Titta

Nyfiken på EU

Nyfiken på EU

Om Nyfiken på EU

I de första programmen möter vi Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för NATO och reportern Morten Brink Iwersen på resor i Tyskland, Ungern, Italien, Frankrike, Spanien och Storbritannien. Hur ser dessa länders moderna historia ut? Man talar till exempel om Tysklands eventuella skuld efter andra världskriget. Och hur förhåller sig länderna till unionen i dag? De resterande avsnitten tar, via nyhetsklipp, upp olika aktuella ämnen som till exempel brexit, Gröna västarna och Kataloniens vilja till självständighet.

Till första programmet

Nyfiken på EU : FrankrikeDela
 1. Välkomna till "Nyfiken på Europa".
  Vi ska prata om "La France".

 2. Då är vi i Frankrike!
  Kaffe och en croissant. Perfekt.

 3. Era föräldrar älskar bakverken här.

 4. Och några har nog varit i alperna
  och festat... Åkt skidor.

 5. Jag vet inget om politiken.

 6. Hur ser Frankrike ut politiskt?

 7. Ja... Frankrikes befolkning har präglats
  mycket av alla krigen med Tyskland.

 8. År 1870 krigade de om Alsace.

 9. Sen kom världskrigen-

 10. -och varje gång krigade de mot tyskarna.
  Det sitter djupt hos fransmännen.

 11. Det har också varit
  drivkraften bakom EU.

 12. Man knyter samman länderna
  för att det inte ska ske igen.

 13. Vi har varit i EU-skeptiska länder.

 14. -Schulz!
  -På våra villkor.

 15. Här ser vi
  när Macron vinner presidentvalet.

 16. Lyssna på musiken.
  Det är den europeiska hymnen.

 17. På installationer spelas ofta national-
  sången, men Macron vill ha mer EU.

 18. Det handlar om
  att man aldrig mer vill ha krig.

 19. Nu ska du få se.

 20. Det här finns i varje by i Frankrike.

 21. Det är listan över
  dem som dödades i första världskriget-

 22. -och andra världskriget.

 23. Det finns minnesmärken i varje stad.
  Då är det svårt att glömma krigen.

 24. Behöver man ett byråkratiskt system?
  Vi har ju fred.

 25. Man bör göra reformer
  och ha mer EU i de stora frågorna-

 26. -som terrorism,
  miljöproblem och gränssäkerhet.

 27. Man kan ha mindre EU i andra saker.

 28. En central diskussion
  är hur stort EU ska vara.

 29. Ska det bara röra sig om fri handel?
  Eller ska EU lägga sig i flyktingpolitiken?

 30. Ska de bestämma över miljön?

 31. Killarna går och handlar.

 32. -Stöttar ni president Macron?
  -Ja.

 33. Vi ska ha baguetter.

 34. Frankrike är nästan det enda landet
  som kämpar-

 35. -för ett integrerat Europa. Är det bra?

 36. -Ja.
  -Ja?

 37. Det ser gott ut. Det är nog kalvhuvud.

 38. Det blir en mysig picknick.

 39. Fransmännen på marknaden
  gillade Macron och EU.

 40. Här i Norden är vi mer skeptiska.

 41. Varför håller danskarna inte med?

 42. Jag tror att vi påverkas
  av att vi inte direkt var med i krigen.

 43. Danskarna är lite tveksamma.

 44. Små länder har nytta av en gemenskap
  i både EU och Nato.

 45. Då är vi med i besluten.

 46. Danmark har vunnit inflytande.
  Det måste man säga till folk.

 47. Macron talar positivt om Europa:
  Europahymnen och Europaflaggan.

 48. Det gjorde inte du.

 49. I alla rådhus i Frankrike
  hänger EU-flaggan bredvid den franska.

 50. Det ser man inte i Danmark.
  Det måste man ta hänsyn till.

 51. Jag gillar nog EU
  lika mycket som Macron-

 52. -men det är skillnad på den franska
  marknaden och danskarnas i Hjallerup.

 53. Danskarna är inte så förtjusta i EU.

 54. Hjallerup-marknaden. Man kanske
  kan sälja EU-idén här? Kanske inte.

 55. Julafton är bra,
  men marknaden är bättre.

 56. Sabine Thillaye håller säkert ett brandtal
  om EU. Vi ska möta henne.

 57. Hon är toppolitiker för En Marche,
  alltså Macrons parti.

 58. -God dag!
  -Trevligt att träffas.

