Titta

Orka plugga

Orka plugga : Man vågar ju inte ens krama en tjej längreDela

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Man vågar ju inte ens krama en tjej längre

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Sketch som handlar om förvirringen om vad samtyckeslagen egentligen innebär. Mansnormen påverkar oss alla. Både i och utanför skolan.

Ämnen:
Pedagogiska frågor, Värdegrund
Ämnesord:
Ansvar, Fiktiva berättelser, Lagar, Sexualetik, Sexualitet, Sexuellt samtycke
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Mer grundskola 7-9 & pedagogiska frågor

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Pluggkoden

Strategier för matematik

Matematik förknippas ofta med dåligt självförtroende. Många tror att vissa är mattemänniskor och andra inte, men alla kan bli bättre med rätt strategier. Vi följer Albin i klass 9 som tycker att ämnet är svårt. Lärare Martin ger honom utmaningar och berättar om strategier han kan använda sig av för att få kontroll över inlärningen.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Pluggkoden

Strategier för minnet

Rihem är skoltrött och har svårt att minnas saker. När hon provar att plugga till prov med hjälp av olika metoder visar det sig att hon höjer sina resultat rejält. I programmet får vi tips på strategier som hjälper hjärnan att minnas bättre, till exempel genom association och repetition enligt ett särskilt mönster.