Titta

Tidsakuten

Tidsakuten

Om Tidsakuten

Välkommen till Tidsakuten där miljön är hämtad från den populära serien Livet i Mattelandet. Här tar Deci emot alla som råkat ut för akuta klock- och tidsproblem. Den vimsige pizzabagaren Quatro, den orolige polisen P-O Tatison och den uttråkade fotbollsspelaren Dribblo får hjälp med allt från oändligt långa timmar till "femminutershopp" och alltför välgräddade pizzor.

Syfte

I Tidsakuten får tittarna konkreta och humoristiska tidshistorier som ger goda förutsättningar till att lära sig klockan och träna sin tidsuppfattning genom att koppla ihop tid och klockslag. Tidsakuten använder matematikens uttrycksformer och gör mätningar, jämförelser och uppskattningar av tider. Serien presenterar såväl den analoga som den digitala klockan i olika situationer.

Till första programmet

Tidsakuten : Timmar och minuterDela

 1. Tick-tack, tick-tack, ticketi-tack
  Tick-tack, tick-tack, ticketi-tack

 2. Tidsakuten!

 3. -Välkommen!
  -Hjälp.

 4. -Den funkar inte!
  -Det här är Tidsakuten.

 5. Vi lagar inga dammsugare.

 6. Inte den. Den här! Klockan.

 7. Det är nåt fel på den.

 8. -Den verkar funka fint!
  -Nej, klockan går för långsamt.

 9. -Va?
  -Särskilt när man måste städa.

 10. Den har en kort visare, timvisaren,
  som visar timmen på dygnet.

 11. -Men den, då?
  -Den långa visaren - minutvisaren.

 12. Titta här. Klockan är tio.
  Minutvisaren tar sen ett helt varv-

 13. -passerar många minuter,
  och så blir klockan elva.

 14. Många minuter, säger du? Tar du bort
  några minuter medan jag väntar?

 15. -Nä.
  -Meh!

 16. -Måste den flytta sig ett helt varv?
  -Jajamän!

 17. En timme är alltid lika lång.
  60 minuter.

 18. Så minutvisaren MÅSTE passera
  varenda en av alla de 60 minuterna?

 19. Om klockan ska bli tolv, ja.
  Först är klockan 11. Sen blir den 12.

 20. När jag har tråkigt
  brukar jag tänka-

 21. -att minutvisaren ALLTID
  rör sig framåt.

 22. -Och varför är det bra?
  -Minutvisaren rör sig alltid runt.

 23. Det blir mindre kvar av den tråkiga
  timmen, och du är närmre nästa timme.

 24. Här pekar minutvisaren
  när det har gått 10 minuter.

 25. 20 minuter. 30 minuter.

 26. 40 minuter. 50 minuter.

 27. 60 minuter av städtimmen har gått,
  och vips är den slut. Klockan är två!

 28. -Då kan jag spela fotboll!
  -Och då börjar nästa timme.

 29. Minut efter minut går,
  och det blir mindre kvar.

 30. -Du kommer närmre och närmre...
  -Nej!

 31. Känns det som om träningen
  tar slut för fort?

 32. Har man kul så går timmen fort.
  Har man tråkigt så går den långsamt.

 33. -Timmen får inte gå FÖR fort.
  -Du kan åka bil långt på en timme.

 34. Äta kall gröt, stå i en jättelång
  kö...om tiden ska kännas långsam.

 35. Det blir FÖR långsamt.
  Kanske spela spel EN timme.

 36. -Bygga en pyramid av skor...
  -Eller baka en äppelkaka!

 37. Det tar också en timme ungefär.
  Ur-gott.

 38. Egentligen går varje minut lika fort,
  och varje timme.

 39. -En timme är sextio minuter.
  -Så min klocka är okej?

 40. Japp! Du, man behöver ju inte
  städa varje timme. Det är bra.

 41. Den korta visaren, timvisaren,
  visar vilken timme på dygnet det är.

 42. -Nu är klockan fyra.
  -Ta-da!

 43. Den långa visaren, minutvisaren-

 44. -visar hur många minuter
  som hunnit gå sen klockan var fyra.

 45. En hel timme är sextio minuter.

 46. -Nu är klockan fem.
  -Ta-da!

 47. -En timme är alltid lika lång!
  -En timme är 60 lika långa minuter.

 48. Men ibland känns timmen
  extra lång och tråkig.

 49. Om man inte har en klocka
  vet man inte hur lång en timme är.

 50. Då vet man varken
  när man ska börja eller sluta städa!

 51. Men...!

 52. -Oj.
  -Men!

 53. -Då vet du inte när fotbollen börjar!
  -Jo.

 54. Nu!

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Timmar och minuter

Avsnitt 3 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Fotbollsspelaren Dribblo vill att Deci tar bort några minuter från hennes analoga klocka - den har för många. Deci får förklara att en timme alltid har lika många minuter trots att den kan kännas oändligt lång när man har tråkigt.

