Titta

Bara vanligt vatten - persiska

Bara vanligt vatten - persiska

Om Bara vanligt vatten - persiska

Vatten finns i flytande form, som fast och som gas. Vattnet cirkulerar runt, runt: avdunstar från haven och bildar moln som regnar. Det finns väldigt mycket vatten på jorden, men vattnet ska användas av många och till många olika saker. Vi människor behöver vatten, men det gör alla djur och växter också. Naturen behöver vatten för att vi ska få mat - och vanligt sötvatten är faktiskt vårt viktigaste livsmedel. Vatten är superviktigt!

Syfte

Syftet med serien är att lära sig om vattnets kretslopp och om vattnets olika egenskaper och användningsområden. Men också att ge kunskap om vattnets olika former - fast, flytande och gas, samt övergångarna däremellan.

Till första programmet

Bara vanligt vatten - persiska : Vatten i en pannkakaDela
 1. Det finns flera planeter kring solen,
  men vi bor på jorden.

 2. Det är jorden som har vatten.

 3. Och allt som lever här
  behöver vatten.

 4. Dricker vatten, bor i vatten
  och är vatten.

 5. Vatten är jätteviktigt.

 6. Sötvattnet går runt.

 7. Det ångar upp och blir moln.

 8. Det regnar ner
  och blir floder och sjöar.

 9. Djur lever i vatten.

 10. Eller dricker vatten.

 11. Utan vatten blev det rätt trist.

 12. Vi kan inte ens äta mat utan vatten.

 13. Det är sant. För växterna
  behöver ju vatten för att växa.

 14. Inget vatten, ingen paprika.

 15. Ingen morot.

 16. Inga äpplen och annat gott.

 17. Djur behöver vatten.
  Inget vatten, ingen korv.

 18. Inte ens en pannkaka kan vi få
  utan vatten.

 19. Pannkakor äter barn i hela världen.

 20. Lite olika förstås,
  men platta och goda.

 21. Men de behöver vatten.
  Mjöl eller majs eller ris-

 22. -är frön från olika sorters gräs.

 23. Gräs behöver vatten.

 24. Ägg är en fiffig behållare
  till en blivande kyckling-

 25. -men hönan som lägger ägg
  behöver vatten.

 26. Mjölk.
  Kor behöver vatten för att leva.

 27. Stek pannkakan i lite smör
  eller i lite olja från någon växt.

 28. Raps behöver vatten.

 29. Vill du ha bär på pannkakan?
  Eller äppelmos?

 30. Jordgubbar kan inte växa utan vatten.

 31. Grädde från mjölken och kossan.

 32. Lite socker?
  Socker är också växter från början.

 33. Betor eller gräs som så klart
  inte heller kan leva utan vatten.

 34. Inget vatten, inget liv.

 35. Inte ens en liten pannkaka.

 36. Tack, vattnet.

 37. www.btistudios.com

 38. Var rädd om vattnet. Stäng av!

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Vatten i en pannkaka

Avsnitt 5 av 5

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vetet som man gör mjöl av behöver vatten för att växa, hönan som värper äggen behöver vatten att dricka och kossan som ger mjölk måste också dricka vatten. Utan vatten inget liv. Utan vatten ingen mat. Utan vatten inte ens en liten pannkaka. Uppläsare på persiska är Zinat Hashemi.

Ämnen:
Fysik, Geografi > Naturresurser, varor och tjänster, Modersmål och minoritetsspråk > Persiska
Ämnesord:
Geofysik, Hydrologi, Livsmedel, Livsmedelsförsörjning, Naturvetenskap, Oceanografi, Sötvatten, Vatten
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Bara vanligt vatten - persiska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBara vanligt vatten - persiska

Vatten är viktigt

Avsnitt 1 av 5

Det finns "vanligt" vatten överallt. En del är sötvatten. Annat saltvatten. Det är en konstig idé att slösa med vatten egentligen. Vatten är superviktigt. Uppläsare på persiska är Zinat Hashemi.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBara vanligt vatten - persiska

Vattnets kretslopp

Avsnitt 2 av 5

Det är samma sötvatten som flyttar på sig och går runt, runt över jordklotet. Det kallas för kretslopp. Vi kan inte hämta vatten från någon annan planet utan det finns bara det här vattnet. Uppläsare på persiska är Zinat Hashemi.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBara vanligt vatten - persiska

Vi älskar vatten

Avsnitt 3 av 5

Vatten är bostad åt många djur. Somliga bor i vattnet hela tiden, andra bara ibland. Vissa simmar på vattnet, och det finns faktiskt sådana som kan gå på vattnet också. Och så finns det pyttesmå djur. Så små att man måste ha mikroskop för att se dem. En del kallas för mikrober och de kan vara väldigt bra för oss människor. Uppläsare på persiska är Zinat Hashemi.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBara vanligt vatten - persiska

Varmt och väldigt kallt

Avsnitt 4 av 5

Björndjur är så små att de bara kan ses i mikroskop. Men då ser de faktiskt ut som små nallar. Och de är tuffa. De klarar att leva både i is och i kokande vatten - och i rymden! Hör björndjuret berätta om sig själv och om vattnets olika former: fast, flytande och gas. Uppläsare på persiska är Zinat Hashemi.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBara vanligt vatten - persiska

Vatten i en pannkaka

Avsnitt 5 av 5

Vetet som man gör mjöl av behöver vatten för att växa, hönan som värper äggen behöver vatten att dricka och kossan som ger mjölk måste också dricka vatten. Utan vatten inget liv. Utan vatten ingen mat. Utan vatten inte ens en liten pannkaka. Uppläsare på persiska är Zinat Hashemi.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning

Mer grundskola f-3 & fysik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Superhemligt

Juicepaketbuset - Vad är en kraft?

Busgänget vill busa med Alindes lillsyrra som älskar juice. De bestämmer sig för att tillverka ett juicepaket som sprutar vatten med hjälp av en ballong. Men hur mycket vatten ska de ladda ballongen med och vad är en kraft egentligen?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Vem vet vad?

Värme

En varm sommardag kan det vara skönt att ligga vid vattnet, känna den ljumma sanden mot barfota fötter och titta ut över havet. Men hur kommer egentligen värmen från solen till jorden? Och vad är värme? Amen Ainalem och Laura Wihlborg tar sig till solen för att följa solstrålarnas resa till jorden.