Titta

Berätta för mig - finska

Berätta för mig - finska

Om Berätta för mig - finska

Rodde går i sexan och när jobbiga saker händer så pratar han med storasyster Julia. Rodde berättar om grupptryck, mobbning och rädslor. Vad ska man göra när man får reda på att någon blir mobbad? Hur ska man skydda sig från grupptryck? Och vad gör man när en vän känner sig utanför kompisgruppen? En dramaserie som är tänkt att användas som diskussionsunderlag för frågeställningar om mobbning, utsatthet och grupptryck.

Till första programmet

Berätta för mig - finska : Tex-mexDela
 1. Oj, vänta lite.

 2. -Så. Hej, hermanito!
  -Hej, syrran.

 3. -Hur är det?
  -Jo, det är lugnt. Allt är bra.

 4. -Du, då?
  -Det är bra. Jag chillar lite.

 5. -Har du varit i skolan i dag?
  -Ja.

 6. -Hur var det?
  -Som vanligt, typ.

 7. -Är du säker?
  -Ja, jag sa ju det.

 8. Vad gjorde du, då?

 9. SO, idrott och typ rast och sånt.

 10. Vänta lite.

 11. Rodde, jag hör ju att det är nåt.

 12. Men alltså, det är... Det är en grej.

 13. Okej, berätta för mig.

 14. -Albin ska alltid hålla på.
  -Vad då, hur då?

 15. Rodde, det är salsa!

 16. Dansa, kom igen!
  Det här är ju din grej, salsakungen.

 17. När det är dans på gympan
  och vi ska dansa salsa eller samba-

 18. -säger han alltid att jag ska vara
  fett bra på att dansa.

 19. -Rodde, dansa nu!
  -Kom då, salsakungen!

 20. -För att pappa kommer från Chile?
  -Ja.

 21. Eller när det är tacos till lunch...

 22. Alltså, jag gillar tacos-

 23. -men Albin ska alltid tjata om
  att jag gör det.

 24. Göra en grej av det, liksom.

 25. Typ lika många.
  Resten tog väl Rodde, nachokungen!

 26. Ja, verkligen!

 27. Du kanske inte ens åt frukost?
  Du behövde spara dig till tacosen.

 28. Jag fattar att du blir ledsen,
  det är ju fel.

 29. Jo.

 30. Men det är inte bara det.

 31. Det händer ofta att Albin säger
  att jag är på ett speciellt sätt.

 32. Rodde, för det första: salsa
  och samba kommer inte ens från Chile.

 33. -Och tacos kommer från Mexiko.
  -Jag vet.

 34. Okej.

 35. -Men du, Vera och Ali, då?
  -De tycker att det är roligt.

 36. Det gör bara saken värre,
  för då fortsätter Albin bara.

 37. "El Rodde."

 38. Har du försökt prata med dem?
  Med Albin? Försökt att förklara?

 39. Typ, men Albin säger alltid
  att han bara skämtar.

 40. Fast du tycker inte
  att det är så roligt.

 41. "El Rodde."

 42. Jag tycker inte om när de bestämmer
  hur jag är, eller vad jag gillar.

 43. För det är jag som gör det.

 44. Lägg av!

 45. Ja, jag fattar.
  Men bra att du försökte förklara.

 46. Jag vet inte...

 47. -Är ni ovänner nu?
  -Typ.

 48. Det känns som om de inte fattar
  varför jag tycker att det är jobbigt.

 49. -Vad ska du göra i helgen?
  -Jag vet inte.

 50. Varför är han så jäkla sur?
  Rodde brukar ju skämta om mig med.

 51. Vad skulle du ha gjort?

 52. Jag vet inte.
  Kanske ha försökt att förklara.

 53. Eller be nån vuxen att förklara.
  Typ nån på skolan.

 54. Kanske. Men det känns så dumt,
  de är ju mina kompisar.

 55. Ja, jag förstår.

 56. Men om du känner att det är en grej,
  då är det ju det.

 57. Jag måste sluta, Julia. Hej då.

 58. Okej, gullunge. Vi hörs snart, okej?

 59. Och ring mig sen och berätta
  hur det gick. Säg till mamma också.

 60. -Okej, hej då!
  -Hej då.

