Titta

Tidsakuten

Tidsakuten

Om Tidsakuten

Välkommen till Tidsakuten där miljön är hämtad från den populära serien Livet i Mattelandet. Här tar Deci emot alla som råkat ut för akuta klock- och tidsproblem. Den vimsige pizzabagaren Quatro, den orolige polisen P-O Tatison och den uttråkade fotbollsspelaren Dribblo får hjälp med allt från oändligt långa timmar till "femminutershopp" och alltför välgräddade pizzor.

Syfte

I Tidsakuten får tittarna konkreta och humoristiska tidshistorier som ger goda förutsättningar till att lära sig klockan och träna sin tidsuppfattning genom att koppla ihop tid och klockslag. Tidsakuten använder matematikens uttrycksformer och gör mätningar, jämförelser och uppskattningar av tider. Serien presenterar såväl den analoga som den digitala klockan i olika situationer.

Till första programmet

Tidsakuten : Minuter och visareDela
 1. Tick-tack, tick-tack, ticketi-tack
  Tick-tack, tick-tack, ticketi-tack

 2. Tidsakuten!

 3. Tre!

 4. -Välkommen!
  -Kolla! Här har jag bästa idén.

 5. -Det är aldrig läggdags.
  -Nån har tejpat fast visarna.

 6. Minutvisaren pekar rakt upp och
  timvisaren på tre. Din klocka är tre.

 7. -Men klockan är ju...
  -...tre!

 8. Nej, klockan är åtta.

 9. Om alla klockor alltid var tre
  så behövde ingen gå och lägga sig.

 10. Jag har dåliga nyheter!
  Klockan är inte samma sak som tiden!

 11. -Joho, du!
  -Du har akut klock- och tidsproblem!

 12. Men tidsakuten kan hjälpa dig!

 13. -Vadå?
  -Klockan visar bara tiden.

 14. Vilken tid på dygnet det är just nu.

 15. -Åtta.
  -På kvällen.

 16. Nej... Klockan är tre.

 17. Tejpar du fast visarna
  kan de inte visa vad klockan är.

 18. Ta bort tejpen så ska du få se.

 19. Inget händer.
  Långa visaren pekar rakt upp-

 20. -och korta visaren
  pekar fortfarande på tre.

 21. Nu tog du bort tejpen på timvisaren.

 22. Tiden har stannat! Vi kan vara
  vakna jämt. Vad säger du nu?

 23. Att timvisaren inte kan röra sig
  mot nästa timme-

 24. -och minutvisaren sitter fast.

 25. När minutvisaren rör sig
  ett helt varv flyttar sig timvisaren-

 26. -till nästa timme.

 27. Så här. Nu är klockan åtta...

 28. ...och nu är klockan nio.

 29. Nu visar klockan tio,
  och nu visar klockan elva.

 30. -Nya timmar hela tiden!
  -Och nya minuter.

 31. En timme är många små minuter. Här,
  mellan varje streck, är det en minut.

 32. En minut, en minut,
  en minut, en minut, en minut.

 33. Minutvisaren måste passera varenda en
  av de minuterna, 60 stycken-

 34. -för att timvisaren
  ska peka på nästa timme.

 35. Timmar består av en massa minuter.

 36. Minuter är korta och bra. På en minut
  hinner man borsta tänderna uppe.

 37. Nästa minut
  hinner man borsta tänderna nere.

 38. Och på en minut
  hinner man klä på sig pyjamas.

 39. Pyjamas?
  Klockan borde vara tre på dagen.

 40. Fast den är åtta på kvällen.

 41. För minutvisaren måste passera
  en massa minuter.

 42. -Efter ett varv...blir klockan fyra.
  -Ja.

 43. Efter ett varv till blir klockan fem.
  Ett varv till så blir klockan sex.

 44. -Och sju och...
  -Stopp!

 45. Nu pekar den långa visaren rakt upp
  igen och den korta på åtta.

 46. -Klockan visar åtta! Rätt!
  -Då brukar jag sova.

 47. Ska vi släppa loss minutvisaren?

 48. Den korta visaren, timvisaren,
  visar vilken timme på dygnet det är.

 49. -Klockan är åtta.
  -Ta-da!

 50. Den långa visaren, minutvisaren-

 51. -visar hur många minuter
  det har gått sen klockan var åtta.

 52. En...

 53. ...två...

 54. ...tre...

 55. ...fyra...

 56. ...fem minuter.
  Klockan är fem minuter över åtta.

 57. Tiden går även om man inte vill.

 58. Klockan åtta! Bra tid för party.

 59. Eller...en bra tid att lägga sig.

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Minuter och visare

Avsnitt 2 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Den festglada Klubbis har fått en lysande idé. Om hon tejpar fast visarna på sin analoga klocka kommer hon kunna stoppa tiden. Då behöver hon aldrig gå och lägga sig! Deci gör allt vad hon kan för att förklara att klockan och tiden inte är samma sak. Klubbis har lika svårt att tro på Deci som att hålla sig vaken.

