Titta

Nyfiken på EU

Nyfiken på EU

Om Nyfiken på EU

I de första programmen möter vi Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för NATO och reportern Morten Brink Iwersen på resor i Tyskland, Ungern, Italien, Frankrike, Spanien och Storbritannien. Hur ser dessa länders moderna historia ut? Man talar till exempel om Tysklands eventuella skuld efter andra världskriget. Och hur förhåller sig länderna till unionen i dag? De resterande avsnitten tar, via nyhetsklipp, upp olika aktuella ämnen som till exempel brexit, Gröna västarna och Kataloniens vilja till självständighet.

Till första programmet

Nyfiken på EU : FrankrikeDela
 1. Välkomna till "Nyfiken på Europa".
  Vi ska prata om "La France".

 2. Då är vi i Frankrike!
  Kaffe och en croissant. Perfekt.

 3. Era föräldrar älskar bakverken här.

 4. Och några har nog varit i alperna
  och festat... Åkt skidor.

 5. Jag vet inget om politiken.

 6. Hur ser Frankrike ut politiskt?

 7. Ja... Frankrikes befolkning har präglats
  mycket av alla krigen med Tyskland.

 8. År 1870 krigade de om Alsace.

 9. Sen kom världskrigen-

 10. -och varje gång krigade de mot tyskarna.
  Det sitter djupt hos fransmännen.

 11. Det har också varit
  drivkraften bakom EU.

 12. Man knyter samman länderna
  för att det inte ska ske igen.

 13. Vi har varit i EU-skeptiska länder.

 14. -Schulz!
  -På våra villkor.

 15. Här ser vi
  när Macron vinner presidentvalet.

 16. Lyssna på musiken.
  Det är den europeiska hymnen.

 17. På installationer spelas ofta national-
  sången, men Macron vill ha mer EU.

 18. Det handlar om
  att man aldrig mer vill ha krig.

 19. Nu ska du få se.

 20. Det här finns i varje by i Frankrike.

 21. Det är listan över
  dem som dödades i första världskriget-

 22. -och andra världskriget.

 23. Det finns minnesmärken i varje stad.
  Då är det svårt att glömma krigen.

 24. Behöver man ett byråkratiskt system?
  Vi har ju fred.

 25. Man bör göra reformer
  och ha mer EU i de stora frågorna-

 26. -som terrorism,
  miljöproblem och gränssäkerhet.

 27. Man kan ha mindre EU i andra saker.

 28. En central diskussion
  är hur stort EU ska vara.

 29. Ska det bara röra sig om fri handel?
  Eller ska EU lägga sig i flyktingpolitiken?

 30. Ska de bestämma över miljön?

 31. Killarna går och handlar.

 32. -Stöttar ni president Macron?
  -Ja.

 33. Vi ska ha baguetter.

 34. Frankrike är nästan det enda landet
  som kämpar-

 35. -för ett integrerat Europa. Är det bra?

 36. -Ja.
  -Ja?

 37. Det ser gott ut. Det är nog kalvhuvud.

 38. Det blir en mysig picknick.

 39. Fransmännen på marknaden
  gillade Macron och EU.

 40. Här i Norden är vi mer skeptiska.

 41. Varför håller danskarna inte med?

 42. Jag tror att vi påverkas
  av att vi inte direkt var med i krigen.

 43. Danskarna är lite tveksamma.

 44. Små länder har nytta av en gemenskap
  i både EU och Nato.

 45. Då är vi med i besluten.

 46. Danmark har vunnit inflytande.
  Det måste man säga till folk.

 47. Macron talar positivt om Europa:
  Europahymnen och Europaflaggan.

 48. Det gjorde inte du.

 49. I alla rådhus i Frankrike
  hänger EU-flaggan bredvid den franska.

 50. Det ser man inte i Danmark.
  Det måste man ta hänsyn till.

 51. Jag gillar nog EU
  lika mycket som Macron-

 52. -men det är skillnad på den franska
  marknaden och danskarnas i Hjallerup.

 53. Danskarna är inte så förtjusta i EU.

 54. Hjallerup-marknaden. Man kanske
  kan sälja EU-idén här? Kanske inte.

 55. Julafton är bra,
  men marknaden är bättre.

 56. Sabine Thillaye håller säkert ett brandtal
  om EU. Vi ska möta henne.

 57. Hon är toppolitiker för En Marche,
  alltså Macrons parti.

 58. -God dag!
  -Trevligt att träffas.

 59. Det finns många problem
  som inte slutar vid gränserna.

 60. Vi har klimatproblemen,
  försvars- och säkerhetsproblem.

 61. Och migration. Eurozonen.

 62. Vi måste hantera problemen
  tillsammans.

 63. Vi sitter i samma båt.
  Vi behöver ett starkare Europa.

 64. Vill Frankrike lämna över
  gränsövervakningen till EU?

 65. Ja.

 66. Vad tycker du om Sabines åsikter?

 67. De smittar av sig.
  Jag tror att hon har rätt.

 68. Mycket kan bara lösas tillsammans.

 69. I Frankrike kan Sabine
  och presidenten inte få nog av EU.

 70. De vill ge EU mer makt.

 71. I Italien och Ungern har man fått nog.
  Det är dilemmat. Hur stort ska EU vara?

 72. I början handlade det om att inte kriga.
  Nu då? Ska vi lägga ner EU?

 73. Eller ska vi ha gemensamma regler
  för flyktingar, miljö eller ekonomi?

 74. Det är den stora debatten i Europa.

 75. I nästa video ska vi till Spanien. Vi ska
  se när en del av landet vill bryta sig loss.

 76. Vi ska till Spanien.

 77. -Politiskt sett är landet splittrat.
  -Är det ett land eller fler?

