Titta

Folksagor i världen - turkiska

Folksagor i världen - turkiska

Om Folksagor i världen - turkiska

Animerade kortfilmer baserade på ovanliga folksagor från hela världen. Filmerna riktar sig till F-3 och är ursprungligen producerade för BBC Learning. Sagorna ger kännedom om olika länder, kulturer och berättartraditioner. Här finns en saga om nattens ursprung från Brasilien, en indisk historia om en kung som låter sig stekas och ätas till frukost varje dag i utbyte mot guld, och en berättelse från Israel om vikten av personliga val. Andra sagor kommer från Irak, Pakistan och Nigeria. Filmerna är brittiska och baseras på sagor från respektive land. Serien är på turkiska, översatt av Tuna Özer. Berättarröst: Elif Grahn.

Till första programmet

Folksagor i världen - turkiska : Prinsen som trodde han var en tuppDela
 1. "Sagan om prinsen
  som trodde han var en tupp".

 2. Det var en gång
  en kung och en drottning.

 3. De var bekymrade över sin son
  som betedde sig underligt.

 4. Om någon pratade med honom
  sa han bara: "Kuckeliku!"

 5. "Kära nån!
  Han tror att han är en tupp!"

 6. "När jag pratar
  verkar han inte höra."

 7. "Vi måste nog göra nånting."

 8. De bjöd in prinsens bästa vänner
  för att leka med honom.

 9. Men det hjälpte inte.

 10. Prinsens lärare tog med sig böcker
  med sagor, men det hjälpte inte.

 11. Slottets kockar
  lagade prinsens alla favoriträtter.

 12. Men det enda prinsen ville äta
  var fågelfrön-

 13. -som han pickade i sig från golvet.

 14. Kungaparet hade nästan gett upp,
  när en vis man kom till slottet.

 15. "Kanske jag kan hjälpa till?
  Kan jag få prata med er son?"

 16. "Självklart, men jag tvivlar på
  att han kommer att prata med dig."

 17. Utan ett ord klädde den vise mannen
  av sig och kröp in under bordet-

 18. -och började picka.

 19. Prinsen blev förvånad, och sa
  sina första ord på flera månader:

 20. "Är du också en tupp?"

 21. "Ja, och fågelfröna som du har här
  är verkligen utsökta."

 22. "Kuckeliku!"

 23. Kungen och drottningen
  visste inte vad de skulle tro.

 24. De hoppades att mannen
  visste vad han gjorde.

 25. "Kuckeliku!"

 26. Nästa dag åt den vise mannen
  sina frön och tog på sig sina kläder.

 27. "Vad gör du? Jag trodde att du var
  en tupp! Tuppar har ju inga kläder."

 28. "Ja, jag är en tupp", sa mannen.

 29. "Men tuppar kan visst
  ha kläder på sig."

 30. "Ibland fryser jag
  och vill ha kläder på mig."

 31. Prinsen funderade en stund.

 32. "Du har nog rätt. Ibland kan tuppar
  faktiskt ha kläder på sig."

 33. "Kuckeliku!"

 34. Nästa morgon tog mannen lite mat
  som kockarna hade lagat åt prinsen.

 35. "Vad gör du? Tuppar äter inte
  människomat. Tuppar äter fågelfrön!"

 36. "Ja, fågelfrön är verkligen gott"-

 37. -"men ibland gillar jag annat också."

 38. "Men om du bara vill äta fågelfrön,
  så går det bra det med."

 39. Prinsen såg på när den vise mannen åt
  och insåg att han också var hungrig.

 40. "Kuckeliku!"

 41. Nästa morgon tog den vise mannen lite
  mat igen, men satte sig på en stol-

 42. -i stället för på det hårda golvet.

 43. "Vad gör du nu?
  Tuppar sitter inte på stolar!"

 44. "Nåväl. Jag tycker
  att tuppar kan få sitta var de vill."

 45. "Det är skönt att sitta på golvet,
  men jag föredrar en skön stol."

 46. "Prinsen tänkte på saken, och satte
  sig också för att äta vid bordet."

 47. Kungaparet häpnade när de såg-

 48. -hur sonen hade kläder på sig
  och åt vid bordet.

 49. "Vill ni äta med oss?"
  frågade mannen.

 50. "Hur lyckades du med nåt
  som ingen annan har lyckats med?"

 51. "Han ville inte prata med människor,
  men han hade inget emot en tupp."

 52. "Jag visade att alla kan göra val."

 53. "Vi är alla vad vi väljer att vara."

