Titta

Tidsakuten

Tidsakuten

Om Tidsakuten

Välkommen till Tidsakuten där miljön är hämtad från den populära serien Livet i Mattelandet. Här tar Deci emot alla som råkat ut för akuta klock- och tidsproblem. Den vimsige pizzabagaren Quatro, den orolige polisen P-O Tatison och den uttråkade fotbollsspelaren Dribblo får hjälp med allt från oändligt långa timmar till "femminutershopp" och alltför välgräddade pizzor.

Syfte

I Tidsakuten får tittarna konkreta och humoristiska tidshistorier som ger goda förutsättningar till att lära sig klockan och träna sin tidsuppfattning genom att koppla ihop tid och klockslag. Tidsakuten använder matematikens uttrycksformer och gör mätningar, jämförelser och uppskattningar av tider. Serien presenterar såväl den analoga som den digitala klockan i olika situationer.

Till första programmet

Tidsakuten : TidsdifferensDela

 1. Tick-tack, tick-tack, ticketi-tack
  Tick-tack, tick-tack, ticketi-tack

 2. Tidsakuten!

 3. Äntligen! Här händer ingenting.

 4. Jag skulle vilja be om en liten sak.

 5. Vi hjälper dig
  med akuta klock- och tidsproblem!

 6. -Jag vill bara låna toaletten!
  -Visst.

 7. Jag hann inte kissa
  innan jag gick hemifrån.

 8. -Vilken tid var det, då?
  -Klockan var sju.

 9. -Och nu är klockan nio.
  -Oj, oj, oj! Det är många timmar.

 10. Vet kommissarien hur lång tid det är
  mellan klockan sju och nio?

 11. -Vad kommer före nio?
  -Åtta.

 12. -Och före åtta?
  -Sju. Två timmar!

 13. Ja, det löste vi ju ganska fort.
  Blir du borta länge, tror du?

 14. Om nån gammal tant behöver polisen
  och ropar "Hjälp! Var är polisen?"...

 15. -Då kan jag säga när du är tillbaka.
  -Det vet jag inte riktigt.

 16. Den långa visaren, minutvisaren,
  pekar rakt upp.

 17. Den korta visaren, timvisaren,
  pekar på nio. Klockan är nio.

 18. Tänk om du är borta en timme.
  Det är i och för sig ganska länge...

 19. -Vet du vad klockan är då?
  -Om en timme?

 20. Då är klockan tio.
  Tack, då ska jag...

 21. Så här hade det sett ut
  om det var en digital klocka.

 22. Nu är klockan 09:00.
  Om en timme är den...

 23. 10:00. Om klockan är nio nu,
  så är den tio om en timme.

 24. Om det inte är kväll, förstås.
  Om klockan är nio på kvällen-

 25. -så hade det stått 9 på den här,
  och 21:00 på den digitala.

 26. Vad är klockan på den här
  om en timme?

 27. 21...22!

 28. Skönt att få koll på tiden, visst?
  Nu är klockan nio! Eller...

 29. 09:00.

 30. Du kommer tillbaka klockan tio. Ska
  du kissa i 60 minuter? Oj, oj, oj!

 31. -Jag är nog bara borta i fem minuter.
  -Vad är klockan då, tror du?

 32. -Nej! Kan jag inte bara få...?
  -Titta på den analoga! Då ska vi se.

 33. Om en, två, tre, fyra, fem minuter,
  vad är klockan då?

 34. -Fem över nio.
  -Och på den digitala?

 35. -Fem över nio!
  -Men man kan också säga 09:05.

 36. Men om du vill vara borta längre
  är det inga problem.

 37. -Jag kan nog kissa i 45 minuter nu.
  -Fyrtiofem minuter?!

 38. Klockan är sju.
  Om en timme är klockan...

 39. ...åtta!

 40. Om trettio minuter, en halvtimme,
  är klockan...

 41. ...halv nio.
  Om en halvtimme till är klockan...

 42. ...nio.

 43. Två timmar tidigare
  var klockan...sju.

 44. Kissa i 45 minuter, säger du?
  Trekvart? Det låter inte rimligt!

 45. Men du vill veta vad klockan är då!
  Först är klockan nio.

 46. Sen: en, två, tre kvartar framåt.

 47. -Kvart i tio.
  -Bra! Och på den digitala?

 48. -09:45.
  -Så klart! Bra!

 49. -Skulle inte du låna toaletten?
  -Jo.

 50. -Hjälp, hjälp! Var är polisen?!
  -Nej!

 51. Han är här!

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Tidsdifferens

Avsnitt 10 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

En dag när Deci har alldeles för lite att göra på Tidsakuten kommer polisen P-O Tatison på besök. Deci är besviken, hon som så gärna vill hjälpa till med akuta klock- och tidsproblem får veta att polisen bara är akut kissnödig och vill låna toaletten. Självklart får han låna toaletten, men hur länge tänker han kissa egentligen? Till P-O Tatisons stora bekymmer hjälper hon honom gärna att räkna ut tidsdifferensen.

