Titta

Kortfilmsklubben - finska

Kortfilmsklubben - finska

Om Kortfilmsklubben - finska

Kortfilmer på finska tänkta att fungera i modersmålsundervisningen på högstadiet och gymnasiet. Innehållet varierar, men det handlar först och främst om möten mellan människor; livet, döden, kärlek, konflikter, sex, rätt och fel.

Till första programmet

Kortfilmsklubben - finska : OviDela
 1. FILMBOLAGET AAMU PRESENTERAR

 2. DÖRREN

 3. Hallå! Hallå, någon?

 4. Vi har en situation här.
  Någon bryter sig in i vårt trapphus.

 5. Det känns lite hotfullt.
  Kom gärna så snabbt ni kan.

 6. Polisen är på väg! Du ska ingenstans.

 7. Var försiktig. Ta upp hunden i famnen.

 8. Vi har en situation. Polisen är på väg.

 9. -Har du ringt vaktmästaren?
  -Nej.

 10. Ingen kommer ändå förrän i morgon.

 11. Jussi...Martikainen.

 12. Javisst. Han står här.

 13. Bråttom? Jag vet inte. Jo, ganska akut.

 14. Får jag inte ens sopa upp glaset?

 15. Ja, ganska oberäknelig.
  Bra. Tack. Hej då.

 16. -Är de på väg?
  -Ja. De har bara lite fullt upp.

 17. Jag har inte bråttom någonstans.

 18. Huvudsaken är att de kommer.

 19. Tack.

 20. Och ursäkta.

 21. Ja...

 22. Jag kanske ska ge mig av då.
  Mitt barn sover där uppe.

 23. -Är det ett litet barn?
  -Ja, sex månader gammalt.

 24. Det är den bästa tiden i livet.
  I alla fall inser man det efteråt.

 25. Visst.

 26. Säg... Vill du ha någonting?

 27. Lite te?

 28. Visst. Jag skulle gärna ta en öl
  ifall du har en.

 29. Okej.

 30. Tack.

 31. Den har en spännande, besk smak.

 32. Det är en IPA, Indian Pale Ale.
  Jag gillar den smaken.

 33. Jag tycker att den är helt okej.

 34. Snart kommer hösten.

 35. Ja.

 36. God kväll.

 37. -Är du i farten nu igen, Pentti?
  -Här är bevisen. Ingen har rört dem.

 38. -Såg du händelsen?
  -Jag kom när det redan hade hänt.

 39. Jag tar ditt namn och nummer ifall
  det behövs, men vi är nog klara här.

 40. -Räcker det här nu?
  -Dina brott är väldigt små.

 41. Ja, men jag hörde att man kan
  slå ihop dem om de är många.

 42. Det är också det att... - Jag slog dig.

 43. -Slog du honom?
  -Ja.

 44. Det stämmer.

 45. Om det hände, borde du följa med
  och göra en anmälan.

 46. -Det var en ordentlig smäll.
  -Du måste vittna inför domstolen.

 47. Jag kan inte. Förlåt.

 48. -Så det ingen misshandel förekom?
  -Nej.

 49. -Förlåt.
  -Gick det illa?

 50. -Hinner jag åtalas innan vintern?
  -Det är svårt att säga.

 51. -Men ni försöker väl åtminstone?
  -Det är klart att vi försöker få in dig.

 52. Tack.

 53. -Bebisen vaknade väl inte?
  -Nej.

 54. Bra.

 55. Översättning: Beatrice Cronholm
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Ovi

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Det är mitt i natten. Konstiga ljud utifrån trapphuset väcker nyblivna pappan Jussi. Han hittar Pentti som krossat en ruta och tagit sig in. Jussi ringer polisen, men sedan blir det inte riktigt som han föreställt sig.

Ämnesord:
Fiktiva berättelser, Hemlösa, Inbrott
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Alla program i Kortfilmsklubben - finska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - finska

Pitääkö mun kaikki hoitaa?