 78. Jag tänker på Katalonien.

 79. Det får vi se. Jag ser fram emot det.

 80. -Det var bra. Är du nöjd?
  -Ja.

 81. Sitt kvar. Vi filmar utsikten bakifrån.

 82. Översättning: Heidi Schmidt
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Frankrike

Avsnitt 4 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för Nato och reportern Morten Brink Iwersen reser till Frankrike. Vad präglar landet mest, andra världskriget eller det fransk-tyska kriget 1870-71? Är Frankrike det mest EU-vänliga landet inom unionen? Och kan ett starkare EU ge större frihet åt invånarna jämfört med Ungerns och Italiens EU-motstånd? Anders Fogh Rasmussen och Morten Brink Iwersen söker svar på sina frågor genom att bland annat intervjua personalen i en saluhall och en medlem i Emmanuel Macrons socialliberala parti En Marche!

Ämnen:
Samhällskunskap > Politik och statskunskap > Europeiskt och nordiskt samarbete > EU
Ämnesord:
Europa, Europeiska unionen, Frankrike, Geografi, Internationella relationer, Internationellt samarbete, La République En Marche! (franskt politiskt parti), Samhällsvetenskap
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola

Alla program i Nyfiken på EU

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Tyskland

Avsnitt 1 av 20

Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för Nato, och reportern Morten Brink Iwersen reser till Tyskland för att ta reda på landets betydelse för Europa historiskt och i nutid. I samtal med vinproducenten Egon Müller IV och Daniella De Ridder, tysk socialdemokratisk politiker, diskuteras om öppna eller stängda gränser, om "den tyska skulden", har landet en skuld från andra världskriget, och kan den i så fall gå i arv? Och om bildandet av EU som en garant för "aldrig mera krig".

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Ungern

Avsnitt 2 av 20

Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för Nato och reportern Morten Brink Iwersen reser till Ungern. De promenerar längs stängslet mellan Serbien och Ungern och samtalar om Ungerns politiska arv och hur flyktingar behandlas. Flyktingfrågan diskuteras sedan med en politiker på den yttersta högerkanten, en människorättsaktivist och ett antal män på en krog. Viktor Orbán, Ungerns premiärminister, talar inför parlamentet och Morten Brink Iwersen analyserar landets politiska strategi och visualiserar med grafik.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Italien

Avsnitt 3 av 20

Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för Nato och reportern Morten Brink Iwersen reser till Italien och tar tempen på landets politiska och ekonomiska tillstånd. De möter ett antal vinproducenter som ger sin syn på EU och Europa och de intervjuar Davide som är ansluten till Femstjärnerörelsen. Femstjärnerörelsen är ett politiskt parti som vill motarbeta korruptionen och vurmar för så kallad direktdemokrati. Morten Brink Iwersen analyserar partiets populistiska knep och visualiserar med grafik.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Frankrike

Avsnitt 4 av 20

Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för Nato och reportern Morten Brink Iwersen reser till Frankrike. Vad präglar landet mest, andra världskriget eller det fransk-tyska kriget 1870-71? Är Frankrike det mest EU-vänliga landet inom unionen? Och kan ett starkare EU ge större frihet åt invånarna jämfört med Ungerns och Italiens EU-motstånd? Anders Fogh Rasmussen och Morten Brink Iwersen söker svar på sina frågor genom att bland annat intervjua personalen i en saluhall och en medlem i Emmanuel Macrons socialliberala parti En Marche!

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Spanien

Avsnitt 5 av 20

Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för Nato och reportern Morten Brink Iwersen reser till Spanien. I nuläget uppmärksammas landet mest genom Kataloniens kamp för självständighet. Kan Katalonien frigöra sig från Spanien? Vad blir konsekvenserna? Och hur är Spaniens förhållande till katalanska politiker? Vi möter Pablo Bustinduy som anslutit sig till vänsterpartiet Podemos och José María Aznar, före detta premiärminister som företrädde högerpartiet Partido Popular.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Storbritannien

Avsnitt 6 av 20

Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för Nato och reportern Morten Brink Iwersen reser till Storbritannien. Landet befinner sig för närvarande i ångest inför brexit, Storbritanniens utträde ur EU. Anders Fogh Rasmussen sammanfattar bakgrunden till landets iver att lämna unionen. Damian Green, före detta vise premiärminister, intervjuas om brexit och varför det brittiska folket röstade för utträde. Och på en lokal pub får vi höra några representanter för folket.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Visa fler

Mer gymnasieskola & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Från Burma till Brexit

Burma och drömmen om demokrati

Vilka utmaningar står Burma inför? Sara Schulman är forskare i statsvetenskap och bosatt i Burma där hon bedriver sin forskning. Hon ger en lägesbild från Burma och berättar om landets väg mot demokrati. Från kolonialstat till fria val. Inspelat den 15 februari 2017 på Utrikespolitiska institutet i Stockholm. Arrangör: Utrikespolitiska institutet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnsexhandel i världen

Afghanistans dansande pojkar

Av de ensamkommande barn som sökte asyl i Sverige 2016 var nästan en tredjedel från Afghanistan. Det kan finnas många skäl till att afghanska pojkar flyr. En orsak kan vara fenomenet bacha bazi och sexuella övergrepp i hemlandet, där pojkarna kan kidnappas eller säljas av sina föräldrar. Pojkarna kläs i kvinnokläder och tvingas dansa på fester. Efteråt händer det att männen bjuder på pojkarna som måste följa med den högstbjudande hem, där de ofta blir utsatta för våldtäkt. Många känner skam över det och vill själva inte berätta vad de varit med om.

Fråga oss