Titta

Tidsakuten

Tidsakuten

Om Tidsakuten

Välkommen till Tidsakuten där miljön är hämtad från den populära serien Livet i Mattelandet. Här tar Deci emot alla som råkat ut för akuta klock- och tidsproblem. Den vimsige pizzabagaren Quatro, den orolige polisen P-O Tatison och den uttråkade fotbollsspelaren Dribblo får hjälp med allt från oändligt långa timmar till "femminutershopp" och alltför välgräddade pizzor.

Syfte

I Tidsakuten får tittarna konkreta och humoristiska tidshistorier som ger goda förutsättningar till att lära sig klockan och träna sin tidsuppfattning genom att koppla ihop tid och klockslag. Tidsakuten använder matematikens uttrycksformer och gör mätningar, jämförelser och uppskattningar av tider. Serien presenterar såväl den analoga som den digitala klockan i olika situationer.

Till första programmet

Tidsakuten : FemhoppDela

 1. Tick-tack, tick-tack, ticketi-tack
  Tick-tack, tick-tack, ticketi-tack

 2. Tidsakuten!

 3. Välkommen till...Tidsakuten!

 4. Hallå, Deci! Snart kan jag behandla
  akuta tids- och klockproblem.

 5. Det går alltså bra på ur-iversitetet?
  Du kan allt nu?

 6. Jag vet att en timme är 60 minuter,
  och en halvtimme är 30 minuter.

 7. En timme delat på fyra blir 15
  minuter, men det kallas "kvart".

 8. -Fråga mig hur mycket klockan är.
  -Hur mycket är klockan?

 9. -Nej, men vänta!
  -Vad väntar vi på?

 10. Minutvisaren är mitt emellan
  tjugo över sex och halv sju.

 11. Jag orkar inte räkna minuterna!

 12. -Va?!
  -Jag måste lära dig femminutershopp!

 13. -Femminutershopp?
  -Det är inget att skämmas för.

 14. Jag har sett och hört allt.
  Det här är en akutmottagning.

 15. Man behöver inte räkna varenda minut.
  Man kan räkna fem i taget.

 16. Titta på strecken som visar antalet
  minuter. En, två, tre, fyra, fem.

 17. Fem minuter. Fem minuter
  är det mellan varje siffra.

 18. Fem, tio...

 19. ...femton...tjugo minuter ÖVER sex.

 20. -Över?
  -Ja.

 21. Minutvisaren är på väg FRÅN senaste
  hel timme. Då säger man "över".

 22. Eller så är minutvisaren på väg MOT
  nästa hel timme. Då heter det "i".

 23. Fem, tio, femton, tjugo.

 24. Tjugo minuter i sju.

 25. Femton minuter i sju...

 26. Tio i sju. Fem i sju.

 27. Sju! Du glömde att 15 minuter över
  heter också "kvart över".

 28. 15 minuter i heter också "kvart i".

 29. -Du kan ju allt!
  -Men...

 30. Halv! Vad händer här?

 31. Ja, just det!

 32. Fem i halv sju.

 33. Halv sju.

 34. Fem över halv sju. Nu är det din tur!

 35. Klockan är tre.

 36. Fem minuter över tre.

 37. Tio över tre.

 38. Kvart över tre.

 39. Tjugo över tre.

 40. Fem i halv fyra.

 41. Halv fyra.

 42. Fem över halv fyra.

 43. Tjugo minuter i fyra.

 44. Kvart i fyra.

 45. Tio i fyra.

 46. Fem i fyra.

 47. Klockan är fyra.

 48. Som du ser är klockan tio.

 49. -Fem över tio.
  -Ja.

 50. Tio över tio. Kvart över tio.

 51. Tjugo över tio!

 52. Fem i halv elva.

 53. Halv elva.

 54. Fem över halv elva.

 55. Tjugo i elva.

 56. Kvart i elva. Tio i elva.

 57. Fem i elva. Och elva!

 58. Det verkar som om
  dina akuta tidsproblem är över!

 59. Bara så du vet
  så kallas det att "femhoppa".

 60. Vad visar din klocka nu, då?

 61. Klockan har varit sex
  och är på väg mot halv sju.

 62. Om fem minuter.
  Min klocka är fem i halv sju.

 63. -Fortfarande?
  -Men jag kan ju klockan!

 64. Din klocka har stannat.
  Den står still. Den är trasig!

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Femhopp

Avsnitt 6 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Klock-rockaren Clocker kommer in på Tidsakuten för att imponera på Deci med sina klock-kunskaper. Men när minutvisaren står mittemellan tjugo över sex och halv sju så får han svårt att förklara. Deci inser att hon måste lära Clocker vad femminuters hopp är.

