Titta

Tidsakuten

Tidsakuten

Om Tidsakuten

Välkommen till Tidsakuten där miljön är hämtad från den populära serien Livet i Mattelandet. Här tar Deci emot alla som råkat ut för akuta klock- och tidsproblem. Den vimsige pizzabagaren Quatro, den orolige polisen P-O Tatison och den uttråkade fotbollsspelaren Dribblo får hjälp med allt från oändligt långa timmar till "femminutershopp" och alltför välgräddade pizzor.

Syfte

I Tidsakuten får tittarna konkreta och humoristiska tidshistorier som ger goda förutsättningar till att lära sig klockan och träna sin tidsuppfattning genom att koppla ihop tid och klockslag. Tidsakuten använder matematikens uttrycksformer och gör mätningar, jämförelser och uppskattningar av tider. Serien presenterar såväl den analoga som den digitala klockan i olika situationer.

Till första programmet

Tidsakuten : Digitala kvartarDela

 1. Tick-tack, tick-tack, ticketi-tack
  Tick-tack, tick-tack, ticketi-tack

 2. Tidsakuten!

 3. -De har bytt klocka!
  -Men Dribblo! Ett akut tidsproblem?

 4. Ja! Förr hade vi en klocka
  med visare! Men det här...

 5. Jag vet inte
  när jag ska sluta springa!

 6. Nu, till exempel!

 7. -Vi tar det från början.
  -En sån bra klocka hade vi förut.

 8. Den här klockan är analog.
  Den nya klockan är digital.

 9. Det är så mycket olika siffror!

 10. Dygnets 24 timmar ser du här,
  och alla minuter ser du här.

 11. Som visarna? Den långa pekar
  på minuter, och den korta på timmar.

 12. -Vi låtsas att klockan är tio.
  -Oj! Då börjar matchen.

 13. Dribblo kommer in på plan och
  skjuter ett superhårt skott som...

 14. ...Deci räddar! Matchen är trekvart.
  Hur många minuter är en kvart?

 15. Fem, tio, femton...

 16. -En kvart är femton minuter.
  -Precis!

 17. -Ser du vad klockan är?
  -Kvart över tio.

 18. -Bra!
  -Ja! Mål! 1–0 till mig!

 19. Sen går det en kvart till.

 20. -Okej. Nu har det gått två kvartar.
  -Trettio minuter. 10:30 – halv elva.

 21. -Orkar du?
  -Det är bara en kvart kvar.

 22. Klockan tio började matchen.
  Nu är klockan halv elva. 10:30.

 23. En halvtimme har gått när Dribblo
  skjuter ett hårt skott mot mål...

 24. ...som Deci räddar, och skjuter ett
  jättehårt skott, och det blir mål!

 25. -Typiskt!
  -1–1. En kvart kvar!

 26. Ytterligare 15 minuter har gått när
  Dribblo tittar mot klockan. Den är...

 27. Kvart i elva. 30 + 15 är...

 28. 30, 35, 40, 45...

 29. Klockan är 10:45 när Dribblo
  nog fattar den nya klockan!

 30. Och bollen kommer flygande,
  och Dribblo nickar bollen in i mål!

 31. En kvart är 15 minuter.

 32. Två kvartar är 30 minuter.

 33. Och tre kvartar är 45 minuter.

 34. Klockan är nu 10:45 – kvart i elva.
  Första halvlek är slut!

 35. En kvarts vila tills klockan är...

 36. -Elva.
  -En kvart har redan gått!

 37. Nu är klockan...11:00.

 38. Dags för nästa halvlek.

 39. -16:00. Klockan är fyra.
  -Ta-da!

 40. 16:15. Kvart över fyra.

 41. 16:30. Halv fem.

 42. 16:45. Kvart i fem.

 43. 17:00. Klockan är fem.

 44. Andra halvlek har börjat. Det har
  gått 15 minuter. En hel kvart.

 45. Klockan är 11:15, kvart över elva,
  och Deci...

 46. Aj, aj, aj! Deci snubblar på bollen.
  Superklantigt!

 47. Dribblo tåfjuttar in bollen i mål
  exakt 11:30!

 48. -Eller om ni så önskar: halv tolv!
  -Öka takten sista kvarten!

 49. En kvart är 15 minuter.
  Två kvartar är 30 minuter.

 50. Och tre kvartar är 45 minuter.

 51. Kvart i tolv
  gör Dribblo en bicykleta!

 52. Medan alla vrålar av glädje
  sitter bollen i krysset!

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Digitala kvartar

Avsnitt 8 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Fotbollsspelaren Dribblo kommer till Tidsakuten med ett akut klock- och tidsproblem. Arenans analoga klocka har bytts ut mot en digital klocka och Dribblo har ingen aning om när matchen är slut. Deci ordinerar då lite kunskap om digitala kvartar.

