Titta

Tidsakuten

Tidsakuten

Om Tidsakuten

Välkommen till Tidsakuten där miljön är hämtad från den populära serien Livet i Mattelandet. Här tar Deci emot alla som råkat ut för akuta klock- och tidsproblem. Den vimsige pizzabagaren Quatro, den orolige polisen P-O Tatison och den uttråkade fotbollsspelaren Dribblo får hjälp med allt från oändligt långa timmar till "femminutershopp" och alltför välgräddade pizzor.

Syfte

I Tidsakuten får tittarna konkreta och humoristiska tidshistorier som ger goda förutsättningar till att lära sig klockan och träna sin tidsuppfattning genom att koppla ihop tid och klockslag. Tidsakuten använder matematikens uttrycksformer och gör mätningar, jämförelser och uppskattningar av tider. Serien presenterar såväl den analoga som den digitala klockan i olika situationer.

Till första programmet

Tidsakuten : HalvtimmarDela

 1. Tick-tack, tick-tack, ticketi-tack
  Tick-tack, tick-tack, ticketi-tack

 2. Tidsakuten!

 3. Skynda!
  Nu är det bråttom här. Hallå?

 4. -Vad har hänt?!
  -Ett akut tids- och klockproblem.

 5. -Det upptäcktes halv två vid vägen.
  -Åh, nej!

 6. Man får inte ställa ut inomhusklockor
  hur som helst!

 7. Men den tickar fortfarande.

 8. -De här låg vid sidan om.
  -Vilken tur!

 9. -Minutvisaren och timvisaren.
  -Fungerar timmarna?

 10. Två, tre, fyra, fem...

 11. ...sex...sju...

 12. ...åtta. Vänta lite!

 13. Vi måste se om man kan se
  när det har gått en halvtimme.

 14. Åh, nej! En halv timme.
  En timme som inte längre är hel!

 15. Du gillar klockor, va?
  Då vet du att en timme är 60 minuter.

 16. Det är alltså sextio minuter
  mellan klockan...åtta och nio.

 17. Det är bra att veta när hälften av
  timmen har gått och hälften är kvar.

 18. -Hur vet vi det?
  -Minutvisaren.

 19. Om den rör sig runt utan problem,
  då vet vi.

 20. -Kan den det?
  -Snart!

 21. Kan du tänka på, under tiden,
  hur mycket hälften av 60 minuter är?

 22. Det är alltså sextio minuter
  mellan klockan nio och klockan tio.

 23. -Hälften av 60 är 30.
  -Klockan är tio.

 24. En halvtimme senare
  har det gått trettio minuter.

 25. Klockan är halv elva.
  Då pekar den långa visaren rakt ner.

 26. Halv elva? Halva timmen har gått,
  och halva timmen är kvar...

 27. Ja! Och en halvtimme senare
  har det gått ytterligare 30 minuter.

 28. -Klockan är elva.
  -Vilken hel timme kommer efter elva?

 29. Tolv! Så om klockan är elva,
  och det går en halvtimme...

 30. ...så är klockan halv tolv.
  Det skrapar inte längre!

 31. Det funkar fint. När minutvisaren
  är halvvägs mellan elva och tolv-

 32. -då står timvisaren
  mellan elva och tolv. Halv tolv!

 33. Och en halvtimme efter det
  är klockan tolv.

 34. Och en halvtimme efter det
  är klockan halv ett.

 35. Minutvisaren är hela tiden på väg
  runt, runt. Hel, halv, hel, halv...

 36. Sextio minuter delat på två är alltid
  trettio, som jag brukar säga.

 37. Klockan är tolv.

 38. Halv ett.

 39. Ett.

 40. Halv två.

 41. Två.

 42. Halv tre.

 43. -Tre! Klockan är tre.
  -Ta-da!

 44. -Allt verkar vara som det ska nu.
  -Tack!

 45. -Behöver klockan vara kvar?
  -Nej, den verkar klara sig fint.

 46. -Och du med, förresten.
  -Klockan är halv ett.

 47. Och en halvtimme efter det...
  är klockan ett. Oj, oj, oj!

 48. Alltid på väg mot en ny timme.
  Vilken liten klocka, va!

 49. Halv två.

 50. Två.

 51. Halv tre.

 52. Tre! Den får bo hos mig ett tag-

 53. -så att jag håller lite koll
  på timmar och halvtimmar och så där.

 54. -Åh, försiktigt!
  -Lycka till, du!

 55. Akta nu huvudet!
  Ducka, ducka!

 56. Ja, det är bra. Kom!

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Halvtimmar

Avsnitt 4 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Polisen P-O Tatison har ett akut klock- och tidsproblem! En analog klocka har varit med om en olycka och den är trasig. Deci undersöker klockan och samtidigt lär sig den oroliga polisen allt om hur hel- och halvtimmarna på klockan fungerar.

