Titta

Nyfiken på EU

Nyfiken på EU

Om Nyfiken på EU

I de första programmen möter vi Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för NATO och reportern Morten Brink Iwersen på resor i Tyskland, Ungern, Italien, Frankrike, Spanien och Storbritannien. Hur ser dessa länders moderna historia ut? Man talar till exempel om Tysklands eventuella skuld efter andra världskriget. Och hur förhåller sig länderna till unionen i dag? De resterande avsnitten tar, via nyhetsklipp, upp olika aktuella ämnen som till exempel brexit, Gröna västarna och Kataloniens vilja till självständighet.

Till första programmet

Nyfiken på EU : TysklandDela
 1. Välkomna till "Nyfiken på EU".
  Vi börjar hos grannarna nedanför.

 2. Anders, om tio sekunder är vi i Tyskland.

 3. Tyskland.
  Landet som kan fotboll och korv.

 4. Landet där man köper billig öl och godis.
  Det är en av de stora grabbarna i EU.

 5. Om du ska sammanfatta det,
  hur viktigt är Tyskland för Europa?

 6. Tyskland är helt avgörande.
  De har pengarna.

 7. Det är så det är.
  Därför bestämmer Tyskland.

 8. Tysklands rykte har varit dåligt.

 9. Under andra kriget
  utrotade nazisterna folk de inte gillade.

 10. Därför uppstod EU:
  man ville aldrig mer ha krig i Europa.

 11. Man ville göra länderna
  beroende av varandra.

 12. Vi glömmer aldrig.

 13. Vill ni ha det ultimata kriget?

 14. Vårt lands lyckosamma utveckling
  hänger ihop med EU:s historia.

 15. Okej, det var lite dramatiskt,
  men här poängterar kanslern-

 16. -att kriget ännu påverkar politiken.

 17. Hon tillhör en generation som känner att
  Tyskland har en plikt gentemot Europa-

 18. -p.g.a. allt de gjorde under andra
  världskriget. Det är den tyska skulden.

 19. Vad händer
  när de inte känner skulden längre?

 20. Det är vi många som funderar på.
  Vad händer då?

 21. Tänk att ha ett världskrig på samvetet!

 22. De äldre tyskarna påverkas ännu av
  kriget. Lyssna bara vinbonden Egon.

 23. Jag tror att det är svårt att hantera.

 24. Tyskland är ännu splittrat
  i den frågan.

 25. Jag tror att det största problemet
  är att vi inte kan konfrontera det.

 26. -Är du optimistisk?
  -Jag är mer pessimistisk än jag var.

 27. Här står vi vid nåt
  som en gång var en bro över Rhen.

 28. Den här bron, Remagenbron-

 29. -använde USA för att komma in
  i Tyskland och stoppa nazisterna.

 30. Det blev ett fredsmuseum,
  vilket är ett uttryck för skulden.

 31. Kan man inte strunta i allt det här?

 32. Nej, tvärtom.
  Det visar på värdet i ett samarbete.

 33. Nu har vi frihet att göra vad vi vill.

 34. Problemet är att folk tar det för givet.

 35. Fredsprojektet,
  köper min generation det?

 36. Det är svårt att sälja in fred till unga.
  Vi har haft det länge.

 37. Ingen kan föreställa sig
  ett krig mellan Tyskland och Frankrike.

 38. Tyskland och Frankrike krigade
  innan andra världskriget också.

 39. Nu har det för första gången
  varit fred i mer än 70 år.

 40. Unga generationer som förstår värdet
  av att genom internet-

 41. -och sociala medier
  kommunicera med varandra-

 42. -borde förstå värdet
  av samarbetet över gränserna.

 43. De två herrarna åker på en roadtrip
  till den nederländska gränsen.

 44. Det är en rappare. Det kan vara rätt kul.

 45. -Tycker du?
  -Ja, det kan det.

 46. -Du förvånar mig.
  -Jaså? Varför då?

 47. Man lär sig hela tiden nåt nytt.

 48. De ska träffa Daniela De Ridder,
  en tysk toppolitiker med ett tydligt mål.

 49. Vi är Europa.
  Vi gillar det, och vi försvarar det. Tack.

 50. Jag tror att om vi stänger gränsen-

 51. -riskerar vi att bli mer rasistiska.

