Titta

På fest med Håkan och Berit

På fest med Håkan och Berit

Om På fest med Håkan och Berit

Håkan, som är en kanin, och Berit, som är en groda, ska ordna en fest. De behöver mat, fixa lekar, plats att duka på och gäster. Hur ska det gå att planera ihop när de är så olika? Vi får veta mer om olika djurtypers matvanor och olika beteenden. Men också om att tycka olika och vara olika men ändå vara vänner.

Till första programmet

På fest med Håkan och Berit : Bjuda gästerDela
 1. Håkan och Berit
  planerar en stor fest.

 2. En födelsedagsfest.

 3. Vid strandkanten i vassen,
  tyckte Berit att de skulle duka.

 4. Vid kanten av skogen längre upp på
  land, tyckte Håkan det kändes bättre.

 5. "Här." Nej, här."

 6. "Nej, här!" "Nej, här är bättre."

 7. "Här är bättre." "Här är bättre."
  "Här!" "Här!"

 8. Åh!

 9. Det fick bli mittemellan.

 10. Där på gräset ska maten dukas fram.
  Allt är planerat:

 11. Mat och lekar och plats.

 12. Eftersom det är Håkan som fyller år,
  börjar han skriva inbjudningskorten.

 13. Ekorren.

 14. Skogsmusen och näbbmusen.

 15. Men varför ser Berit så sur ut?

 16. Är det för att Håkan
  bara bjuder små däggdjur?

 17. Djur med päls, som han själv.

 18. Fladdermusen. Igelkotten.

 19. Hon är också ett däggdjur.

 20. Men hon kommer att tycka om
  Berits snäcksniglar.

 21. Jamenvisst!

 22. Håkan har glömt att det är Berits
  födelsedag också.

 23. Nån gång är det det.

 24. Alla fyller år nån gång under året,
  varför inte i dag?

 25. Berit går hem och skriver
  inbjudningskort.

 26. Paddan.

 27. Salamandern och snoken.

 28. Skogsödlan och huggorm...

 29. Nej. Nej. Berit tvekar och suddar.

 30. Är Håkan klar med sina kort?

 31. Han har skrivit räv...

 32. ...och sitter också och funderar.

 33. Nej.

 34. Man ska bjuda alla-

 35. -men kanske inte riktigt alla,
  alla gånger.

 36. Kort, kuvert...

 37. ...frimärke...

 38. ...brevlåda.

 39. Nu blir det nog en bra fest
  med många glada gäster...

 40. ...som inte äter upp varandra.

 41. Textning: Karin Tengroth
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Bjuda gäster

Avsnitt 4 av 5

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Del 4 av 5. Håkan och Berit ska ha fest. Men var ska de duka och vilka ska de bjuda? Håkans vänner är små däggdjur: ekorren, näbbmusen och igelkotten, de vill ha torrt och grönt. Berits vänner är grod- och kräldjur: paddan, salamandern och snoken. De vill ha fukt och gömställen. Finns det någon plats som passar både Håkans och Berits vänner? Och varför vill de inte bjuda huggormen och räven?

Ämnen:
Biologi > Djur och natur
Ämnesord:
Djur, Fester, Fiktiva berättelser, Grodor, Kalas, Kaniner, Rovdjur
Utbildningsnivå:
Förskola

Alla program i På fest med Håkan och Berit

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPå fest med Håkan och Berit

Odla mat

Avsnitt 1 av 5

Del 1 av 5. Varifrån kommer ett morotsfrö? Och vad behöver en morot för att kunna leva? Håkan, som är en kanin, vill ha morötter till festen. De ska odla och han börjar ordna med landet, skaffa jord, gräva, så och vattna. Allt går väldigt långsamt tycker Berit, som är en groda. Hon blir upplivad när hon hittar maskar i jorden. Undrar just varför?

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Förskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPå fest med Håkan och Berit

Plocka mat

Avsnitt 2 av 5

Del 2 av 5. I Håkans grönsaksland hittar Håkan och Berit sniglar och snäckor. Håkan är inte glad eftersom sniglarna äter på hans odlingar. Men Berit är glad, hon plockar och plockar. Berit som är ett djur som äter andra små djur vill inte bara ha morötter på festen.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Förskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPå fest med Håkan och Berit

Leka lekar

Avsnitt 3 av 5

Del 3 av 5. Vad ska de förbereda för lekar till festen? Hoppa längd passar bra för båda, men ska man landa i vatten eller sand? Nu blir det riktigt svårt. Håkan, som är en kanin, kan inte simma alls. Och om Berit, som är en groda, får fullt med sand på huden kan hon inte andas.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Förskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPå fest med Håkan och Berit

Bjuda gäster

Avsnitt 4 av 5

Del 4 av 5. Håkan och Berit ska ha fest. Men var ska de duka och vilka ska de bjuda? Håkans vänner är små däggdjur: ekorren, näbbmusen och igelkotten, de vill ha torrt och grönt. Berits vänner är grod- och kräldjur: paddan, salamandern och snoken. De vill ha fukt och gömställen. Finns det någon plats som passar både Håkans och Berits vänner? Och varför vill de inte bjuda huggormen och räven?

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Förskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaPå fest med Håkan och Berit

Festen kan börja

Avsnitt 5 av 5

Del 5 av 5. Alla gäster kommer och tar sig en matbit. Några gäster tar växter och några tar kryp. Men sen försvinner nästan alla. Vill de inte hoppa hopptävling? Håkan, Berit och Ekorren hoppar själva. Vart tog de andra vägen? Så småningom blir det ett lyckat kalas. Men vad var det som hände? Det var något som både Håkan och Berit glömde när de planerade festen.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Förskola
Beskrivning

Mer förskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Amanda längtar

Hösten

Det är sommar. Men Amanda längtar till hösten när hon ska börja skolan och man kan plocka svamp med mormor. Naturbilder från svensk natur i norr och söder.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna En flugas liv - somaliska

Ett farligt hus

Del 4 av 5. Kenadid Mohamed berättar om flugan som flyger in i ett hus där han smakar på en god potatis och räddas ur ett spindelnät. En berättelse av Bisse Falk.