Titta

Nyfiken på EU

Nyfiken på EU

Om Nyfiken på EU

I de första programmen möter vi Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för NATO och reportern Morten Brink Iwersen på resor i Tyskland, Ungern, Italien, Frankrike, Spanien och Storbritannien. Hur ser dessa länders moderna historia ut? Man talar till exempel om Tysklands eventuella skuld efter andra världskriget. Och hur förhåller sig länderna till unionen i dag? De resterande avsnitten tar, via nyhetsklipp, upp olika aktuella ämnen som till exempel brexit, Gröna västarna och Kataloniens vilja till självständighet.

Till första programmet

Nyfiken på EU : UngernDela
 1. Välkomna till "Nyfiken på EU".
  Nu är Anders och Morten i Ungern.

 2. Ungern betraktas
  som ett problembarn i EU.

 3. Jag vill berätta vad Ungern är känt för,
  men det vet jag inte.

 4. En googling säger
  att de har god gulasch och paprikagryta-

 5. -och det ungerska ullsvinet
  har många träffar.

 6. Men varför är det EU:s problembarn?

 7. Det var det värsta... Det var effektivt.

 8. De har byggt stängsel mot Serbien,
  och mot Kroatien, som ju är ett EU-land.

 9. Det är en inre EU-gräns.

 10. Där har de 348 km stängsel,
  och det har varit effektivt.

 11. I september 2015-

 12. -kom 138 000 illegala invandrare
  in över gränsen till Ungern.

 13. Nu kommer nästan inga.

 14. -Så det funkar?
  -Ja.

 15. Är det lösningen, då?

 16. För 30 år sen föll Berlinmuren. Gränsen
  mellan Öst- och Västeuropa försvann.

 17. Det gjorde att östeuropeiska länder
  kunde gå med i EU, 2002.

 18. Anders förhandlade för EU då.

 19. Vårt nya Europa är fött!

 20. Anders, du ledde arbetet med
  att förena Öst- och Västeuropa i EU.

 21. -Var det här ditt mål?
  -Nej, det var det verkligen inte.

 22. Det har hänt mycket. Vi gjorde rätt.

 23. Vi har större press på oss från Afrika
  och Mellanöstern av illegala invandrare.

 24. Ni kanske minns de här bilderna
  av flyktingar på danska motorvägar.

 25. Men Ungern fick många fler flyktingar,
  då de ligger på vägen in i Europa.

 26. Det slutade med en Fortnite-lösning,
  där man...byggde bort problemen.

 27. Det är en lösning för Ungern,
  men inte för Europa.

 28. Politikern Marton gillar stängslet.
  Men hur försvarar han det?

 29. Vad tycker du om stängslet?

 30. Vi måste sätta det i sitt sammanhang.

 31. För några år sen
  upplevde Europa migrationskrisen.

 32. Det vi upplevde här i Ungern var
  att Europa inte hade ett svar på den.

 33. Det gjordes i all hast. Vi var tvungna
  att göra nåt för att skydda landet.

 34. Orbán är premiärminister i Ungern.

 35. Det var han som byggde stängslet,
  och han gillar inte EU:s lösningar.

 36. Vi har samma utmaningar
  som många andra länder-

 37. -men Ungerns svar är annorlunda.

 38. Vi kan anta den utmaningen själva.

 39. Inga politiker nu.

 40. Då pratar vi med helt vanliga
  människor...som också är vinbönder.

 41. För att gå rakt på problemet:
  I resten av Europa-

 42. -diskuterar vi nu stängslet
  som Ungern har satt upp.

 43. Tycker ni att stängslet är en bra idé?

 44. Ni vill inte riktigt prata om det.

 45. -Skål.
  -Skål för Europa.

 46. De har inte mycket att säga.
  Yttrandefrihet är viktigt.

 47. Orbán är inte känd för att gilla kritik.
  Det vet människorättsaktivisten Zoltan.

 48. Hur är det att jobba
  med mänskliga rättigheter?

 49. Det är tungt.

 50. Man kan förlora jobbet.
  Om man jobbar inom kommunen-

 51. -eller med nåt officiellt får man problem.

 52. Är det den generella attityden i Ungern?

 53. Är man motvillig
  till att uttrycka sig offentligt?

 54. Ja, det gäller även bland folk.

 55. Man vet inte
  vilka som har kopplingar till partiet.

 56. Om man säger sin åsikt
  kan man bli av med jobbet.

 57. Med Viktor Orbán vid rodret
  råder inte yttringsfrihet.

 58. Man ska inte kritisera regeringen
  om man vill behålla jobbet.

 59. Ungern byggde ett stängsel
  för att stoppa flyktingar.

 60. EU hade inga bra lösningar,
  så man tog problemet i egna händer.

 61. Orbán står i spetsen
  för ett nationalistiskt EU.

 62. Flera länder följer honom. Det är nytt.
  Därför ska du känna till Orbán.

 63. Italien är inspirerade av dem.
  Vi ska dit härnäst.

 64. -Hur ser politiken ut där?
  -Den är en enda röra.

 65. -Det blir kul, som i Ungern.
  -Ja.

 66. -Jättebra! Tror du inte det?
  -Jo.

 67. -Vad glada vi blir.
  -Stå kvar där.