Ämnen:
Matematik
Ämnesord:
Matematik, Tid, Tidmätning, Ur (tidmätare)
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Tidsakuten

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Timmar och visare

Avsnitt 1 av 10

På Tidsakuten behandlas akuta klock- och tidsproblem. Deci har beställt en pizza, men pizzabagaren Quattro har inte koll på att ett dygn är 24 timmar och levererar därför pizzan klockan 11 på kvällen istället för 11 på dagen. Gissa om Deci är hungrig!

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Minuter och visare

Avsnitt 2 av 10

Den festglada Klubbis har fått en lysande idé. Om hon tejpar fast visarna på sin analoga klocka kommer hon kunna stoppa tiden. Då behöver hon aldrig gå och lägga sig! Deci gör allt vad hon kan för att förklara att klockan och tiden inte är samma sak. Klubbis har lika svårt att tro på Deci som att hålla sig vaken.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Timmar och minuter

Avsnitt 3 av 10

Fotbollsspelaren Dribblo vill att Deci tar bort några minuter från hennes analoga klocka - den har för många. Deci får förklara att en timme alltid har lika många minuter trots att den kan kännas oändligt lång när man har tråkigt.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Halvtimmar

Avsnitt 4 av 10

Polisen P-O Tatison har ett akut klock- och tidsproblem! En analog klocka har varit med om en olycka och den är trasig. Deci undersöker klockan och samtidigt lär sig den oroliga polisen allt om hur hel- och halvtimmarna på klockan fungerar.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Kvartar

Avsnitt 5 av 10

Pizzabagaren Quatro kommer med sin mest välgräddade pizza någonsin - entimmespizzan. Deci är skeptisk till den sotsvarta pizzan. För att slippa äta hela pizzan själv föreslår hon att de två ska dela upp den i kvarts-stora bitar. Men Quattro förstår inte vad kvartar är och Deci ser sin chans att förklara istället för att äta.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Femhopp

Avsnitt 6 av 10

Klock-rockaren Clocker kommer in på Tidsakuten för att imponera på Deci med sina klock-kunskaper. Men när minutvisaren står mittemellan tjugo över sex och halv sju så får han svårt att förklara. Deci inser att hon måste lära Clocker vad femminuters hopp är.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Digitala timmar och minuter

Avsnitt 7 av 10

Klubbis är bjuden på pyjamasparty klockan 20.30 men kan inte hitta siffrorna någonstans på sin gamla analoga klocka. Deci försöker lugna henne, men utan framgång. Först när hon tar fram den digitala klockan lyssnar Klubbis och Deci får en chans att förklara hur man följer timmar och minuter på den, jämfört med den analoga.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Digitala kvartar

Avsnitt 8 av 10

Fotbollsspelaren Dribblo kommer till Tidsakuten med ett akut klock- och tidsproblem. Arenans analoga klocka har bytts ut mot en digital klocka och Dribblo har ingen aning om när matchen är slut. Deci ordinerar då lite kunskap om digitala kvartar.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Digitala femhopp

Avsnitt 9 av 10

Det är halloween och Clocker tänker spöka, om det nu inte vore för att han fått ett otäckt klock- och tidsproblem - han förstår nämligen inte när klockan slår tolv. Deci inser att Clocker måste lära sig sin digitala klocka och Deci passar samtidigt på att visa hur digitala femminuters hopp ser ut. Frågan är bara vem som blir mest rädd när klockan visar 00:00.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Tidsdifferens

Avsnitt 10 av 10

En dag när Deci har alldeles för lite att göra på Tidsakuten kommer polisen P-O Tatison på besök. Deci är besviken, hon som så gärna vill hjälpa till med akuta klock- och tidsproblem får veta att polisen bara är akut kissnödig och vill låna toaletten. Självklart får han låna toaletten, men hur länge tänker han kissa egentligen? Till P-O Tatisons stora bekymmer hjälper hon honom gärna att räkna ut tidsdifferensen.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola f-3 & matematik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Mattelandet - syntolkat

Väga

Det kommer tunga kartonger till Matematikrestaurangen. Hur kan Kaxi bära dem utan problem? Herr Sur vill ha en uträkning med antalet åtta, men ett missförstånd gör att hans beställning misslyckas. Kan ett minustecken lösa problemet? På Geometribanken letar en vampyr efter ett rätblock att sova i.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Vem vet vad?

Mönster

Varför finns det så mycket mönster i naturen? Kan man matematiskt räkna ut hur en kotte ska växa? Amen Ainalem försöker hitta svar på varifrån alla mönster hon ser omkring sig kommer. Kan det vara så att hon hittar på mönster som faktiskt inte finns?