Ämnen:
Matematik
Ämnesord:
Matematik, Tid, Tidmätning, Ur (tidmätare)
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Tidsakuten

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Timmar och visare

Avsnitt 1 av 10

På Tidsakuten behandlas akuta klock- och tidsproblem. Deci har beställt en pizza, men pizzabagaren Quattro har inte koll på att ett dygn är 24 timmar och levererar därför pizzan klockan 11 på kvällen istället för 11 på dagen. Gissa om Deci är hungrig!

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Minuter och visare

Avsnitt 2 av 10

Den festglada Klubbis har fått en lysande idé. Om hon tejpar fast visarna på sin analoga klocka kommer hon kunna stoppa tiden. Då behöver hon aldrig gå och lägga sig! Deci gör allt vad hon kan för att förklara att klockan och tiden inte är samma sak. Klubbis har lika svårt att tro på Deci som att hålla sig vaken.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Timmar och minuter

Avsnitt 3 av 10

Fotbollsspelaren Dribblo vill att Deci tar bort några minuter från hennes analoga klocka - den har för många. Deci får förklara att en timme alltid har lika många minuter trots att den kan kännas oändligt lång när man har tråkigt.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Halvtimmar

Avsnitt 4 av 10

Polisen P-O Tatison har ett akut klock- och tidsproblem! En analog klocka har varit med om en olycka och den är trasig. Deci undersöker klockan och samtidigt lär sig den oroliga polisen allt om hur hel- och halvtimmarna på klockan fungerar.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Kvartar

Avsnitt 5 av 10

Pizzabagaren Quatro kommer med sin mest välgräddade pizza någonsin - entimmespizzan. Deci är skeptisk till den sotsvarta pizzan. För att slippa äta hela pizzan själv föreslår hon att de två ska dela upp den i kvarts-stora bitar. Men Quattro förstår inte vad kvartar är och Deci ser sin chans att förklara istället för att äta.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Femhopp

Avsnitt 6 av 10

Klock-rockaren Clocker kommer in på Tidsakuten för att imponera på Deci med sina klock-kunskaper. Men när minutvisaren står mittemellan tjugo över sex och halv sju så får han svårt att förklara. Deci inser att hon måste lära Clocker vad femminuters hopp är.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Digitala timmar och minuter

Avsnitt 7 av 10

Klubbis är bjuden på pyjamasparty klockan 20.30 men kan inte hitta siffrorna någonstans på sin gamla analoga klocka. Deci försöker lugna henne, men utan framgång. Först när hon tar fram den digitala klockan lyssnar Klubbis och Deci får en chans att förklara hur man följer timmar och minuter på den, jämfört med den analoga.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Digitala kvartar

Avsnitt 8 av 10

Fotbollsspelaren Dribblo kommer till Tidsakuten med ett akut klock- och tidsproblem. Arenans analoga klocka har bytts ut mot en digital klocka och Dribblo har ingen aning om när matchen är slut. Deci ordinerar då lite kunskap om digitala kvartar.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Digitala femhopp

Avsnitt 9 av 10

Det är halloween och Clocker tänker spöka, om det nu inte vore för att han fått ett otäckt klock- och tidsproblem - han förstår nämligen inte när klockan slår tolv. Deci inser att Clocker måste lära sig sin digitala klocka och Deci passar samtidigt på att visa hur digitala femminuters hopp ser ut. Frågan är bara vem som blir mest rädd när klockan visar 00:00.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaTidsakuten

Tidsdifferens

Avsnitt 10 av 10

En dag när Deci har alldeles för lite att göra på Tidsakuten kommer polisen P-O Tatison på besök. Deci är besviken, hon som så gärna vill hjälpa till med akuta klock- och tidsproblem får veta att polisen bara är akut kissnödig och vill låna toaletten. Självklart får han låna toaletten, men hur länge tänker han kissa egentligen? Till P-O Tatisons stora bekymmer hjälper hon honom gärna att räkna ut tidsdifferensen.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola f-3 & matematik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Mattelandet - syntolkat

Större än och mindre än

I Räknebageriet vill detektiven Colombo ha färre munkar än sin kollega och får hjälp av Bullino. Men en munk försvinner hela tiden. Kan det vara det där hungriga "större än"-tecknet som har varit i farten? Geometribanken får besök av en vilsen orienterare på jakt efter en geometrisk form som kan hjälpa honom att hitta vägen ut. På Matematikrestaurangen gör Uno, Kaxi, Teresa och Kvartz en låt i tretakt.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Vem vet vad?

Mönster

Varför finns det så mycket mönster i naturen? Kan man matematiskt räkna ut hur en kotte ska växa? Amen Ainalem försöker hitta svar på varifrån alla mönster hon ser omkring sig kommer. Kan det vara så att hon hittar på mönster som faktiskt inte finns?