Titta

Perspektiv på världen

Perspektiv på världen

Om Perspektiv på världen

Är mänskliga rättigheter en självklarhet överallt? Vilka krafter styr våra val av politiker? Varför gör vi inte mer för att rädda miljön? Serien tar dig med till olika platser runtom i världen för att se på frågor om demokrati, jämställdhet och miljö ur nya perspektiv. Programmen är indelade i åtta olika teman utifrån kursplanen i samhällskunskap. De kan användas var för sig eller tillsammans, för att väcka intresse och skapa förståelse.

Till första programmet

Perspektiv på världen : Samhälle - högerextremismMaterialDela
 1. Verklig vit makt!

 2. Den vita rasen är hotad.

 3. Våra hemländer
  översvämmas av invandrare.

 4. Jag infiltrerade
  den alternativa högern i ett år.

 5. Det är bra. Hur är det med dig?

 6. Jag drömmer om en etnostat-

 7. -som blir
  alla vita människors hemland.

 8. -62 avrättningar.
  -Vi får inte misslyckas.

 9. -Landet ville ha blod.
  -Jag har en Magnum .32.

 10. -Kvinnor har hjärnor.
  -Vi svarar med våld.

 11. Sånt som "black power"
  borde inte få finnas. Det är strunt.

 12. Rätten att uttrycka sin åsikt är
  en del av demokratins spelregler.

 13. Men ibland blir övertygelser
  så kompromisslösa och extrema-

 14. -att det inte finns utrymme
  för dialog.

 15. När blir extremism
  en fara för demokratin?

 16. Hur ska vi förhålla oss till dem som
  utnyttjar demokratiska rättigheter-

 17. -för att sprida
  antidemokratiska budskap?

 18. Alla rörelser kan bli extrema oavsett
  om de är politiska eller religiösa.

 19. Vi tittar på
  en av de extremistiska rörelser-

 20. -som har vuxit snabbast de senaste
  åren, den alternativa högern-

 21. -en rörelse vars sympatisörer ligger
  bakom över 100 våldsdåd och mord.

 22. Patrik Hermansson har infiltrerat
  den högerextremistiska rörelsen.

 23. Jag heter Patrik och jobbar
  på Hope not Hate i London.

 24. Vi arbetar mot högerextremism,
  organiserat hat och intolerans.

 25. Allt började på Hope not Hates kontor
  där Patrik var researcher.

 26. När högerextremistiska London Forum
  skulle demonstrera-

 27. -inför brexit-omröstningen 2016
  bestämde han sig för att gå dit.

 28. För att kunna röra sig obehindrat
  behövde han en ny identitet.

 29. Mycket kan man förstå
  utifrån vad de säger.

 30. Deras ideologiska bakgrund
  är ganska enkel att förstå.

 31. Men detaljer om medlemmar
  och hur grupperna utvecklas-

 32. -måste man vara på insidan
  för att förstå.

 33. Jag kallade mig Erik Hellberg och
  spelade på mitt skandinaviska arv.

 34. Vi tog nåt som lät väldigt svenskt.

 35. När det kom fram att Erik var svensk
  väcktes intresset-

 36. -hos en av Storbritanniens tongivande
  högerextremister, Stead Steadman.

 37. Jag vet att han lär sig svenska.

 38. Han frågar om vi kan ses
  för han vill prata svenska.

 39. -Det är bra. Hur är det med dig?
  -Bra.

 40. Patrik blev accepterad
  och kom allt längre in i rörelsen.

 41. Han fick vänner och deltog i möten
  och samlade in information.

 42. Vi gör det för att förstå deras
  nätverk. Hur går pengarna?

 43. Snart befann han sig
  i alternativhögerns epicentrum: USA.

 44. Man inser att det är
  en amerikansk rörelse från början.

 45. Ska man nå kärnan av hur det fungerar
  måste man åka dit.

 46. I en byggnad
  i en förort till Washington D.C.-

 47. -träffar vi en av en av
  alternativhögerns förgrundsgestalter.

 48. Jag heter Richard Spencer och jag är
  chef för National Policy Institute.

 49. Jag är redaktör för altright.com.

 50. Genom att använda yttrandefriheten-

 51. -för att föra fram
  sina antidemokratiska åsikter-

 52. -har Spencer blivit en frontfigur
  för alternativhögern.

 53. Den vita rasen är hotad.

 54. Våra hemländer översvämmas-

 55. -av flyktingar,
  invandrare och så vidare.

