Titta

Alla funkar olika - min berättelse - syntolkat

Alla funkar olika - min berättelse - syntolkat

Om Alla funkar olika - min berättelse - syntolkat

Mer än en miljard människor i världen lever med någon form av funktionsnedsättning. De tillhör ofta de fattigaste bland de fattiga och de mest sårbara bland de utsatta. De osynliggörs, utestängs och förhindras från att delta i samhället, utbilda sig och försörja sig. Vi möter barn och ungdomar från fyra olika länder som berättar om hur det är att leva med funktionsnedsättningar. Länderna vi besöker står inför många gemensamma, och många unika, svårigheter. Programmen är en del av Musikhjälpen 2018.

Till första programmet

Alla funkar olika - min berättelse - syntolkat : LastaDela
 1. Nepal är kanske mest känt
  för Mount Everest.

 2. Det är också ett
  av världens fattigaste länder.

 3. Fattigdomen har gjort att barn med
  funktionsnedsättningar har det svårt.

 4. De flesta döva barn i Nepal
  går inte i skolan.

 5. Vissa är till och med inlåsta hemma-

 6. -eftersom föräldrarna skäms över att
  ha ett barn med funktionsnedsättning.

 7. Men det finns hopp.

 8. Jag heter Lasta. Jag är döv.

 9. Jag var döv vid födseln.

 10. Mina föräldrar var mycket oroade.

 11. Lastas skolbuss är så gammal
  att den håller på att falla ihop.

 12. I Nepal saknas pengar till
  utbildning, men Lasta har haft tur.

 13. Nu går hon
  i en av få skolor i Nepal för döva-

 14. -och personer med hörselnedsättning.

 15. Innan Lasta kom hit
  var skolgången svår.

 16. Då gick hon i en skola för hörande.

 17. Det gav henne många problem eftersom
  det var svårt att kommunicera.

 18. Min lärare pratade, men jag förstod inte.

 19. Jag försökte läsa och fråga,
  men det gick inte.

 20. En dag träffade jag en döv
  som tecknade-

 21. -och fick se teckenspråket
  och en annan döv som mig-

 22. -och förstod att det fanns en dövskola.
  Så därför började jag i dövskolan.

 23. Lasta är
  en av fyra hundra elever på skolan.

 24. Här behandlar lärarna eleverna
  med respekt.

 25. Jag känner att lärarna är mina vänner
  som delar med sig av sina kunskaper-

 26. -och om jag inte förstår
  så kommer de att stötta mig.

 27. I Nepal har det bara funnits ett
  nationellt teckenspråk i några år.

 28. Eleverna i skolan är en viktig del-

 29. -för att utveckla
  och sprida teckenspråket.

 30. Att kunna kommunicera med andra
  i samma situation-

 31. -har betytt mycket för Lasta
  och andra döva-

 32. -och personer med hörselnedsättning
  i Nepal.

 33. Jag kan prata på teckenspråk
  med mina döva vänner hela dagarna.

 34. Jag vill träffa dem varje dag.

 35. Lasta bor
  med sin mamma, pappa och en bror.

 36. Föräldrarna kan inte teckenspråk-

 37. -så Lasta har fått lära sig
  att läsa på deras läppar.

 38. När hon var liten var föräldrarna
  oroliga hur hon skulle klara sig-

 39. -men det är de inte längre.

 40. Mina föräldrar förstår nu-

 41. -att döva barn inte är
  en belastning för familjen.

 42. Lasta har toppbetyg
  och vill bli lärare för döva barn.

 43. För henne är det en dröm
  att alla döva barn i Nepal-

 44. -ska få gå i skola och lära sig
  teckenspråk i framtiden.

 45. Så mitt råd till alla personer
  med funktionsnedsättning-

 46. -är att skaffa sig en utbildning,
  då kan man komma långt.

 47. Vi kan göra allt.

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Bädda in ditt klipp:

Bädda in programmet

Du som arbetar som lärare får bädda in program från UR om programmet ska användas för utbildning. Godkänn användarvillkoren för att fortsätta din inbäddning.

tillbaka

Bädda in programmet

tillbaka

Lasta

Avsnitt 3 av 5

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Nepal är ett av världens fattigaste länder. Det har först nyligen fått ett nationellt teckenspråk. Det har betytt mycket, till exempel för Lasta som föddes döv. Hon hade tur och fick börja på en av de få skolor för döva som finns i Nepal. Det var första gången hon fick vänner som hon kunde prata med på riktigt. Nu har Lasta hopp om framtiden. Hon vill bli teckenspråkslärare. Och hon vill jobba för att alla döva barn ska få chansen att gå i skolan. Programmet är en del av Musikhjälpen 2018.