Ämnen:
Matematik
Ämnesord:
Matematik, Tid, Tidmätning, Ur (tidmätare)
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Tidsakuten

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Timmar och visare

Avsnitt 1 av 10

På Tidsakuten behandlas akuta klock- och tidsproblem. Deci har beställt en pizza, men pizzabagaren Quattro har inte koll på att ett dygn är 24 timmar och levererar därför pizzan klockan 11 på kvällen istället för 11 på dagen. Gissa om Deci är hungrig!

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Minuter och visare

Avsnitt 2 av 10

Den festglada Klubbis har fått en lysande idé. Om hon tejpar fast visarna på sin analoga klocka kommer hon kunna stoppa tiden. Då behöver hon aldrig gå och lägga sig! Deci gör allt vad hon kan för att förklara att klockan och tiden inte är samma sak. Klubbis har lika svårt att tro på Deci som att hålla sig vaken.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Timmar och minuter

Avsnitt 3 av 10

Fotbollsspelaren Dribblo vill att Deci tar bort några minuter från hennes analoga klocka - den har för många. Deci får förklara att en timme alltid har lika många minuter trots att den kan kännas oändligt lång när man har tråkigt.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Halvtimmar

Avsnitt 4 av 10

Polisen P-O Tatison har ett akut klock- och tidsproblem! En analog klocka har varit med om en olycka och den är trasig. Deci undersöker klockan och samtidigt lär sig den oroliga polisen allt om hur hel- och halvtimmarna på klockan fungerar.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Kvartar

Avsnitt 5 av 10

Pizzabagaren Quatro kommer med sin mest välgräddade pizza någonsin - entimmespizzan. Deci är skeptisk till den sotsvarta pizzan. För att slippa äta hela pizzan själv föreslår hon att de två ska dela upp den i kvarts-stora bitar. Men Quattro förstår inte vad kvartar är och Deci ser sin chans att förklara istället för att äta.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Femhopp

Avsnitt 6 av 10

Klock-rockaren Clocker kommer in på Tidsakuten för att imponera på Deci med sina klock-kunskaper. Men när minutvisaren står mittemellan tjugo över sex och halv sju så får han svårt att förklara. Deci inser att hon måste lära Clocker vad femminuters hopp är.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Digitala timmar och minuter

Avsnitt 7 av 10

Klubbis är bjuden på pyjamasparty klockan 20.30 men kan inte hitta siffrorna någonstans på sin gamla analoga klocka. Deci försöker lugna henne, men utan framgång. Först när hon tar fram den digitala klockan lyssnar Klubbis och Deci får en chans att förklara hur man följer timmar och minuter på den, jämfört med den analoga.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Digitala kvartar

Avsnitt 8 av 10

Fotbollsspelaren Dribblo kommer till Tidsakuten med ett akut klock- och tidsproblem. Arenans analoga klocka har bytts ut mot en digital klocka och Dribblo har ingen aning om när matchen är slut. Deci ordinerar då lite kunskap om digitala kvartar.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Digitala femhopp

Avsnitt 9 av 10

Det är halloween och Clocker tänker spöka, om det nu inte vore för att han fått ett otäckt klock- och tidsproblem - han förstår nämligen inte när klockan slår tolv. Deci inser att Clocker måste lära sig sin digitala klocka och Deci passar samtidigt på att visa hur digitala femminuters hopp ser ut. Frågan är bara vem som blir mest rädd när klockan visar 00:00.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Tidsdifferens

Avsnitt 10 av 10

En dag när Deci har alldeles för lite att göra på Tidsakuten kommer polisen P-O Tatison på besök. Deci är besviken, hon som så gärna vill hjälpa till med akuta klock- och tidsproblem får veta att polisen bara är akut kissnödig och vill låna toaletten. Självklart får han låna toaletten, men hur länge tänker han kissa egentligen? Till P-O Tatisons stora bekymmer hjälper hon honom gärna att räkna ut tidsdifferensen.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola f-3 & matematik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Mattelandet - syntolkat

Jämna tal

Den mänskliga spelpjäsen Lajla saknar en siffra på sin tärning. Zero lägger fram en nia. Kan den verkligen passa på en tärning med sex sidor? Den gode medmänniskan Ulf kommer till Räknebageriet för att få ett antal som går att dela jämnt med en annan människa. På Geometribanken försöker Måttstocken mota iväg en biodlare som vill hämta ut en hexagonformad vaxkaka.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Vem vet vad?

Mönster

Varför finns det så mycket mönster i naturen? Kan man matematiskt räkna ut hur en kotte ska växa? Amen Ainalem försöker hitta svar på varifrån alla mönster hon ser omkring sig kommer. Kan det vara så att hon hittar på mönster som faktiskt inte finns?