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Tex-mex

Avsnitt 3 av 5

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Rodde har världens bästa storasyster. Med henne kan han prata om allt. Han berättar för henne att en av klasskamraterna gör sig rolig på hans bekostnad för att deras pappa kommer från Chile. Rodde vill inte visa hur ledsen han blir och klassen verkar inte förstå att han har tröttnat på de rasistiska skämten. Hur ska han få stopp på mobbningen?

Ämnen:
Modersmål och minoritetsspråk > Finska, Värdegrund > Empati och kamratskap, Värdegrund > Mobbning
Ämnesord:
Grupptryck, Mobbning, Rasism, Samhällsvetenskap, Sociala relationer, Socialpsykologi, Sociologi
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Berätta för mig - finska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBerätta för mig - finska

Uthängd

Avsnitt 1 av 5

Rodde berättar alltid för storasyster Julia när det är någonting som bekymrar honom. Idag berättar Rodde om Yasmin som går i samma klass. Yasmin var sjuk och när hon kom tillbaka till skolan hade Rosa tagit Yasmins plats i kompisgänget. De gamla kompisarna började mobba Yasmin för hennes inlägg i sociala medier. Rodde är inte med i kompisgänget. Borde han trots det försöka hjälpa Yasmin.

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBerätta för mig - finska

Chatten

Avsnitt 2 av 5

I Roddes klass går Max. Max har problem hemma, hans mamma dricker för mycket och klasskompisarna hånar honom för det. En lärare sa till klasskompisarna men då fortsatte mobbningen i en chatt på nätet. Rodde är själv rädd för att bli mobbad så han skriver också elaka saker om Max i chatten. Har Rodde fallit för ett grupptryck?

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBerätta för mig - finska

Tex-mex

Avsnitt 3 av 5

Rodde har världens bästa storasyster. Med henne kan han prata om allt. Han berättar för henne att en av klasskamraterna gör sig rolig på hans bekostnad för att deras pappa kommer från Chile. Rodde vill inte visa hur ledsen han blir och klassen verkar inte förstå att han har tröttnat på de rasistiska skämten. Hur ska han få stopp på mobbningen?

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBerätta för mig - finska

Triggad

Avsnitt 4 av 5

Idag berättar Rodde om Rosa som går i hans klass och tycker om att stå i centrum. En del klasskompisar triggar ofta den spydiga Rosa att göra narr av andra i skolan. Rodde tycker Rosa är kul och applåderar hennes elaka skämt och parodier. Men de som är målet för elakheterna känner sig mobbade. Är det verkligen rätt att skratta åt dem och Rosa då?

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBerätta för mig - finska

Osynlig

Avsnitt 5 av 5

Förr hängde Rodde jämt med vännerna Vera och Ali. De brukade spela in roliga videoklipp med sina mobiler och ladda upp på nätet. Allt ändrades då Rodde, Ali och Albin började spela fotboll på rasterna och fritiden. Vera gillar inte fotboll och Albin vill inte göra mobilvideos. Vera känner sig ensam och utstött ur kompisgänget. Kan Rodde göra någonting för att ändra på det?

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning

Mer grundskola 4-6 & modersmål och minoritetsspråk

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Din kropp - finska

Skelettet och musklerna

Det finns ungefär 600 muskler i hela kroppen, de sitter fast på skelettet. I ansiktet sitter muskler som hjälper oss att visa känslor. Många muskler kan vi kontrollera med viljan men det finns de som vi inte kan kontrollera, till exempel musklerna i matstrupen, i magen och i hjärtat.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Radioskrivarklubben - finska

Katten Geraldine och osynliga draken Buster

Katten Geraldine är ingen vanlig katt. Hen går på två ben, klär sig som människa och har en osynlig kompis. Och hen är väldigt allergisk mot mjölk. En dag råkar Geraldine dricka milkshake och får en allergichock och dessutom har en elak råtta stulit hens magiska pulver. Barn på Sverigefinska skolan i Stockholm har tillsammans hittat på berättelsen.