Titta

Orka plugga

Orka plugga : Killar är alltid kåta?Dela

Killar är alltid kåta?

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Sketch som handlar om förväntningen på att killar alltid ska vilja ha sex. Mansnormen påverkar oss alla. Både i och utanför skolan.

Ämnen:
Pedagogiska frågor, Värdegrund > Genus och jämställdhet
Ämnesord:
Fiktiva berättelser, Könsroller, Mansrollen, Normer, Sexualitet
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Mer grundskola 7-9 & pedagogiska frågor

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Pluggkoden - teckenspråkstolkat

Strategier för minnet

Finns det sätt att bättre komma ihåg det man lär sig i skolan? Rihem är skoltrött och har svårt att minnas saker. Hon provar att plugga till ett engelskaprov och ett musikhistoriaprov med hjälp av olika strategier för att minnas bättre och det visar sig att hon höjer sina resultat rejält. På engelskaprovet får Rihem alla rätt, vilket hon aldrig fått tidigare. Rihem upplever att hon med ganska liten ansträngning får väldigt mycket bättre resultat. I programmet får vi tips på strategier som hjälper hjärnan att minnas bättre, till exempel genom association och repetition enligt ett särskilt mönster.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Orka plugga

Hjärnsläpp på provet

Det kan vara jobbigt att få hjärnsläpp när du ska skriva prov. Här får du konkreta tips på vad du kan göra för att komma ur känslan av panik och hjärnsläpp. Du kan till exempel göra en avslappningsövning, rita en bild av frågan eller be läraren att läsa upp frågan du har fastnat på.