 56. Folk hävdar att vår koloniala
  historia är ond.

 57. Vi är tydligen inga lämpliga ledare.

 58. Vita har bara orsakat världen skada.

 59. Världen hade varit bättre utan oss.
  Jag håller inte med om det.

 60. Världen är vackrare, mänskligare
  och bättre, tack vare vita.

 61. Vi förtjänar att leda.
  Världen är bättre när vi leder den.

 62. I det amerikanska valet 2016-

 63. -stöttade Spencer
  presidentkandidaten Donald Trump.

 64. Trumps seger sågs som en seger
  för Spencer och alternativhögern.

 65. Bygg en mur!

 66. Jag drogs till Trump för att han
  verkar vara en sann nationalist.

 67. Han bryr sig om USA:s folk
  och vill leda oss in på en ny väg-

 68. -med en mur mot illegal invandring.

 69. Var hälsad Trump. Var hälsad seger.

 70. Det finns inga alt-right-partier.

 71. De tror inte på den demokratiska
  processen och ger sig inte in i den.

 72. Men man är måna om
  att försöka pusha kandidater-

 73. -som man känner är
  till fördel för deras idéer-

 74. -som Marine Le Pen i Frankrike,
  Geert Wilders i Nederländerna-

 75. -eller Trump i USA-

 76. -även om de inte nödvändigtvis är
  lika extrema som alternativhögern.

 77. Den alternativa högern
  är många olika organisationer-

 78. -som inte har nån central styrning
  över huvud taget.

 79. Den gemensamma nämnaren
  för nästan alla dessa grupper är-

 80. -att man inte tror på att alla
  människor är lika mycket värda.

 81. Jag drömmer om en etnostat i Europa-

 82. -som är alla vita folks hemland.

 83. Det skulle vara hemland
  för slaver, germaner-

 84. -italienare, skottar
  och alla som hör till vår familj.

 85. Då kommer vi bort
  från korkade och barnsliga saker-

 86. -som att göra hela världen jämlik,
  att lösa problem i Afrika-

 87. -och att vara mer demokratiska.
  Allt det är meningslöst och korkat.

 88. Det finns olika vägar
  till det homogena samhället.

 89. En del är "repatriering",
  att massutvisa människor.

 90. Man ska skapa policyer-

 91. -som diskriminerar mot icke-vita
  så att folk ska flytta frivilligt.

 92. Sen införs gradvis
  mer tvingande metoder.

 93. I USA pratar man mer om
  att dela upp landet i olika delar-

 94. -i svarta och vita stater.

 95. I september 2017 befann sig Patrik
  i Charlottesville.

 96. De skulle skingras.
  Man har dragit tillbaka tillståndet.

 97. Där demonstrerade högerextremister-

 98. -mot ett namnbyte
  på två av stadens parker-

 99. -döpta efter kontroversiella
  sydstatsgeneraler.

 100. Jag var i en grupp
  med beväpnade människor-

 101. -som aktivt pratade om att utföra
  våldshandlingar mot alla möjliga.

 102. Det urartade när en högerextremist
  körde in i en grupp motdemonstranter.

 103. Flera personer skadades.
  En person dog.

 104. Det farliga med de här grupperna är-

 105. -att medlemmarna avskärmas
  från resten av världen.

 106. Många av dessa människor har hela
  sitt sociala liv i de här grupperna-

 107. -vilket gör dem
  väldigt världsfrånvända.

 108. Det gör det svårt att lämna gruppen,
  och i det radikaliseras de.

 109. Även om man kanske inte
  uppmanar till våld själva-

 110. -så avhumaniserar man konstant
  stora grupper av människor.

 111. I en demokrati är åsiktsfriheten en
  av de grundläggande rättigheterna.

 112. Men vilka åsikter kan vi tolerera?

 113. Ska extremister få utnyttja sin
  demokratiska rätt att demonstrera-

 114. -även om de är antidemokrater?

 115. Översättning: Henrik Johansson
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Samhälle - högerextremism

Avsnitt 11 av 22

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Rätten att få uttrycka sin åsikt är en av demokratins grundpelare. Men ibland blir övertygelser så kompromisslösa och extrema att det inte finns utrymme för dialog. Vi träffar Patrik Hermansson som infiltrerade den amerikanska alternativhögern. Vi får också träffa alternativhögerns förgrundsgestalt Richard Spencer som berättar om sina tankar kring jämlikhet och demokrati. När blir extremism en fara för demokratin, och hur vi ska förhålla oss till de som utnyttjar demokratiska rättigheter för att sprida antidemokratiska budskap?