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Prinsen som trodde han var en tupp

Avsnitt 3 av 6

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

En vackert animerad berättelse från Israel om en ung prins som börjar bete sig märkligt. Varje dag sitter han under bordet, pickar fågelfrön och gal som en tupp. Kungen och drottningen är oroliga för sin son och ber en gammal vis man om hjälp. Filmen utforskar vikten av individualitet och val. En del av en serie bestående av sex roliga och engagerande kortfilmer från hela världen. Berättare: Elif Grahn.

Ämnen:
Geografi > Folk i andra länder, Modersmål och minoritetsspråk > Turkiska, Värdegrund
Ämnesord:
Fiktiva berättelser, Israel, Prinsar, Tuppar
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Folksagor i världen - turkiska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaFolksagor i världen - turkiska

Kalifen som förvandlades till en stork

Avsnitt 1 av 6

Denna animerade film från Irak utforskar farorna med girighet. Filmen handlar om en kalif som blir förvandlad till en stork. Kalifen inser snart att det här är hans giriga brors arbete som vill ta över hans plats på palatset. Med hjälp av en uggla försöker kalifen att ställa saker och ting till rätta. En del av en serie bestående av sex roliga och engagerande kortfilmer baserade på intressanta och ovanliga berättelser från hela världen. Berättare: Elif Grahn.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaFolksagor i världen - turkiska

Kungen som blev uppäten varje dag

Avsnitt 2 av 6

En vackert animerad saga från Indien om en Punjabi-kung som, i utbyte mot guld, låter sig stekas och ätas till frukost varje dag av en blind enstöring med en magisk hatt. En del av en serie bestående av sex roliga och engagerande kortfilmer baserade på intressanta och ovanliga berättelser från hela världen. Filmen utforskar vad det innebär att vara generös. Berättare: Elif Grahn.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaFolksagor i världen - turkiska

Prinsen som trodde han var en tupp

Avsnitt 3 av 6

En vackert animerad berättelse från Israel om en ung prins som börjar bete sig märkligt. Varje dag sitter han under bordet, pickar fågelfrön och gal som en tupp. Kungen och drottningen är oroliga för sin son och ber en gammal vis man om hjälp. Filmen utforskar vikten av individualitet och val. En del av en serie bestående av sex roliga och engagerande kortfilmer från hela världen. Berättare: Elif Grahn.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaFolksagor i världen - turkiska

Världens starkaste man

Avsnitt 4 av 6

En vackert animerad saga från Nigeria om en man som heter Obasi som är så snabb och stark att han tror att han är bäst i världen. En dag möter han emellertid sin överman. Filmen utforskar stolthet och värdet av ödmjukhet. En del av en serie bestående av sex roliga och engagerande kortfilmer baserade på intressanta och ovanliga berättelser från hela världen. Berättare: Elif Grahn.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaFolksagor i världen - turkiska

Sagan om Wali Dad

Avsnitt 5 av 6

Rikedom innebär inte alltid lycka. En vackert animerad saga från Pakistan om grässkäraren Wali som är både glad och nöjd med det lilla han äger. Wali inser att han har mer pengar än han behöver och bestämmer sig för att köpa en gåva till en prinsessa. Hans gest får oväntade konsekvenser. En del av en serie bestående av sex roliga och engagerande kortfilmer baserade på intressanta och ovanliga berättelser från hela världen. Berättare: Elif Grahn.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaFolksagor i världen - turkiska

När natten kom till jorden

Avsnitt 6 av 6

En vackert animerad saga från Brasilien som utforskar nyfikenhet och olydnad. Filmen handlar om tre tjänare som öppnar kungens hemliga säck och släpper ut djuphavsskuggorna i dagsljuset. En del av en serie bestående av sex roliga och engagerande kortfilmer baserade på intressanta och ovanliga berättelser från hela världen. Berättare: Elif Grahn.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola f-3 & geografi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Jack och jordens utveckling

På väg mot silur

Klassen är på studiebesök på museet. Jack vill visst inte göra uppgiften om jordens utveckling. Men vart tar han vägen? Man får väl inte gå omkring hur som helst på ett museum! Vad som helst kan hända. En meteorit kanske börjar prata. Jack träffar någon från prekambrium, kambrium och ordovicium.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Kul fakta - resor jorden runt

Tidiga upptäckare - över land

Vi får följa med några som var ute och reste över land under 1200- och 1300-talet. På den här tiden fanns varken bil, flygplan eller tåg, istället red man på hästar och kameler eller gick långa sträckor till fots. Två av dem som gjorde riktigt långa rekordresor på kontinenter som Asien och Afrika var marockanen Muhammad Ibn Batutta och italienaren Marco Polo.