Ämnen:
Samhällskunskap > Barns rättigheter, Samhällskunskap > Individer och gemenskaper > Identitet och livsstil > Personer med funktionsnedsättning
Ämnesord:
Döva personer, Nepal, Personer med funktionsnedsättning, Personer med hörselskada, Samhällsvetenskap, Sociala frågor, Teckenspråk
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Alla program i Alla funkar olika - min berättelse - syntolkat

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaAlla funkar olika - min berättelse - syntolkat

Daniela

Avsnitt 1 av 5

Daniela är 17 år och bor i Moldavien. Hon föddes med en cp-skada. Om hon fötts 20 år tidigare hade hon antagligen tagits ifrån sin familj och fått växa upp isolerad på en institution. Nu håller hon istället på att förbereda sig inför skolavslutningen. Trots det har Daniela inte alltid haft det lätt. Det finns mycket okunskap och fördomar mot personer med funktionsnedsättningar i det moldaviska samhället. Programmet är en del av Musikhjälpen 2018.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaAlla funkar olika - min berättelse - syntolkat

Daniel

Avsnitt 2 av 5

När Daniel från Rwanda gick i andra klass var han tvungen att sluta skolan eftersom han inte längre kunde se vad som skrevs på tavlan. Efter det höll han sig hemma och länge trodde han att han var ensam om att inte kunna se. Det var en svår tid. Nu är Daniel 15 år och bor på ett center tillsammans med andra som är blinda och har synnedsättningar. Där har han sina bästa vänner och för första gången någonsin får han lära sig att klara sig på egen hand. Programmet är en del av Musikhjälpen 2018.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaAlla funkar olika - min berättelse - syntolkat

Lasta

Avsnitt 3 av 5

Nepal är ett av världens fattigaste länder. Det har först nyligen fått ett nationellt teckenspråk. Det har betytt mycket, till exempel för Lasta som föddes döv. Hon hade tur och fick börja på en av de få skolor för döva som finns i Nepal. Det var första gången hon fick vänner som hon kunde prata med på riktigt. Nu har Lasta hopp om framtiden. Hon vill bli teckenspråkslärare. Och hon vill jobba för att alla döva barn ska få chansen att gå i skolan. Programmet är en del av Musikhjälpen 2018.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaAlla funkar olika - min berättelse - syntolkat

Sunita

Avsnitt 4 av 5

I det fattiga landet Nepal fanns det till helt nyligen ingen hjälp alls att få för barn med autism. Sunita var tvungen att åka till Indien med sin lilla son för att få hjälp. Det hon lärde sig där tog hon med sig hem. Hon bestämde sig för att starta Nepals första, och hittills enda, center för barn med autism. Sunita ger stöd till så många hon kan, både föräldrar och barn. Men de allra flesta får fortfarande ingen hjälp. Programmet är en del av Musikhjälpen 2018.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaAlla funkar olika - min berättelse - syntolkat

Sara

Avsnitt 5 av 5

Tusentals barn har dödats i Syrienkriget och för varje barn som dödas, skadas tre. När Sara var åtta år gammal träffades hon av bombsplitter och fick svåra brännskador på kroppen och i ansiktet. Hon har svårt att äta och förlorade det mesta av synen på ena ögat. Familjen flydde till Libanon, där hon har genomgått flera operationer. Nu är Sara 13 år och drömmer om att bli lärare och att en dag kunna återvända till sitt hemland. Programmet är en del av Musikhjälpen 2018.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning

Mer grundskola 7-9 & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Fatta EU - teckenspråkstolkat

Handel

Handel och jakt på råvaror kan starta konflikter och krig, men också göra att freden bevaras. EU är ett exempel på det. Sedan EU grundades har antalet medlemsländer ökat och handelshinder tagits bort. Men när tillverkningen av varor ökar leder det till större miljöutsläpp. Så samtidigt som vi i EU samarbetar kring handel, vilket ökar utsläppen, finns det mål att utsläppen ska minska. Leila besöker ett stålverk och får veta hur det påverkas av handelsunionen och miljömålen. Jenny hjälper oss att förstå vad det innebär att vara med i en handelsunion, samt hur tullar och handelsavtal fungerar.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnsexhandel i världen

Flickorna i slummen

I Nairobi lever miljontals människor i slumområden under svåra förhållanden. Ingen har egen toalett, rinnande vatten och en del har inte ens el. De flesta lever på mindre än en dollar om dagen. Varje år tvingar fattigdomen in tusentals unga tjejer i prostitution. En av dem är Vanessa. När hon är 14 år lämnar hennes pappa familjen och kort därefter lämnar även hennes mamma hemmet. Vanessa blir kvar med sina småsyskon. Hon lånar pengar av grannar för att köpa mat och tigger på gatorna, men det räcker inte. I tre år ser Vanessa ingen annan utväg än att prostituera sig för att försörja sig och sina småsyskon.