Titta

7 jours sur la planète

7 jours sur la planète

Om 7 jours sur la planète

Aktualitetsmagasin på franska med de viktigaste nyhetshändelserna presenterade i kortare och längre inslag. Programmet produceras av TV5 Monde en gång i veckan och vänder sig till alla som vill ta del av nyhetsflödet och samtidigt lära sig franska. Till varje program finns interaktiva övningar på apprendre.tv5monde.com - från nybörjarnivå till avancerad. TV5 Mondes lärarhandledning hittas på enseigner.tv5monde.com.

Till första programmet

7 jours sur la planète : 2019-04-13

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

2019-04-13

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Nyheter på franska. Massiva demonstrationer i Sudan mot regimen, presidenten Omar al-Bashir avsatt. Är kriget på väg tillbaka i Libyen? I Israel pekar allt mot en femte mandatperiod för Benjamin Netanyahu. I Frankrike återupptas de stora allmänna nationella debatterna. Inga religiösa symboler på jobbet för offentliganställda om nytt lagförslag blir verklighet i Québec. Paris: Louvren och slaget om pyramiden. Veckans gäst: Laurent Hutinet, författare till boken L'Art de la marche, de la santé à la poésie de vivre.

Ämnen:
Moderna språk > Franska > Nyheter
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola

Alla program i 7 jours sur la planète

Mer gymnasieskola & moderna språk

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Kortfilmsklubben - franska

Le monde du petit monde

Fransk kortfilm. En mamma berättar en saga om en prins och en prinsessa för sin lilla dotter. Egentligen handlar det om deras egen familj och om livet, för där det finns prinsar och prinsessor finns det också drakar som hotar allt.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna En la calle

Dialekter på spanska

Spanska talas runt om i världen men kan låta väldigt olika. Vad är det för skillnader i uttal mellan Kuba, Argentina och Andalusien? Vilka ord kan missförstås? Vi träffar kubanske Sergio Sanchez, argentinska Julieta Saurit och spanske Francisco Gil Berrocal.