Titta

7 jours sur la planète

7 jours sur la planète

Om 7 jours sur la planète

Aktualitetsmagasin på franska med de viktigaste nyhetshändelserna presenterade i kortare och längre inslag. Programmet produceras av TV5 Monde en gång i veckan och vänder sig till alla som vill ta del av nyhetsflödet och samtidigt lära sig franska. Till varje program finns interaktiva övningar på apprendre.tv5monde.com - från nybörjarnivå till avancerad. TV5 Mondes lärarhandledning hittas på enseigner.tv5monde.com.

Till första programmet

7 jours sur la planète : 2018-04-21

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

2018-04-21

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Nyheter på franska. Rubriker: Kanadas premiärminister Trudeau besöker Frankrike. Socialt missnöje - Frankrikes president Macron svarar. Politisk kris i Armenien - president Sargsian beredd till allt för att behålla makten. Rumäniens förre president Ion Iliescu åtalad för brott mot mänskligheten. Slut på epoken Castro på Kuba. Tvåhundra korruptionsmisstänkta ämbetsmän avskedade i Kongo-Kinshasa. På Malta inleds en undersökning om mordet på journalisten Daphne Caruana Galizia. Trädkramning - hur man hämtar kraft med skogens hjälp. Veckans gäst: Jean-Marie Defossez, författare.

Ämnen:
Moderna språk > Franska > Nyheter
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola

Alla program i 7 jours sur la planète

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
Titta7 jours sur la planète

2018-11-17

Nyheter på franska. Oppositionspartier djupt oense om presidentkandidat i Kongo-Kinshasa. Medborgarlön som fattigdomsbekämpning i Kenya. Hälsotillståndet försämras för den franska gisslan i Mali. Offensiv mot staden Hodeidah i Jemen. En överlevandes berättelse om attacken mot Bataclan-teatern i Paris den 13 november 2015. Flerspråkighet i Libanon. Stålmannen - åttioåringen som är och förblir en spegel av samhället. Veckans gäst: Christophe Bouchard från myndigheten för franskundervisning utomlands.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
Titta7 jours sur la planète

2018-11-24

Nyheter på franska. Emmanuel Macron på statsbesök i Belgien, försvarar FN:s migrationsfördrag. Carlos Ghosn, styrelseordförande och vd för Renault-Nissan-Mitsubishi, greps i Tokyo. Demonstration mot korruptionen i Haiti. Besparingar på franskspråkig service i provinsen Ontario i Kanada. Fattigdomen i Storbritannien. Lag mot barnaga i skolan, men Frankrike ligger efter. Paris: Triumfbågens hemligheter. Veckans gäster: Elsa Molley och Marion Cuerq, aktuella med filmen "Fast vi föds oslagbara!".

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
Titta7 jours sur la planète

2018-12-01

Nyheter på franska. Spänt läge vid Svarta havet mellan Ukraina och Ryssland. Frankrike: Proteströrelsen "Gula västarna" blockerar Paris kringfartsleder. Granskning av implantat, skandalen växer. Konstverk återlämnas till Afrika. Kraftigt stigande skolavgifter. Stor Michael Jackson-utställning på Grand Palais i Paris. Veckans gäst: Amélie Mougey, chefredaktör för tidskriften "La Revue déssinée".

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
Titta7 jours sur la planète

2018-12-08

Rörelsen "Gula västarna" skriver in sig i Frankrikes historia. Klimatmötet i Katowice i Polen har börjat. På Grönland anpassar sig invånarna till ett varmare klimat. Kamp mot ebolaviruset i Kongo-Kinshasa. Bokmässan för unga i Montreuil - ungdomsböcker och magasin står sig mot internet. Leonardo da Vincis uppfinningar. Veckans gäst är Christophe Tranchant från förlaget Milan som ger ut böcker för barn och unga.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning

Mer gymnasieskola & moderna språk

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Kortfilmsklubben - franska

Replique

Fransk kortfilm. Tony ska på audition, det är intagningsprov till dramautbildningen. Hans bästa vän Steven har lovat att följa med och läsa motreplikerna. Men Steven dyker inte upp. Tony bestämmer sig för att aldrig mer prata med Steven, den svikaren.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Anders vs tyska

Anders spelar trummor

Anders föjer med Christian till en trumaffär i Frankfurt. Där får Anders lära sig hur man spelar trummor.

Fråga oss