Avsnitt 4 av 5

Idag berättar Rodde om Rosa som går i hans klass och tycker om att stå i centrum. En del klasskompisar triggar ofta den spydiga Rosa att göra narr av andra i skolan. Rodde tycker Rosa är kul och applåderar hennes elaka skämt och parodier. Men de som är målet för elakheterna känner sig mobbade. Är det verkligen rätt att skratta åt dem och Rosa då?

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBerätta för mig - teckenspråkstolkat

Osynlig

Avsnitt 5 av 5

Förr hängde Rodde jämt med vännerna Vera och Ali. De brukade spela in roliga videoklipp med sina mobiler och ladda upp på nätet. Allt ändrades då Rodde, Ali och Albin började spela fotboll på rasterna och fritiden. Vera gillar inte fotboll och Albin vill inte göra mobilvideos. Vera känner sig ensam och utstött ur kompisgänget. Kan Rodde göra någonting för att ändra på det?

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning

Mer grundskola 4-6 & värdegrund

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Berätta för mig - finska

Osynlig

Förr hängde Rodde jämt med vännerna Vera och Ali. De brukade spela in roliga videoklipp med sina mobiler och ladda upp på nätet. Allt ändrades då Rodde, Ali och Albin började spela fotboll på rasterna och fritiden. Vera gillar inte fotboll och Albin vill inte göra mobilvideos. Vera känner sig ensam och utstött ur kompisgänget. Kan Rodde göra någonting för att ändra på det?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Filosofera med Farzad

Meningen med livet, del 1

Vad är egentligen meningen med livet och varför finns vi människor? Tillsammans med 12-åriga Fabian och 10-åriga Minou funderar Farzad kring de här stora och svåra frågorna. De vänder och vrider på sina tankar för att komma närmare olika svar. De frågar sig bland annat vad som skulle hända om livet inte fanns. Har människan ett uppdrag? Bestämmer man kanske själv vad som är meningen med livet?