Ämnen:
Samhällskunskap > Demokratiska fri- och rättigheter, Samhällskunskap > Politik och statskunskap > Politiska ideologier, val och partier
Ämnesord:
Demokrati, Högerextremism, Ideologier, Politik, Politiska åskådningar, Samhällsvetenskap, Statskunskap, Åsiktsfrihet
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola

Alla program i Perspektiv på världen

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPerspektiv på världen

Miljö - hotet mot miljön

Avsnitt 1 av 22

De flesta forskare är eniga om att människan ligger bakom den senaste tidens klimatförändringar. Men meningarna om hur vi ska göra för att rädda miljön går isär. Vissa länder sätter jobben före, medan andra vill gå i bräschen för att vi ska nå miljömålen, till exempel genom att stifta nya lagar mot utsläppen. I inslaget möter vi såväl svenska klimatförhandlare som den unge amerikanske miljödebattören Xiuhtezcatl Martinez.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPerspektiv på världen

Miljö - kampen för miljön

Avsnitt 2 av 22

Det finns flera sätt att kämpa för miljön. Vi träffar två unga personer som valt att engagera sig på olika sätt - den ena inomparlamentariskt genom Sveriges ungdomsorganisationer, den andra utomparlamentariskt genom Greenpeace.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPerspektiv på världen

Ekonomi - pengar, makten och demokratin

Avsnitt 3 av 22

I en demokrati är det folket som bestämmer. Men valkampanjer kostar pengar - vilka intressen ligger bakom? Hur jobbar lobbyister och donatorer? Vi tittar på ett av världens mest uppmärksammade val, det amerikanska valet 2016. Vilken betydelse hade pengar där, och hur påverkas den demokratiska processen av pengar?

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPerspektiv på världen

Mänskliga rättigheter - när de mänskliga rättigheterna kränks

Avsnitt 4 av 22

Mänskliga rättigheter finns reglerade bland annat genom Genèvekonventionen. Ändå får människor runtom i världen sina rättigheter kränkta. Vi träffar Omar, som fängslades och torterades i samband med kriget i Syrien. Varför kränks de mänskliga rättigheterna på så många platser runtom i världen?

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPerspektiv på världen

Mänskliga rättigheter - dödsstraff

Avsnitt 5 av 22

Som ett sätt att få medborgarna i ett samhälle att följa de lagar vi gemensamt kommit överens om är bestraffning ett medel. Men vad är egentligen syftet med straff? Vi träffar två dödsdömda fångar och en tidigare bödel som reflekterar över dödsstraffet.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPerspektiv på världen

Mänskliga rättigheter - hbtq-rättigheter

Avsnitt 6 av 22

1944 avskaffades lagen som förbjöd homosexualitet i Sverige. Istället finns det idag lagar som förbjuder diskriminering av homosexuella personer. Men i ett globalt perspektiv ser det annorlunda ut - i 71 länder är det fortfarande olagligt att vara homosexuell, och i ännu fler länder är homosexualitet inte kulturellt accepterat. Vi träffar Yohanes som lever som homosexuell i Ghana, ett land där homosexualitet är förbjudet.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPerspektiv på världen

Mänskliga rättigheter - hbtq-hatbrott

Avsnitt 7 av 22

Både Sverige och USA ligger i framkant vad gäller hbtq-personers rättigheter. Sverige var bland de första länderna att tillåta samkönade äktenskap. Ändå är risken att utsättas för hatbrott något som hbtq-personer tvingas leva med dagligen i båda dessa länder. Gwen är talesperson för Pink Pistols, en internationell självförsvarsgrupp som hanterar problemet genom att beväpna sig. Vad beror det på att hbtq-personer fortfarande inte kan känna sig trygga, ens i länder som anses vara föregångare var gäller hbtq-rättigheter?

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPerspektiv på världen

Konflikter - krigets offer

Avsnitt 8 av 22

De som drabbas hårdast i krig är civila - män, kvinnor och barn. Vi träffar Omar som drabbades när kriget kom till Syrien. Han fängslades och torterades, innan han slutligen lyckades fly. Vi får också träffa FN-medlaren Ulf Henricsson som menar att krig ibland kan vara berättigat.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPerspektiv på världen

Konflikter - terrorism

Avsnitt 9 av 22

Efter 11 september-attackerna 2001 har terrorism fått stort fokus i vårt samhälle. Vi besöker den terrorstämplade organisationen Army of God i Virginia, USA, för att försöka förstå hur en terrorist rättfärdigar sina handlingar. Terrorforskaren Misse Wester berättar om terrorism ur ett historiskt perspektiv, och om hur vi reagerar på terrorbrott. Hur kan vi bekämpa terrorism?