 52. Vi har haft det problemet, i vårt förflutna.

 53. Vi sitter nära den öppna gränsen
  mellan Tyskland och Nederländerna.

 54. De europeiska länderna
  måste stå mer enade-

 55. -så att gränserna kan hållas öppna.

 56. Öppna gränser är inte anledningen
  till sociala problem i landet.

 57. De öppna gränserna
  är en symbol för ett enat Europa.

 58. -Nu har du stängt gränsen.
  -Ja.

 59. Många i Europa vill det.

 60. -Jag står i Nederländerna.
  -Och jag i Tyskland.

 61. -Det här tror jag inte på. Vi öppnar.
  -Här är bara cyklister och hästar.

 62. Tyskland är centrum
  när vi talar om Europa och EU.

 63. De har pengarna, och har haft viljan
  att skapa EU p.g.a. den tyska skulden.

 64. Efter andra världskriget lovade man
  Europa att aldrig mer kriga.

 65. Därför integrerar man länderna. Men när
  skulden försvinner, gör EU det också?

 66. -Se mer i nästa video.
  -Mot Ungern.

 67. -Där är den här nog mer populär.
  -Där finns det nog till och med stängsel.

 68. Där har EU-fiolen
  lite annorlunda tongångar.

 69. Översättning: Heidi Schmidt
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Tyskland

Avsnitt 1 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för Nato, och reportern Morten Brink Iwersen reser till Tyskland för att ta reda på landets betydelse för Europa historiskt och i nutid. I samtal med vinproducenten Egon Müller IV och Daniella De Ridder, tysk socialdemokratisk politiker, diskuteras om öppna eller stängda gränser, om "den tyska skulden", har landet en skuld från andra världskriget, och kan den i så fall gå i arv? Och om bildandet av EU som en garant för "aldrig mera krig".

Ämnesord:
Europa, Europeiska unionen, Historia, Internationella relationer, Internationellt samarbete, Samhällsvetenskap, Tyskland, Tysklands historia
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola

Alla program i Nyfiken på EU

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Tyskland

Avsnitt 1 av 20

Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för Nato, och reportern Morten Brink Iwersen reser till Tyskland för att ta reda på landets betydelse för Europa historiskt och i nutid. I samtal med vinproducenten Egon Müller IV och Daniella De Ridder, tysk socialdemokratisk politiker, diskuteras om öppna eller stängda gränser, om "den tyska skulden", har landet en skuld från andra världskriget, och kan den i så fall gå i arv? Och om bildandet av EU som en garant för "aldrig mera krig".

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Ungern

Avsnitt 2 av 20

Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för Nato och reportern Morten Brink Iwersen reser till Ungern. De promenerar längs stängslet mellan Serbien och Ungern och samtalar om Ungerns politiska arv och hur flyktingar behandlas. Flyktingfrågan diskuteras sedan med en politiker på den yttersta högerkanten, en människorättsaktivist och ett antal män på en krog. Viktor Orbán, Ungerns premiärminister, talar inför parlamentet och Morten Brink Iwersen analyserar landets politiska strategi och visualiserar med grafik.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Italien

Avsnitt 3 av 20

Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för Nato och reportern Morten Brink Iwersen reser till Italien och tar tempen på landets politiska och ekonomiska tillstånd. De möter ett antal vinproducenter som ger sin syn på EU och Europa och de intervjuar Davide som är ansluten till Femstjärnerörelsen. Femstjärnerörelsen är ett politiskt parti som vill motarbeta korruptionen och vurmar för så kallad direktdemokrati. Morten Brink Iwersen analyserar partiets populistiska knep och visualiserar med grafik.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Frankrike

Avsnitt 4 av 20

Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för Nato och reportern Morten Brink Iwersen reser till Frankrike. Vad präglar landet mest, andra världskriget eller det fransk-tyska kriget 1870-71? Är Frankrike det mest EU-vänliga landet inom unionen? Och kan ett starkare EU ge större frihet åt invånarna jämfört med Ungerns och Italiens EU-motstånd? Anders Fogh Rasmussen och Morten Brink Iwersen söker svar på sina frågor genom att bland annat intervjua personalen i en saluhall och en medlem i Emmanuel Macrons socialliberala parti En Marche!