Ämnen:
Matematik
Ämnesord:
Matematik, Tid, Tidmätning, Ur (tidmätare)
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Tidsakuten

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Timmar och visare

Avsnitt 1 av 10

På Tidsakuten behandlas akuta klock- och tidsproblem. Deci har beställt en pizza, men pizzabagaren Quattro har inte koll på att ett dygn är 24 timmar och levererar därför pizzan klockan 11 på kvällen istället för 11 på dagen. Gissa om Deci är hungrig!

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Minuter och visare

Avsnitt 2 av 10

Den festglada Klubbis har fått en lysande idé. Om hon tejpar fast visarna på sin analoga klocka kommer hon kunna stoppa tiden. Då behöver hon aldrig gå och lägga sig! Deci gör allt vad hon kan för att förklara att klockan och tiden inte är samma sak. Klubbis har lika svårt att tro på Deci som att hålla sig vaken.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Timmar och minuter

Avsnitt 3 av 10

Fotbollsspelaren Dribblo vill att Deci tar bort några minuter från hennes analoga klocka - den har för många. Deci får förklara att en timme alltid har lika många minuter trots att den kan kännas oändligt lång när man har tråkigt.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Halvtimmar

Avsnitt 4 av 10

Polisen P-O Tatison har ett akut klock- och tidsproblem! En analog klocka har varit med om en olycka och den är trasig. Deci undersöker klockan och samtidigt lär sig den oroliga polisen allt om hur hel- och halvtimmarna på klockan fungerar.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Kvartar

Avsnitt 5 av 10

Pizzabagaren Quatro kommer med sin mest välgräddade pizza någonsin - entimmespizzan. Deci är skeptisk till den sotsvarta pizzan. För att slippa äta hela pizzan själv föreslår hon att de två ska dela upp den i kvarts-stora bitar. Men Quattro förstår inte vad kvartar är och Deci ser sin chans att förklara istället för att äta.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Femhopp

Avsnitt 6 av 10

Klock-rockaren Clocker kommer in på Tidsakuten för att imponera på Deci med sina klock-kunskaper. Men när minutvisaren står mittemellan tjugo över sex och halv sju så får han svårt att förklara. Deci inser att hon måste lära Clocker vad femminuters hopp är.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Digitala timmar och minuter

Avsnitt 7 av 10

Klubbis är bjuden på pyjamasparty klockan 20.30 men kan inte hitta siffrorna någonstans på sin gamla analoga klocka. Deci försöker lugna henne, men utan framgång. Först när hon tar fram den digitala klockan lyssnar Klubbis och Deci får en chans att förklara hur man följer timmar och minuter på den, jämfört med den analoga.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Digitala kvartar

Avsnitt 8 av 10

Fotbollsspelaren Dribblo kommer till Tidsakuten med ett akut klock- och tidsproblem. Arenans analoga klocka har bytts ut mot en digital klocka och Dribblo har ingen aning om när matchen är slut. Deci ordinerar då lite kunskap om digitala kvartar.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Digitala femhopp

Avsnitt 9 av 10

Det är halloween och Clocker tänker spöka, om det nu inte vore för att han fått ett otäckt klock- och tidsproblem - han förstår nämligen inte när klockan slår tolv. Deci inser att Clocker måste lära sig sin digitala klocka och Deci passar samtidigt på att visa hur digitala femminuters hopp ser ut. Frågan är bara vem som blir mest rädd när klockan visar 00:00.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Tidsdifferens

Avsnitt 10 av 10

En dag när Deci har alldeles för lite att göra på Tidsakuten kommer polisen P-O Tatison på besök. Deci är besviken, hon som så gärna vill hjälpa till med akuta klock- och tidsproblem får veta att polisen bara är akut kissnödig och vill låna toaletten. Självklart får han låna toaletten, men hur länge tänker han kissa egentligen? Till P-O Tatisons stora bekymmer hjälper hon honom gärna att räkna ut tidsdifferensen.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola f-3 & matematik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Mattelandet - syntolkat

Sortera

I Sifferverkstan hjälper Zero kunderna Åke och tant Tråk att förstå att det är roligare att dela på en tvåa än att ha en ensam etta var. Till Bråktemplet kommer Filo och Sofos som har uppfunnit hjulet, men inte kan dela det mellan sig. Ska mästaren Nin ja lyckas lösa deras bråk? I Matematikrestaurangen har alla bestick hamnat huller om buller och måste sorteras. Frågan är på vilket sätt.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Vem vet vad?

Mönster

Varför finns det så mycket mönster i naturen? Kan man matematiskt räkna ut hur en kotte ska växa? Amen Ainalem försöker hitta svar på varifrån alla mönster hon ser omkring sig kommer. Kan det vara så att hon hittar på mönster som faktiskt inte finns?