Titta

Rädda världen

Rädda världen : Elektricitet

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Elektricitet

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Robin släcker lampan. Han ska rädda världen och spara el. Men det gör man väl inte om man busar och släcker och tänder igen tusen gånger?

Ämnen:
Miljö > Energiförsörjning
Ämnesord:
Elektricitet, Energihushållning, Hållbar livsstil, Miljöfrågor, Naturvetenskap
Utbildningsnivå:
Förskola

Mer förskola

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Tiggy testar - teckenspråkstolkat

Magnetspelet

Tiggy får prova att bygga en häftig "bilbana". Med hjälp av en magnet och ett gem kan flera personer tävla mot varandra på banan och samtidigt få en förståelse för att magneter attraherar saker som är gjorda av metall.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Tripp, Trapp, Träd

Här är grodan

Programledare Baura Magnusdottir sitter vid trädet och lyssnar på djurlåtar och sagor. Reine Brynolfsson berättar sagan "Torsten och jag" av Siri Ahmed Backström som handlar om en flicka och hennes bästa vän tyggrodan Torsten som en dag ska pröva livet som riktiga grodor. Petra Hellsing sjunger "Grodlåten" av Klas Widén. Figge Norling spelar Ben Rangel som bor i underjorden och får besök av en hungrig groda. Han försöker lista ut vad grodor äter.