Ämnen:
Matematik
Ämnesord:
Matematik, Tid, Tidmätning, Tidsuppfattning, Ur (tidmätare)
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Tidsakuten

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Timmar och visare

Avsnitt 1 av 10

På Tidsakuten behandlas akuta klock- och tidsproblem. Deci har beställt en pizza, men pizzabagaren Quattro har inte koll på att ett dygn är 24 timmar och levererar därför pizzan klockan 11 på kvällen istället för 11 på dagen. Gissa om Deci är hungrig!

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Minuter och visare

Avsnitt 2 av 10

Den festglada Klubbis har fått en lysande idé. Om hon tejpar fast visarna på sin analoga klocka kommer hon kunna stoppa tiden. Då behöver hon aldrig gå och lägga sig! Deci gör allt vad hon kan för att förklara att klockan och tiden inte är samma sak. Klubbis har lika svårt att tro på Deci som att hålla sig vaken.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Timmar och minuter

Avsnitt 3 av 10

Fotbollsspelaren Dribblo vill att Deci tar bort några minuter från hennes analoga klocka - den har för många. Deci får förklara att en timme alltid har lika många minuter trots att den kan kännas oändligt lång när man har tråkigt.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Halvtimmar

Avsnitt 4 av 10

Polisen P-O Tatison har ett akut klock- och tidsproblem! En analog klocka har varit med om en olycka och den är trasig. Deci undersöker klockan och samtidigt lär sig den oroliga polisen allt om hur hel- och halvtimmarna på klockan fungerar.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Kvartar

Avsnitt 5 av 10

Pizzabagaren Quatro kommer med sin mest välgräddade pizza någonsin - entimmespizzan. Deci är skeptisk till den sotsvarta pizzan. För att slippa äta hela pizzan själv föreslår hon att de två ska dela upp den i kvarts-stora bitar. Men Quattro förstår inte vad kvartar är och Deci ser sin chans att förklara istället för att äta.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Femhopp

Avsnitt 6 av 10

Klock-rockaren Clocker kommer in på Tidsakuten för att imponera på Deci med sina klock-kunskaper. Men när minutvisaren står mittemellan tjugo över sex och halv sju så får han svårt att förklara. Deci inser att hon måste lära Clocker vad femminuters hopp är.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Digitala timmar och minuter

Avsnitt 7 av 10

Klubbis är bjuden på pyjamasparty klockan 20.30 men kan inte hitta siffrorna någonstans på sin gamla analoga klocka. Deci försöker lugna henne, men utan framgång. Först när hon tar fram den digitala klockan lyssnar Klubbis och Deci får en chans att förklara hur man följer timmar och minuter på den, jämfört med den analoga.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Digitala kvartar

Avsnitt 8 av 10

Fotbollsspelaren Dribblo kommer till Tidsakuten med ett akut klock- och tidsproblem. Arenans analoga klocka har bytts ut mot en digital klocka och Dribblo har ingen aning om när matchen är slut. Deci ordinerar då lite kunskap om digitala kvartar.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Digitala femhopp

Avsnitt 9 av 10

Det är halloween och Clocker tänker spöka, om det nu inte vore för att han fått ett otäckt klock- och tidsproblem - han förstår nämligen inte när klockan slår tolv. Deci inser att Clocker måste lära sig sin digitala klocka och Deci passar samtidigt på att visa hur digitala femminuters hopp ser ut. Frågan är bara vem som blir mest rädd när klockan visar 00:00.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Tidsdifferens

Avsnitt 10 av 10

En dag när Deci har alldeles för lite att göra på Tidsakuten kommer polisen P-O Tatison på besök. Deci är besviken, hon som så gärna vill hjälpa till med akuta klock- och tidsproblem får veta att polisen bara är akut kissnödig och vill låna toaletten. Självklart får han låna toaletten, men hur länge tänker han kissa egentligen? Till P-O Tatisons stora bekymmer hjälper hon honom gärna att räkna ut tidsdifferensen.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola f-3 & matematik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Mattelandet - syntolkat

Avrundning

Del 7 av 12. Matematikrestaurangen ska bjuda på en show om avrundning. Konstnären Fembrandt får hjälp av Primus i Sifferverkstan med det senaste inom modern konst - avrundningar - och Kakan använder ett avrundningstecken för första gången. Polisen Inge Räknander blir misstänksam när han ertappar en tjuv med ett avrundningstecken, men fallet visar sig vara större än vad han först anar.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Vem vet vad?

Mönster

Varför finns det så mycket mönster i naturen? Kan man matematiskt räkna ut hur en kotte ska växa? Amen Ainalem försöker hitta svar på varifrån alla mönster hon ser omkring sig kommer. Kan det vara så att hon hittar på mönster som faktiskt inte finns?