Titta

Bara vanligt vatten - persiska

Bara vanligt vatten - persiska

Om Bara vanligt vatten - persiska

Vatten finns i flytande form, som fast och som gas. Vattnet cirkulerar runt, runt: avdunstar från haven och bildar moln som regnar. Det finns väldigt mycket vatten på jorden, men vattnet ska användas av många och till många olika saker. Vi människor behöver vatten, men det gör alla djur och växter också. Naturen behöver vatten för att vi ska få mat - och vanligt sötvatten är faktiskt vårt viktigaste livsmedel. Vatten är superviktigt!

Syfte

Syftet med serien är att lära sig om vattnets kretslopp och om vattnets olika egenskaper och användningsområden. Men också att ge kunskap om vattnets olika former - fast, flytande och gas, samt övergångarna däremellan.

Till första programmet

Bara vanligt vatten - persiska : Vi älskar vattenDela
 1. Det finns flera planeter kring solen,
  men vi bor på jorden.

 2. Det är jorden som har vatten.

 3. Och allt som lever här
  behöver vatten.

 4. Dricker vatten, bor i vatten
  och är vatten.

 5. Vatten är jätteviktigt.

 6. Sötvatten är inte bara dricksvatten,
  duschvatten och sånt.

 7. Det är bostad åt en massa olika djur.

 8. Det finns djur som bor hela sina liv
  i vatten.

 9. Ja, fiskar vet vi ju.

 10. Och vattenloppor förstås.

 11. Så finns det djur
  som bor här i halva sina liv.

 12. Trollsländor föds i vatten.

 13. Grod- och paddyngel
  växer upp i vattnet.

 14. Det finns också mycket små djur,
  nästan osynliga.

 15. Det behövs mikroskop
  för att bekanta sig med dem.

 16. De flesta är mikrober.

 17. En del är bakterier,
  en del är amöbor.

 18. Det finns massor av sorter.

 19. En del mikrober jobbar
  i vattenreningsverk-

 20. -där de äter allt sånt där-

 21. -som kommer från våra toaletter
  och avlopp.

 22. De bor på plopparna
  som åker runt i reningsbassängerna.

 23. Det finns tiotusentals mikrober
  på varje plopp.

 24. När vattnet kom in i reningsverket
  såg det ut så här.

 25. När mikroberna gjort jobbet
  så är det rent och klart.

 26. Bra va?

 27. Vatten kan också vara bad-
  och pysselplats.

 28. Vatten består av vattenmolekyler.

 29. Ja, i en droppe
  finns det många, många.

 30. Så småttiga är de,
  de där molekylerna.

 31. De håller ihop och drar i varann-

 32. -så att ytan på vattnet blir seg.

 33. Är man liten som en skräddare
  så kan man gå på den sega ytan.

 34. Skräddare är jägare.

 35. De känner med benen
  om någon insekt ramlat i.

 36. Men humlor är för stora och tunga-

 37. -både för skräddare
  och för att gå på vattenytan.

 38. Ankor kan så klart inte gå
  på vattnet, men de flyter och simmar.

 39. Vad det är bra och kul med vatten.

 40. www.btistudios.com

 41. Var rädd om vattnet. Stäng av!

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Vi älskar vatten

Avsnitt 3 av 5

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vatten är bostad åt många djur. Somliga bor i vattnet hela tiden, andra bara ibland. Vissa simmar på vattnet, och det finns faktiskt sådana som kan gå på vattnet också. Och så finns det pyttesmå djur. Så små att man måste ha mikroskop för att se dem. En del kallas för mikrober och de kan vara väldigt bra för oss människor. Uppläsare på persiska är Zinat Hashemi.

Ämnen:
Biologi > Djur och natur > Djur, Biologi > Djur och natur > Ekosystem, Fysik, Modersmål och minoritetsspråk > Persiska
Ämnesord:
Biologi, Naturvetenskap, Vatten, Vattendjur, Vattnens växt- och djurvärld
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Bara vanligt vatten - persiska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBara vanligt vatten - persiska

Vatten är viktigt

Avsnitt 1 av 5

Det finns "vanligt" vatten överallt. En del är sötvatten. Annat saltvatten. Det är en konstig idé att slösa med vatten egentligen. Vatten är superviktigt. Uppläsare på persiska är Zinat Hashemi.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBara vanligt vatten - persiska

Vattnets kretslopp

Avsnitt 2 av 5

Det är samma sötvatten som flyttar på sig och går runt, runt över jordklotet. Det kallas för kretslopp. Vi kan inte hämta vatten från någon annan planet utan det finns bara det här vattnet. Uppläsare på persiska är Zinat Hashemi.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBara vanligt vatten - persiska

Vi älskar vatten

Avsnitt 3 av 5

Vatten är bostad åt många djur. Somliga bor i vattnet hela tiden, andra bara ibland. Vissa simmar på vattnet, och det finns faktiskt sådana som kan gå på vattnet också. Och så finns det pyttesmå djur. Så små att man måste ha mikroskop för att se dem. En del kallas för mikrober och de kan vara väldigt bra för oss människor. Uppläsare på persiska är Zinat Hashemi.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBara vanligt vatten - persiska

Varmt och väldigt kallt

Avsnitt 4 av 5

Björndjur är så små att de bara kan ses i mikroskop. Men då ser de faktiskt ut som små nallar. Och de är tuffa. De klarar att leva både i is och i kokande vatten - och i rymden! Hör björndjuret berätta om sig själv och om vattnets olika former: fast, flytande och gas. Uppläsare på persiska är Zinat Hashemi.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBara vanligt vatten - persiska

Vatten i en pannkaka

Avsnitt 5 av 5

Vetet som man gör mjöl av behöver vatten för att växa, hönan som värper äggen behöver vatten att dricka och kossan som ger mjölk måste också dricka vatten. Utan vatten inget liv. Utan vatten ingen mat. Utan vatten inte ens en liten pannkaka. Uppläsare på persiska är Zinat Hashemi.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning

Mer grundskola f-3 & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Läsa med

Ormar i Flen

Sara har en orm som husdjur. Hennes kompis Hani tycket att det är väldigt konstigt. Om svenska ormar och om perspektiv. Långsamt berättat, och textat för att nybörjarläsaren ska kunna träna sin läshastighet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Upptäckarveckor på torpet

Vilse under stjärnhimlen

Del 9 av 10. Tänk vad stjärnhimlen är vacker - och stor. Jonas har under natten gett sig ut för att fånga stjärnhimlen åt er som lyssnar. Men plötsligt är han vilse och vet inte hur han ska hitta hem. Han somnar kramandes en gran. Sedan får han hjälp av Hugo att hitta sina egna fotavtryck, de leder tillbaka till torpet.