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPerspektiv på världen

Statsskick - viral påverkan

Avsnitt 10 av 22

Spridningen av politiska åsikter via mem har letat sig in hela vägen till gamerforum och chatrum. Ryan Broderick på nyhetssajten Buzzfeed är expert på hur idéer föds och sprids på olika internetplattformar. Vi träffar en förgrundsgestalt för alternativhögern som förklarar hur de använder sig av mem för att nå ut med sitt budskap till en större, och oftast ung publik. De flesta unga idag känner igen fenomenet med mem, men har de uppmärksammat att de ofta kommer med ett politiskt budskap?

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPerspektiv på världen

Samhälle - högerextremism

Avsnitt 11 av 22

Rätten att få uttrycka sin åsikt är en av demokratins grundpelare. Men ibland blir övertygelser så kompromisslösa och extrema att det inte finns utrymme för dialog. Vi träffar Patrik Hermansson som infiltrerade den amerikanska alternativhögern. Vi får också träffa alternativhögerns förgrundsgestalt Richard Spencer som berättar om sina tankar kring jämlikhet och demokrati. När blir extremism en fara för demokratin, och hur vi ska förhålla oss till de som utnyttjar demokratiska rättigheter för att sprida antidemokratiska budskap?

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPerspektiv på världen

Samhälle - Sverige, ett extremland

Avsnitt 12 av 22

Enligt en världsomspännande studie av medborgares värderingar är Sverige extremt, i det avseendet att vi lever i ett sekulariserat samhälle, och att vi tänker mer på vår individuella utveckling än vad man gör i många andra länder. Vi får träffa Stevie som är född i Sverige, men inte kände sig hemma förrän han flyttade till sina föräldrars hemland Ghana. Om hur värderingar får en del att känna sig trygga, och andra utanför.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPerspektiv på världen

Samhälle - hijras, Indiens tredje kön

Avsnitt 13 av 22

När debatten om ordet hen var aktuell i Sverige, fanns det vissa som såg det som en självklarhet med ett könsneutralt personligt pronomen, medan andra blev provocerade. Vilken status har transpersoner i Sverige idag? I Indien är det tredje könet - hijras - en del av samhället, och finns omnämnt redan i den hinduiska sanskritlitteraturen. Det syftar främst på en person som är född som pojke, men lever som transsexuell. Hijra blev ett juridiskt tredje kön i Indien 2014.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPerspektiv på världen

Samhälle - kvotering

Avsnitt 14 av 22

Inte ens i ett föregångsland som Sverige är vi helt jämställda. Diskussionerna om hur vi ska komma till rätta med problemet är ständigt aktuella. Kvotering är en metod, men den har lika stort stöd som den har motstånd. I Ghanas huvudstad Accra har stadens transportmyndighet dragit igång en utbildning för kvinnliga busschaufförer. Resultatet är fler kvinnor i arbete och mer balans i det mansdominerade yrket.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPerspektiv på världen

Sverige och världen - EU

Avsnitt 15 av 22

Den Europeiska unionen är världens största samarbete mellan länder. Inom EU ryms en halv miljard människor med olika kulturer, seder, politik och språk som ska samsas med varandra. Unionen kommer ursprungligen ur en fredstanke, men vad händer när länder börjar lämna samarbetet?

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Visa fler

Mer gymnasieskola & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta PK-mannen

Livet som macho

Musse Hasselvall försöker förklara för sina kompisar på boxningsklubben vad normkritik är och att en mansnorm råder bland dem. Är det till exempel okej att de kallar varandra för kärring eller bög när det går dåligt? För att bättre förstå hur mansnormer kan påverka träffar Musse Anton Hysén som är en av få öppet homosexuella killar i fotbollsvärlden. Han berättar om hur han påverkats av att ständigt få höra bög som skällsord. Men vad är egentligen mans- eller maskulinitetsnormer? Luis Lineo förklarar.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnsexhandel i Kenya

Pojkarna på Diani beach

Vid den paradisiska kenyanska kusten är sexhandeln med unga killar en etablerad företeelse. Beno, Rashid och Kamari försörjer sig ömsom som fiskare, ömsom som souvenirförsäljare och ömsom som sällskap åt kärlekstörstande kvinnor från olika västländer. "Allt jag tjänar går till mina syskon och min mamma! Jag tycker det är fel att de som har pengar kommer hit och utnyttjar oss som är fattiga. För mig handlar det om att få mat för dagen", säger Beno.