Ämnen:
Matematik
Ämnesord:
Matematik, Tid, Tidmätning, Tidsuppfattning, Ur (tidmätare)
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Tidsakuten

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Timmar och visare

Avsnitt 1 av 10

På Tidsakuten behandlas akuta klock- och tidsproblem. Deci har beställt en pizza, men pizzabagaren Quattro har inte koll på att ett dygn är 24 timmar och levererar därför pizzan klockan 11 på kvällen istället för 11 på dagen. Gissa om Deci är hungrig!

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Minuter och visare

Avsnitt 2 av 10

Den festglada Klubbis har fått en lysande idé. Om hon tejpar fast visarna på sin analoga klocka kommer hon kunna stoppa tiden. Då behöver hon aldrig gå och lägga sig! Deci gör allt vad hon kan för att förklara att klockan och tiden inte är samma sak. Klubbis har lika svårt att tro på Deci som att hålla sig vaken.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Timmar och minuter

Avsnitt 3 av 10

Fotbollsspelaren Dribblo vill att Deci tar bort några minuter från hennes analoga klocka - den har för många. Deci får förklara att en timme alltid har lika många minuter trots att den kan kännas oändligt lång när man har tråkigt.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Halvtimmar

Avsnitt 4 av 10

Polisen P-O Tatison har ett akut klock- och tidsproblem! En analog klocka har varit med om en olycka och den är trasig. Deci undersöker klockan och samtidigt lär sig den oroliga polisen allt om hur hel- och halvtimmarna på klockan fungerar.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Kvartar

Avsnitt 5 av 10

Pizzabagaren Quatro kommer med sin mest välgräddade pizza någonsin - entimmespizzan. Deci är skeptisk till den sotsvarta pizzan. För att slippa äta hela pizzan själv föreslår hon att de två ska dela upp den i kvarts-stora bitar. Men Quattro förstår inte vad kvartar är och Deci ser sin chans att förklara istället för att äta.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Femhopp

Avsnitt 6 av 10

Klock-rockaren Clocker kommer in på Tidsakuten för att imponera på Deci med sina klock-kunskaper. Men när minutvisaren står mittemellan tjugo över sex och halv sju så får han svårt att förklara. Deci inser att hon måste lära Clocker vad femminuters hopp är.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Digitala timmar och minuter

Avsnitt 7 av 10

Klubbis är bjuden på pyjamasparty klockan 20.30 men kan inte hitta siffrorna någonstans på sin gamla analoga klocka. Deci försöker lugna henne, men utan framgång. Först när hon tar fram den digitala klockan lyssnar Klubbis och Deci får en chans att förklara hur man följer timmar och minuter på den, jämfört med den analoga.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Digitala kvartar

Avsnitt 8 av 10

Fotbollsspelaren Dribblo kommer till Tidsakuten med ett akut klock- och tidsproblem. Arenans analoga klocka har bytts ut mot en digital klocka och Dribblo har ingen aning om när matchen är slut. Deci ordinerar då lite kunskap om digitala kvartar.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Digitala femhopp

Avsnitt 9 av 10

Det är halloween och Clocker tänker spöka, om det nu inte vore för att han fått ett otäckt klock- och tidsproblem - han förstår nämligen inte när klockan slår tolv. Deci inser att Clocker måste lära sig sin digitala klocka och Deci passar samtidigt på att visa hur digitala femminuters hopp ser ut. Frågan är bara vem som blir mest rädd när klockan visar 00:00.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Tidsdifferens

Avsnitt 10 av 10

En dag när Deci har alldeles för lite att göra på Tidsakuten kommer polisen P-O Tatison på besök. Deci är besviken, hon som så gärna vill hjälpa till med akuta klock- och tidsproblem får veta att polisen bara är akut kissnödig och vill låna toaletten. Självklart får han låna toaletten, men hur länge tänker han kissa egentligen? Till P-O Tatisons stora bekymmer hjälper hon honom gärna att räkna ut tidsdifferensen.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola f-3 & matematik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Mattelandet - syntolkat

Större än och mindre än

I Räknebageriet vill detektiven Colombo ha färre munkar än sin kollega och får hjälp av Bullino. Men en munk försvinner hela tiden. Kan det vara det där hungriga "större än"-tecknet som har varit i farten? Geometribanken får besök av en vilsen orienterare på jakt efter en geometrisk form som kan hjälpa honom att hitta vägen ut. På Matematikrestaurangen gör Uno, Kaxi, Teresa och Kvartz en låt i tretakt.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Vem vet vad?

Mönster

Varför finns det så mycket mönster i naturen? Kan man matematiskt räkna ut hur en kotte ska växa? Amen Ainalem försöker hitta svar på varifrån alla mönster hon ser omkring sig kommer. Kan det vara så att hon hittar på mönster som faktiskt inte finns?