Titta

Bara vanligt vatten - polska

Bara vanligt vatten - polska

Om Bara vanligt vatten - polska

Vatten finns i flytande form, som fast och som gas. Vattnet cirkulerar runt, runt: avdunstar från haven och bildar moln som regnar. Det finns väldigt mycket vatten på jorden, men vattnet ska användas av många och till många olika saker. Vi människor behöver vatten, men det gör alla djur och växter också. Naturen behöver vatten för att vi ska få mat - och vanligt sötvatten är faktiskt vårt viktigaste livsmedel. Vatten är superviktigt!

Syfte

Syftet med serien är att lära sig om vattnets kretslopp och om vattnets olika egenskaper och användningsområden. Men också att ge kunskap om vattnets olika former - fast, flytande och gas, samt övergångarna däremellan.

Till första programmet

Bara vanligt vatten - polska : Vatten i en pannkakaDela
 1. Det finns flera planeter kring solen,
  men vi bor på jorden.

 2. Det är jorden som har vatten.

 3. Och allt som lever här
  behöver vatten.

 4. Dricker vatten, bor i vatten
  och är vatten.

 5. Vatten är apaviktigt.

 6. Sötvattnet går runt.

 7. Det ångar upp och blir moln.

 8. Det regnar ner
  och blir floder och sjöar.

 9. Djur lever i vatten.

 10. Eller dricker vatten.

 11. Utan vatten blev det rätt trist.

 12. Vi kan inte ens äta mat utan vatten.

 13. Det är sant. För växterna
  behöver ju vatten för att växa.

 14. Inget vatten, ingen paprika.

 15. Ingen morot.

 16. Inga äpplen och annat gott.

 17. Djur behöver vatten.
  Inget vatten, ingen korv.

 18. Inte ens en pannkaka kan vi få
  utan vatten.

 19. Pannkakor äter barn i hela världen.

 20. Lite olika förstås,
  men platta och goda.

 21. Men de behöver vatten.

 22. Mjöl eller majs eller ris-

 23. -är frön från olika sorters gräs.

 24. Gräs behöver vatten.

 25. Ägg är en fiffig behållare
  till en blivande kyckling-

 26. -men hönan som lägger ägg
  behöver vatten.

 27. Mjölk.
  Kor behöver vatten för att leva.

 28. Stek pannkakan i lite smör
  eller i lite olja från någon växt.

 29. Raps behöver vatten.

 30. Vill du ha bär på pannkakan?
  Eller äppelmos?

 31. Jordgubbar kan inte växa utan vatten.

 32. Grädde från mjölken och kossan.

 33. Lite socker?
  Socker är också växter från början.

 34. Betor eller gräs som så klart
  inte heller kan leva utan vatten.

 35. Inget vatten, inget liv.

 36. Inte ens en liten pannkaka.

 37. Tack, vattnet.

 38. Stäng av! Var rädd om vattnet.

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Vatten i en pannkaka

Avsnitt 5 av 5

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vetet som man gör mjöl av behöver vatten för att växa, hönan som värper äggen behöver vatten att dricka och kossan som ger mjölk måste också dricka vatten. Utan vatten inget liv. Utan vatten ingen mat. Utan vatten inte ens en liten pannkaka. Uppläsare på polska är Barbara Zylbering.

Ämnen:
Fysik, Geografi > Naturresurser, varor och tjänster, Modersmål och minoritetsspråk > Polska
Ämnesord:
Geofysik, Hydrologi, Livsmedel, Livsmedelsförsörjning, