Titta

Folksagor i världen - bosniska

Folksagor i världen - bosniska

Om Folksagor i världen - bosniska

Animerade kortfilmer baserade på ovanliga folksagor från hela världen. Filmerna riktar sig till F-3 och är ursprungligen producerade för BBC Learning. Sagorna ger kännedom om olika länder, kulturer och berättartraditioner. Här finns en saga om nattens ursprung från Brasilien, en indisk historia om en kung som låter sig stekas och ätas till frukost varje dag i utbyte mot guld, och en berättelse från Israel om vikten av personliga val. Andra sagor kommer från Irak, Pakistan och Nigeria.

Till första programmet

Folksagor i världen - bosniska : Sagan om Wali DadDela
 1. "Sagan om Wali Dad".

 2. Wali Dad arbetade med att klippa
  gräs. Han levde ett enkelt liv.

 3. Han klippte gräs som han sålde.
  Han tjänade sex öre om dagen.

 4. Fem öre gick till mat
  och ett öre stoppade han i en kruka.

 5. Han var nöjd och önskade inget mer.

 6. En dag var den stora krukan
  alldeles sprängfull.

 7. "Vad ska jag
  med så mycket pengar till?"

 8. Han fick en idé. Nästa dag gick han
  och köpte ett vackert guldarmband.

 9. Han gick till sin vän köpmannen.

 10. "Vem är den dygdigaste människan?"

 11. "Det är nog prinsessan av Nekabad."

 12. "Ge henne det här armbandet
  som en gåva."

 13. Köpmannen gjorde som Wali Dad sa.
  "En gåva från min vän Wali Dad!"

 14. "Så vackert! Då måste jag ge honom
  en gåva. Jag vill inte vara ohövlig."

 15. Wali Dad blev förvånad.
  "Jag ville inte ha nåt tillbaka."

 16. "Vad ska jag
  med ett så fint föremål till?"

 17. Då fick han en ny idé.
  "Vem är den mest storsinta personen?"

 18. "Det måste vara prinsen av Khaistan",
  svarade köpmannen.

 19. "Ge då detta till honom som en gåva."
  Det gjorde köpmannen.

 20. Prinsen blev förvånad
  över att få en gåva från en okänd.

 21. "Jag vet inte vem Wali Dad är, men
  han får inte anse att jag är oartig."

 22. "Jag måste ge honom en fin gåva."

 23. Han skickade tillbaka köpmannen
  med tre ståtliga kameler.

 24. Men Wali Dad ville inte ha dem.

 25. Han ville bara leva ett enkelt liv.

 26. Han skickade kamelerna
  till prinsessan av Nekabad.

 27. Då skickade hon nåt ännu finare:
  tio hästar.

 28. Wali Dad blev förtvivlad
  och skickade dem till prinsen-

 29. -som skickade tillbaka 50 guldkoppar.

 30. Wali Dad skickade dem
  till prinsessan av Nekabad-

 31. -och så fortsatte det
  fram och tillbaka.

 32. Till slut sa prinsessan av Nekabad:

 33. "Vänta! Varför skickar Wali Dad
  så storslagna gåvor?"

 34. "Vill han gifta sig med mig?
  Är han lika stilig som givmild?"

 35. "Jag måste träffa honom. Res tillbaka
  till Wali Dad, är du snäll"-

 36. -"och säg
  att jag är på väg till honom."

 37. Wali Dad fick höra att prinsessan
  var på väg till hans lilla hydda.

 38. "Hon tror att jag är förnäm och
  viktig och vill gifta mig med henne!"

 39. "Jag är ju bara en gräsklippare.
  Jag har inte ens några fina kläder!"

 40. "Vad dumt!
  Varför satte jag i gång det här?"

 41. Han sprang till skogen
  för att gömma sig-

 42. -men möttes där av en magisk ande.

 43. "Du har inget att skämmas för,
  du snälle, givmilde Wali Dad."

 44. Wali Dad såg hur hans kläder
  hade blivit en rik mans kläder.

 45. "Gå hem. Allt kommer att bli bra."

 46. Hans hem var inte längre en hydda-

 47. -utan ett palats med vakter och
  tjänare. Han trodde knappt sina ögon.

 48. Innan han hann undra mer,
  så stod prinsessan där.

 49. I samma ögonblick närmade sig en
  annan besökare - prinsen av Khaistan-

 50. -som också ville träffa Wali Dad.

 51. Wali Dad sa på sitt enkla sätt:

 52. "Kära prinsessan av Nekabad. Låt mig
  presentera prinsen av Khaistan."

 53. De blev förälskade och gav sig av
  för att planera sitt stora bröllop.

 54. Wali Dad sprang
  för att träffa anden igen.

 55. Mycket riktigt dök den upp.
  "Jag vill tacka dig"-

 56. -"och fråga om jag kan få tillbaka
  min hydda och bli gräsklippare igen."

 57. Anden log och trollade.

 58. När Wali Dad kom hem,
  så var allt som det hade varit.

 59. Det var den finaste gåva
  han kunde önska sig.

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Sagan om Wali Dad

Avsnitt 5

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Animerade kortfilmer baserade på ovanliga folksagor från hela världen. Filmerna riktar sig till F-3 och är ursprungligen producerade för BBC Learning. Sagorna ger kännedom om olika länder, kulturer och berättartraditioner. Här finns en saga om nattens ursprung från Brasilien, en indisk historia om en kung som låter sig stekas och ätas till frukost varje dag i utbyte mot guld, och en berättelse från Israel om vikten av personliga val. Andra sagor kommer från Irak, Pakistan och Nigeria.

Ämnen:
Geografi > Folk i andra länder, Modersmål och minoritetsspråk > Bosniska, Värdegrund
Ämnesord:
Fiktiva berättelser, Glad, Pakistan, Prinsessor, Rikedom
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Folksagor i världen - bosniska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaFolksagor i världen - bosniska

Kalifen som förvandlades till en stork

Avsnitt 1

Animerade kortfilmer baserade på ovanliga folksagor från hela världen. Filmerna riktar sig till F-3 och är ursprungligen producerade för BBC Learning. Sagorna ger kännedom om olika länder, kulturer och berättartraditioner. Här finns en saga om nattens ursprung från Brasilien, en indisk historia om en kung som låter sig stekas och ätas till frukost varje dag i utbyte mot guld, och en berättelse från Israel om vikten av personliga val. Andra sagor kommer från Irak, Pakistan och Nigeria.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaFolksagor i världen - bosniska

Kungen som blev uppäten varje dag

Avsnitt 2

Animerade kortfilmer baserade på ovanliga folksagor från hela världen. Filmerna riktar sig till F-3 och är ursprungligen producerade för BBC Learning. Sagorna ger kännedom om olika länder, kulturer och berättartraditioner. Här finns en saga om nattens ursprung från Brasilien, en indisk historia om en kung som låter sig stekas och ätas till frukost varje dag i utbyte mot guld, och en berättelse från Israel om vikten av personliga val. Andra sagor kommer från Irak, Pakistan och Nigeria.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaFolksagor i världen - bosniska

Prinsen som trodde han var en tupp

Avsnitt 3

Animerade kortfilmer baserade på ovanliga folksagor från hela världen. Filmerna riktar sig till F-3 och är ursprungligen producerade för BBC Learning. Sagorna ger kännedom om olika länder, kulturer och berättartraditioner. Här finns en saga om nattens ursprung från Brasilien, en indisk historia om en kung som låter sig stekas och ätas till frukost varje dag i utbyte mot guld, och en berättelse från Israel om vikten av personliga val. Andra sagor kommer från Irak, Pakistan och Nigeria.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaFolksagor i världen - bosniska

Världens starkaste man

Avsnitt 4

Animerade kortfilmer baserade på ovanliga folksagor från hela världen. Filmerna riktar sig till F-3 och är ursprungligen producerade för BBC Learning. Sagorna ger kännedom om olika länder, kulturer och berättartraditioner. Här finns en saga om nattens ursprung från Brasilien, en indisk historia om en kung som låter sig stekas och ätas till frukost varje dag i utbyte mot guld, och en berättelse från Israel om vikten av personliga val. Andra sagor kommer från Irak, Pakistan och Nigeria.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaFolksagor i världen - bosniska

Sagan om Wali Dad

Avsnitt 5

Animerade kortfilmer baserade på ovanliga folksagor från hela världen. Filmerna riktar sig till F-3 och är ursprungligen producerade för BBC Learning. Sagorna ger kännedom om olika länder, kulturer och berättartraditioner. Här finns en saga om nattens ursprung från Brasilien, en indisk historia om en kung som låter sig stekas och ätas till frukost varje dag i utbyte mot guld, och en berättelse från Israel om vikten av personliga val. Andra sagor kommer från Irak, Pakistan och Nigeria.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaFolksagor i världen - bosniska

När natten kom till jorden

Avsnitt 6

Animerade kortfilmer baserade på ovanliga folksagor från hela världen. Filmerna riktar sig till F-3 och är ursprungligen producerade för BBC Learning. Sagorna ger kännedom om olika länder, kulturer och berättartraditioner. Här finns en saga om nattens ursprung från Brasilien, en indisk historia om en kung som låter sig stekas och ätas till frukost varje dag i utbyte mot guld, och en berättelse från Israel om vikten av personliga val. Andra sagor kommer från Irak, Pakistan och Nigeria.

Produktionsår:
2018
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola f-3 & geografi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Jack och jordens utveckling

På väg mot silur

Klassen är på studiebesök på museet. Jack vill visst inte göra uppgiften om jordens utveckling. Men vart tar han vägen? Man får väl inte gå omkring hur som helst på ett museum! Vad som helst kan hända. En meteorit kanske börjar prata. Jack träffar någon från prekambrium, kambrium och ordovicium.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna De fyra elementen

Jord

För länge sedan var marken täckt med över tusen meter tjock is, inlandsisen. Än idag finns det många spår av den i vår natur. Ett sådant spår är jord. Jord består nämligen av söndermald sten, men också av mull, som bildas när döda växter och djur förmultnar. Nere i jorden brer växternas rötter ut sig. Genom rötterna kan växterna suga upp både vatten och näring. Men vi människor släpper ut gifter och farligheter i marken. Pär, som är meteorolog och klimatexpert, berättar, och barn i årskurs tre funderar och har egna idéer.