Titta

Ett, två, tre... Tyra! - syntolkat

Ett, två, tre... Tyra! - syntolkat

Om Ett, två, tre... Tyra! - syntolkat

Vad händer om det plötsligt dyker upp ett djur på förskolan? Ett djur som behöver lite hjälp och sällskap men som råkar vara väldigt stort. Dinosaurien Tyra vill gå på förskolan och leka med alla de andra barnen. Men vem vet vilka matematiska svårigheter och kaos som en dinosaurie kan åstadkomma på förskolan?

Till första programmet

Ett, två, tre... Tyra! - syntolkat : Tyras första dag på förskolanDela
 1. En, två, tre...

 2. ...Tyra!

 3. Hej, Tyra!

 4. -Vad sa du?
  -Tyra är en T-rex.

 5. En Tyrannosaurus rex.

 6. Kan ni fler dinosaurier?

 7. -Långhals.
  -Jag kan velociraptor.

 8. Stegosaurus.

 9. Jag kan det lätt som en plätt.

 10. Okej, då tar vi nästa.

 11. -Sofia, kom.
  -Javisst! - Vänta.

 12. -Strax tillbaka.
  -Ska du hämta kopplet?

 13. -En, två, tre, fyra.
  -Jag hittade den här i parken.

 14. En dinosaurie har sprungit bort
  från en cirkus.

 15. -Får jag ta den?
  -Ja.

 16. -Titta vad jag hittade.
  -Vad är det?

 17. -Tyras fotavtryck!
  -Ska vi kolla om det är Tyras?

 18. -Lägg det här.
  -Tyra, sätt foten på papperet.

 19. -Ja!
  -Jag tror det är Tyras.

 20. Ska vi jämföra våra fötter?

 21. -Ta en penna!
  -Rita!

 22. Vi får tvätta dig sen.

 23. Rita min.

 24. Oj, du fick en rund.

 25. -Nu har jag gjort klart mina.
  -Den är störst.

 26. -Den.
  -Den.

 27. Och sen kommer den. Det är min.

 28. -Ja, jag trodde det också.
  -Vems är störst?

 29. -Tyras!
  -Håller du med, Tyra?

 30. Tyra, vill du tillbaka till cirkusen?

 31. De är dumma på cirkusen.

 32. Hon kanske inte ville vara där,
  så hon rymde.

 33. Hon kanske hade sönder staketet.

 34. Hon kanske var dinosaurie-clown
  och inte ville vara det mer.

 35. -Kan vi ha en dinosaurie här?
  -Ja!

 36. -Kan hon leka med oss?
  -Ja! - Vill du leka mamma-pappa-barn?

 37. Hon har bara två fingrar
  på den och den.

 38. -Hur många fingrar har du, Teodor?
  -En, två, tre, fyra, fem...

 39. ...sex, sju, åtta, nio, tio.

 40. -Tio. Och Tyra har...
  -En, två, tre, fyra.

 41. Två stycken på varje hand.

 42. -Vad kan hon spela då?
  -Fotboll.

 43. -Kan hon det?
  -Tyra, vill du spela fotboll?

 44. Trivs du i förskolan?
  - Kan ni ha en dinosaurie här?

 45. Hon är ju bara en unge.
  Hur svårt kan det vara?

 46. Textning: Magnus Karlsson
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Tyras första dag på förskolan

Avsnitt 2 av 6

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Förskolebarnen har hittat en förrymd dinosaurie i buskarna. Dinosaurien heter Tyra och är efterlyst. Tyra har nog rymt men får gärna stanna på förskolan! Hur stor är en dinosaurie? Vi mäter händer och fötter. Tyra är störst.

Ämnen:
Matematik > Geometri > Storheter och enheter
Ämnesord:
Matematik, Mått
Utbildningsnivå:
Förskola

Alla program i Ett, två, tre... Tyra! - syntolkat

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaEtt, två, tre... Tyra! - syntolkat

Vem är Tyra?

Avsnitt 1 av 6

Förskolebarnen hittar ett ensamt djur i buskarna. Fröken vill veta hur stort det upphittade djuret är. Hur mäter man ett jättestort djur? Och hur visar man för någon annan vad man kommit fram till? Följ med en blå dinosaurie på hennes första dag på förskolan.

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Förskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaEtt, två, tre... Tyra! - syntolkat

Tyras första dag på förskolan

Avsnitt 2 av 6

Förskolebarnen har hittat en förrymd dinosaurie i buskarna. Dinosaurien heter Tyra och är efterlyst. Tyra har nog rymt men får gärna stanna på förskolan! Hur stor är en dinosaurie? Vi mäter händer och fötter. Tyra är störst.

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Förskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaEtt, två, tre... Tyra! - syntolkat

Tyra är hungrig

Avsnitt 3 av 6

Förskolebarnen har hittat dinosaurien Tyra och nu går hon på deras förskola. Plötsligt börjar det försvinna köttbullar på förskolan. Någon har ätit fler än alla andra. Boven är Tyra som blivit hungrig av allt lekande! Hur många köttbullar har hon ätit?

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Förskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaEtt, två, tre... Tyra! - syntolkat

Tyra är sömnig

Avsnitt 4 av 6

Förskolebarnen har hittat dinosaurien Tyra som nu går på deras förskola. Tyra gör allt som barnen gör: leker, lär och sover. Men vad ska en dinosauries sovmadrass ha för form? Barnens madrasser är formade som fyrkantiga rektanglar. Men Tyra är inte fyrkantig. Barnen bygger med madrasser och Tyra somnar av alla intryck på förskolan.

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Förskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaEtt, två, tre... Tyra! - syntolkat

På jakt efter Tyra!

Avsnitt 5 av 6

Dinosaurien Tyra har rymt från en cirkus och börjat på förskolan. Cirkusen vill ha tillbaka Tyra men hon vill inte alls lämna förskolan eller barnen. Cirkusen börjar leta efter Tyra om 15 minuter! Hur lång tid är det? Och var är Tyra? Alla letar över, under, på och i. Att hitta en stor blå dinosaurie på en vanlig förskola borde inte vara så svårt!

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Förskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaEtt, två, tre... Tyra! - syntolkat

Gömma Tyra

Avsnitt 6 av 6

Dinosaurien Tyra har rymt från en cirkus och börjat på förskolan. Cirkusen letar efter Tyra men hon vill inte alls lämna förskolan. Alla barnen hjälps åt för att förleda den letande cirkusen. Hur låter man som en dinosaurie? Och hur bygger man dinosauriespår? Förskolebarnen jobbar hårt för att förvirra cirkusarbetarna så de inte hittar dinosauriekompisen Tyra.

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Förskola
Beskrivning
Visa fler

Mer förskola & matematik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Tripp, Trapp, Träd

Nappar

Tripp och Trapp hittar nappar som de tar sig över sjön med. Bakom dörren i Träd mattetrollar och sorterar barnen nappar i olika färger. I fågelholken sjunger koltrasten Kol-Erik en sång om stora och små saker som rimmar. I biografen visas en dokumentärfilm om Freja som ska säga hej då till sina nappar. Bokfågeln berättar godnattsagan "Valdemars nappar" av Maria Jönsson.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Tripp, Trapp, Träd

Födelsedagskalas

Baura Magnusdottir sitter vid trädet och samtalar med femåriga Ebba. Hon gillar varken tårtor eller kalas eftersom hon är blyg. Reine Brynolfsson läser sagan "Slottet" av Emma Adbåge. Petra Hellsing sjunger en låt på temat former. Den heter "Ta fram en penna" och handlar om cirklar, kvadrater och rektanglar. Text och musik: Klas Widén.