 68. Översättning: Heidi Schmidt
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Ungern

Avsnitt 2 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för Nato och reportern Morten Brink Iwersen reser till Ungern. De promenerar längs stängslet mellan Serbien och Ungern och samtalar om Ungerns politiska arv och hur flyktingar behandlas. Flyktingfrågan diskuteras sedan med en politiker på den yttersta högerkanten, en människorättsaktivist och ett antal män på en krog. Viktor Orbán, Ungerns premiärminister, talar inför parlamentet och Morten Brink Iwersen analyserar landets politiska strategi och visualiserar med grafik.

Ämnen:
Samhällskunskap > Politik och statskunskap > Europeiskt och nordiskt samarbete > EU
Ämnesord:
Europa, Europeiska unionen, Flyktingfrågor, Geografi, Internationella relationer, Internationellt samarbete, Samhällsvetenskap, Ungern
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola

Alla program i Nyfiken på EU

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Tyskland

Avsnitt 1 av 20

Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för Nato, och reportern Morten Brink Iwersen reser till Tyskland för att ta reda på landets betydelse för Europa historiskt och i nutid. I samtal med vinproducenten Egon Müller IV och Daniella De Ridder, tysk socialdemokratisk politiker, diskuteras om öppna eller stängda gränser, om "den tyska skulden", har landet en skuld från andra världskriget, och kan den i så fall gå i arv? Och om bildandet av EU som en garant för "aldrig mera krig".

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Ungern

Avsnitt 2 av 20

Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för Nato och reportern Morten Brink Iwersen reser till Ungern. De promenerar längs stängslet mellan Serbien och Ungern och samtalar om Ungerns politiska arv och hur flyktingar behandlas. Flyktingfrågan diskuteras sedan med en politiker på den yttersta högerkanten, en människorättsaktivist och ett antal män på en krog. Viktor Orbán, Ungerns premiärminister, talar inför parlamentet och Morten Brink Iwersen analyserar landets politiska strategi och visualiserar med grafik.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Italien

Avsnitt 3 av 20

Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för Nato och reportern Morten Brink Iwersen reser till Italien och tar tempen på landets politiska och ekonomiska tillstånd. De möter ett antal vinproducenter som ger sin syn på EU och Europa och de intervjuar Davide som är ansluten till Femstjärnerörelsen. Femstjärnerörelsen är ett politiskt parti som vill motarbeta korruptionen och vurmar för så kallad direktdemokrati. Morten Brink Iwersen analyserar partiets populistiska knep och visualiserar med grafik.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Frankrike

Avsnitt 4 av 20

Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för Nato och reportern Morten Brink Iwersen reser till Frankrike. Vad präglar landet mest, andra världskriget eller det fransk-tyska kriget 1870-71? Är Frankrike det mest EU-vänliga landet inom unionen? Och kan ett starkare EU ge större frihet åt invånarna jämfört med Ungerns och Italiens EU-motstånd? Fogh Rasmussen och Morten Iwersen söker svar på sina frågor genom att bland annat intervjua personalen i en saluhall och en medlem i Emmanuel Macrons socialliberala parti En Marche!

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Spanien

Avsnitt 5 av 20

Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för Nato och reportern Morten Brink Iwersen reser till Spanien. I nuläget uppmärksammas landet mest genom Kataloniens kamp för självständighet. Kan Katalonien frigöra sig från Spanien? Vad blir konsekvenserna? Och hur är Spaniens förhållande till katalanska politiker? Vi möter Pablo Bustinduy som anslutit sig till vänsterpartiet Podemos och José María Aznar, före detta premiärminister som företrädde högerpartiet Partido Popular.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Storbritannien

Avsnitt 6 av 20

Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för Nato och reportern Morten Brink Iwersen reser till Storbritannien. Landet befinner sig för närvarande i ångest inför brexit, Storbritanniens utträde ur EU. Anders Fogh Rasmussen sammanfattar bakgrunden till landets iver att lämna unionen. Damian Green, före detta vise premiärminister, intervjuas om brexit och varför det brittiska folket röstade för utträde. Och på en lokal pub får vi höra några representanter för folket.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Visa fler

Mer gymnasieskola & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta PK-mannen - teckenspråkstolkat

Är tjock lika med ful?

Musse Hasselvall pratar med Cassandra Klatzkow som använder sociala medier till att motverka kroppshat. Något som hon själv lidit av nästan hela sitt liv. Enligt Cassandra är pressen på tjejer att uppfylla utseendenormer fortfarande starkare än den är för killar. Medieforskaren Anja Hirdman ger oss historiken bakom kroppsfixering hos kvinnor och analyserar varför sociala medier är överfyllda av kvinnokroppar.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Fejk

Plantering

Om historier som medvetet planterats för att lura oss. Det kan vara i syfte att göra reklam, väcka uppmärksamhet eller helt enkelt för att någon tycker att det är kul att luras. Vi pratar bland annat om Kim Anderzon, Tommy Nilsson och Ernst-Hugo Järegård som medvetet lurats. Anna Charlotta Gunnarson och Maja Åström berättar om när de själva gått på saker och delat dem vidare. Vi pratar också med filosofiprofessorn Åsa Wikforss om varför vi är mindre kritiska till sådant som bekräftar vår egen världsbild.

Fråga oss