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Spanien

Avsnitt 5 av 20

Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för Nato och reportern Morten Brink Iwersen reser till Spanien. I nuläget uppmärksammas landet mest genom Kataloniens kamp för självständighet. Kan Katalonien frigöra sig från Spanien? Vad blir konsekvenserna? Och hur är Spaniens förhållande till katalanska politiker? Vi möter Pablo Bustinduy som anslutit sig till vänsterpartiet Podemos och José María Aznar, före detta premiärminister som företrädde högerpartiet Partido Popular.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Storbritannien

Avsnitt 6 av 20

Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för Nato och reportern Morten Brink Iwersen reser till Storbritannien. Landet befinner sig för närvarande i ångest inför brexit, Storbritanniens utträde ur EU. Anders Fogh Rasmussen sammanfattar bakgrunden till landets iver att lämna unionen. Damian Green, före detta vise premiärminister, intervjuas om brexit och varför det brittiska folket röstade för utträde. Och på en lokal pub får vi höra några representanter för folket.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Gula västarna

Avsnitt 7 av 20

Gula västarna är en fransk proteströrelse, som bildades 2018, mot president Macrons politik. Men vad kämpar de för? Intervju med en dansk journalist och nyhetsbilder från konfrontationer mellan Gula västarna och polis.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Rapport från Davos, del 1

Avsnitt 8 av 20

Radiorapport från Davos om Frankrikes president Macron och den politiska blandningen från yttersta höger till yttersta vänster bland Gula västarna.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Vad vill Gula västarna?

Avsnitt 9 av 20

Frankrikes president Macron talar till den franska tv-publiken efter konflikter med Gula västarna. Intervjuer med folk på gatan om Macrons politik och olika förklaringar till missnöjet. Intervju med experter om bakgrunden till Gula västarnas agerande.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Italien, EU och problemen, del 1

Avsnitt 10 av 20

Radiointervju med expert, om Italien och EU samt om den italienska finanspolitiken och migrationen.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Italien, EU och problemen, del 2

Avsnitt 11 av 20

Radiointervju med expert om migrationen från Nordafrika till Italien och om andra EU-länders förhållningssätt till migration.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Rapport från Davos, del 2

Avsnitt 12 av 20

Radiointervju med expert om olika länders finansiella stabilitet/instabilitet efter 2008. Dessutom om ländernas ideologier, identitet och förhållningssätt till populismen.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Vad vill Katalonien?

Avsnitt 13 av 20

Tv-rapport från demonstration i Barcelona med kommentarer och analys.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Brexit

Avsnitt 14 av 20

Reportage om brexit, bland annat om problemen med nationsgränsen mot republiken Irland, som kommer att stanna i EU. Politisk analys av Theresa Mays utspel i parlamentet och samtal med en brittisk familj som oroar sig för konsekvenserna av brexit.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Rapport från Davos, del 3

Avsnitt 15 av 20

Radiorapport från Davos om brexit, om konsekvenserna för britterna samt om Frankrikes president Macrons förhållande till Gula västarna.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Visa fler

Mer gymnasieskola

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Grym kemi

Sex

Vad finns det för kemi i kärlek och sex? Kan den kittlande känslan översättas till kemiska formler och ämnen? Programledaren Brita Zackari hoppar hopprep för att få upp sina testosteronnivåer och vi får veta att lusten styrs av hormonet testosteron. Vi får lära oss om hur p-pillret uppfanns och vilken betydelse det fått för kvinnors frigörelse. Och vi träffar orgasmexperten Ylva Franzén som berättar om orgasmer.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna The Cambria

The minstrel's show

Cecily befriar Douglass ur hans cell men Matildas pappa, herr Dodd, kommer rusande med en pistol och siktar på Douglass. Då kommer Matilda. Hon tror att den där föreställningen hon väntat på hela resan äntligen börjat. Showtime! Radiodrama på engelska för gymnasiet och högstadiet.