Sini vaknar till och blir panikslagen. Familjen ska på bröllop, men har försovit sig och nu har de väldigt bråttom. Ingenting funkar; döttrarnas klänningar är försvunna, presenten likaså. När de äntligen kommer iväg till kyrkan väntar ännu en överraskning.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - finska

Treffit

Finsk kortfilm. Tino väntar på gäster. Eller rättare sagt är det Tinos mammas utställningskatt som ska få besök av en kattdam och hennes matte. Pinsamt! Men mamma är upptagen på annat håll, så vad ska han göra?

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - finska

Sovitus

Finsk kortfilm. Madde är på shoppingtur med bästa kompisarna Aura och Julia. Plötsligt får hon syn på Elsi, som hon kände förr och absolut inte vill träffa nu. Men kompisarna låter henne inte gömma sig och Madde måste försonas med sitt förflutna. Regi: Ulla Heikkilä.

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - finska

Yövaras

I en förort till Helsingfors bor Farah. Allt borde vara frid och fröjd - han har ett jobb och hans fru ska snart flytta från Somalia till honom i Finland. Men någon "lånar" hans bil om nätterna och det hotar att ställa tillvaron på ända. Farah kommer försent till jobbet flera gånger och hans frus uppehållstillstånd är i fara om han blir avskedad. Farah börjar att vakta sin bil.

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - finska

Ovi

Det är mitt i natten. Konstiga ljud utifrån trapphuset väcker nyblivna pappan Jussi. Han hittar Pentti som krossat en ruta och tagit sig in. Jussi ringer polisen, men sedan blir det inte riktigt som han föreställt sig.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - finska

Todella kiihottavaa

Det är inget fel på Liisas självförtroende, hon är vd på en bokföringsbyrå som nu ska flytta till nya lokaler. Självklart ska de fixa flytten själva, Liisa har redan hyrt en skåpbil som hon själv ska köra Personalen är skeptisk, men det är ju Liisa som bestämmer. Men varför stirrar alla och vinkar när hon och assistenten Iida kommer farande i skåpbilen?

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - finska

Katto

Tuomas ringer för att höra hur det står till med Olavi, som håller på att skilja sig och har dragit sig undan till sommarstugan. Allt är bra påstår Olavi. Det enda är att taket i stugan verkar ha sjunkit, han kan inte stå rak inomhus. Tuomas blir orolig och åker för att hälsa på. Regi: Teppo Airaksinen.

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - finska

Kukista ja mehiläsista

Två tonåringar träffas på en fest. På natten smyger de in hemma hos den ena av dom och övernattar där. Det har pappan i hemmet inte någon aning om när han ska väcka sin son på morgonen. Manus och regi: J. J. Vanhanen.

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - finska

Ajatuksia rakkaudesta

Antti funderar på kärleken, vad är kärlek egentligen? Han är kär i Linda, det är i alla fall vad han tror. Linda är hans raka motsats, störig och provocerande, och hon räknar kallt med att Antti alltid gör som hon säger. Men är hon kär i honom? Tveksamt.

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola 7-9

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta ¡Pregunta ya!

Crisis económica

Den ekonomiska krisen från 2008 plågar fortfarande Spanien, och speciellt utsatta är ungdomar mellan 19-25 år. Vi möter nittonårige Jordi som söker jobb på dagarna och studerar på kvällarna. Dessutom åker vi till Girona utanför Barcelona där man har skapat en alternativ valuta till euron.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Tänk till snackar stress

Kärlek

Kärlek är svårt. Den kan lyfta en och få varje dag att kännas underbar, men den kan också få en att må jättedåligt, om man till exempel inte får sin kärlek besvarad. Henrik Thorsson berättar om sin kärlek och hur den får honom att må. Psykiatriforskaren Emma Frans förklarar varför man blir mindre smart när man är kär och svarar på om man kan dö av brustet hjärta. Och vi ringer Amanda Schulman och ifrågasätter hennes digitala drömparadis i sociala medier.