 59. Det finns många problem
  som inte slutar vid gränserna.

 60. Vi har klimatproblemen,
  försvars- och säkerhetsproblem.

 61. Och migration. Eurozonen.

 62. Vi måste hantera problemen
  tillsammans.

 63. Vi sitter i samma båt.
  Vi behöver ett starkare Europa.

 64. Vill Frankrike lämna över
  gränsövervakningen till EU?

 65. Ja.

 66. Vad tycker du om Sabines åsikter?

 67. De smittar av sig.
  Jag tror att hon har rätt.

 68. Mycket kan bara lösas tillsammans.

 69. I Frankrike kan Sabine
  och presidenten inte få nog av EU.

 70. De vill ge EU mer makt.

 71. I Italien och Ungern har man fått nog.
  Det är dilemmat. Hur stort ska EU vara?

 72. I början handlade det om att inte kriga.
  Nu då? Ska vi lägga ner EU?

 73. Eller ska vi ha gemensamma regler
  för flyktingar, miljö eller ekonomi?

 74. Det är den stora debatten i Europa.

 75. I nästa video ska vi till Spanien. Vi ska
  se när en del av landet vill bryta sig loss.

 76. Vi ska till Spanien.

 77. -Politiskt sett är landet splittrat.
  -Är det ett land eller fler?

 78. Jag tänker på Katalonien.

 79. Det får vi se. Jag ser fram emot det.

 80. -Det var bra. Är du nöjd?
  -Ja.

 81. Sitt kvar. Vi filmar utsikten bakifrån.

 82. Översättning: Heidi Schmidt
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Frankrike

Avsnitt 4 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för Nato och reportern Morten Brink Iwersen reser till Frankrike. Vad präglar landet mest, andra världskriget eller det fransk-tyska kriget 1870-71? Är Frankrike det mest EU-vänliga landet inom unionen? Och kan ett starkare EU ge större frihet åt invånarna jämfört med Ungerns och Italiens EU-motstånd? Anders Fogh Rasmussen och Morten Brink Iwersen söker svar på sina frågor genom att bland annat intervjua personalen i en saluhall och en medlem i Emmanuel Macrons socialliberala parti En Marche!

Ämnen:
Samhällskunskap > Politik och statskunskap > Europeiskt och nordiskt samarbete > EU
Ämnesord:
Europa, Europeiska unionen, Frankrike, Internationella relationer, Internationellt samarbete, La République En Marche! (franskt politiskt parti), Politik, Samhällsvetenskap, Statskunskap
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola

Alla program i Nyfiken på EU

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Tyskland

Avsnitt 1 av 20

Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för Nato, och reportern Morten Brink Iwersen reser till Tyskland för att ta reda på landets betydelse för Europa historiskt och i nutid. I samtal med vinproducenten Egon Müller IV och Daniella De Ridder, tysk socialdemokratisk politiker, diskuteras om öppna eller stängda gränser, om "den tyska skulden", har landet en skuld från andra världskriget, och kan den i så fall gå i arv? Och om bildandet av EU som en garant för "aldrig mera krig".

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Ungern

Avsnitt 2 av 20

Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för Nato och reportern Morten Brink Iwersen reser till Ungern. De promenerar längs stängslet mellan Serbien och Ungern och samtalar om Ungerns politiska arv och hur flyktingar behandlas. Flyktingfrågan diskuteras sedan med en politiker på den yttersta högerkanten, en människorättsaktivist och ett antal män på en krog. Viktor Orbán, Ungerns premiärminister, talar inför parlamentet och Morten Brink Iwersen analyserar landets politiska strategi och visualiserar med grafik.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Italien

Avsnitt 3 av 20

Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för Nato och reportern Morten Brink Iwersen reser till Italien och tar tempen på landets politiska och ekonomiska tillstånd. De möter ett antal vinproducenter som ger sin syn på EU och Europa och de intervjuar Davide som är ansluten till Femstjärnerörelsen. Femstjärnerörelsen är ett politiskt parti som vill motarbeta korruptionen och vurmar för så kallad direktdemokrati. Morten Brink Iwersen analyserar partiets populistiska knep och visualiserar med grafik.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Frankrike

Avsnitt 4 av 20

Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för Nato och reportern Morten Brink Iwersen reser till Frankrike. Vad präglar landet mest, andra världskriget eller det fransk-tyska kriget 1870-71? Är Frankrike det mest EU-vänliga landet inom unionen? Och kan ett starkare EU ge större frihet åt invånarna jämfört med Ungerns och Italiens EU-motstånd? Anders Fogh Rasmussen och Morten Brink Iwersen söker svar på sina frågor genom att bland annat intervjua personalen i en saluhall och en medlem i Emmanuel Macrons socialliberala parti En Marche!

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Spanien

Avsnitt 5 av 20

Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för Nato och reportern Morten Brink Iwersen reser till Spanien. I nuläget uppmärksammas landet mest genom Kataloniens kamp för självständighet. Kan Katalonien frigöra sig från Spanien? Vad blir konsekvenserna? Och hur är Spaniens förhållande till katalanska politiker? Vi möter Pablo Bustinduy som anslutit sig till vänsterpartiet Podemos och José María Aznar, före detta premiärminister som företrädde högerpartiet Partido Popular.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Storbritannien

Avsnitt 6 av 20

Anders Fogh Rasmussen, tidigare generalsekreterare för Nato och reportern Morten Brink Iwersen reser till Storbritannien. Landet befinner sig för närvarande i ångest inför brexit, Storbritanniens utträde ur EU. Anders Fogh Rasmussen sammanfattar bakgrunden till landets iver att lämna unionen. Damian Green, före detta vise premiärminister, intervjuas om brexit och varför det brittiska folket röstade för utträde. Och på en lokal pub får vi höra några representanter för folket.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Gula västarna

Avsnitt 7 av 20

Gula västarna är en fransk proteströrelse, som bildades 2018, mot president Macrons politik. Men vad kämpar de för? Intervju med en dansk journalist och nyhetsbilder från konfrontationer mellan Gula västarna och polis.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Rapport från Davos, del 1

Avsnitt 8 av 20

Radiorapport från Davos om Frankrikes president Macron och den politiska blandningen från yttersta höger till yttersta vänster bland Gula västarna.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Vad vill Gula västarna?

Avsnitt 9 av 20

Frankrikes president Macron talar till den franska tv-publiken efter konflikter med Gula västarna. Intervjuer med folk på gatan om Macrons politik och olika förklaringar till missnöjet. Intervju med experter om bakgrunden till Gula västarnas agerande.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Italien, EU och problemen, del 1

Avsnitt 10 av 20

Radiointervju med expert, om Italien och EU samt om den italienska finanspolitiken och migrationen.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Italien, EU och problemen, del 2

Avsnitt 11 av 20

Radiointervju med expert om migrationen från Nordafrika till Italien och om andra EU-länders förhållningssätt till migration.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Rapport från Davos, del 2

Avsnitt 12 av 20

Radiointervju med expert om olika länders finansiella stabilitet/instabilitet efter 2008. Dessutom om ländernas ideologier, identitet och förhållningssätt till populismen.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Vad vill Katalonien?

Avsnitt 13 av 20

Tv-rapport från demonstration i Barcelona med kommentarer och analys.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Brexit

Avsnitt 14 av 20

Reportage om brexit, bland annat om problemen med nationsgränsen mot republiken Irland, som kommer att stanna i EU. Politisk analys av Theresa Mays utspel i parlamentet och samtal med en brittisk familj som oroar sig för konsekvenserna av brexit.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaNyfiken på EU

Rapport från Davos, del 3

Avsnitt 15 av 20

Radiorapport från Davos om brexit, om konsekvenserna för britterna samt om Frankrikes president Macrons förhållande till Gula västarna.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Visa fler

Mer gymnasieskola & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta PK-mannen

Ska jag säga hen eller den?

Musse Hasselvall drabbas av normkritisk utmattning och börjar tycka att det är svårt att göra rätt hela tiden. Inför en intervju med en transperson blir han nervös och söker stöd hos sin kompis Isabelle som jobbar med transfrågor på RFSL. Musse hälsar på hos Robin Aronsson som är transkille. De pratar om känslan att vara född i fel kropp och att det behövs fler positiva skildringar av transpersoner. Sexualupplysaren Zafire Vrba förklarar begreppen binär, cis och transsexuell. Vi besöker dessutom The Cis-office där alla är extremt fixerade vid att visa sin könstillhörighet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Fejk

Den ituklippta giraffen

Vad är det med vetenskapen, eller framför allt naturvetenskapen som lockar när man vill sälja något? Vad ÄR vetenskap och vad händer om vi inte längre litar på den? Varför uppstår misstro mot långsiktig metodik? Och vad har allt det här att göra med en ituklippt giraff? Det är några av frågorna som Anna Charlotta Gunnarson och Maja Åström tar sig an.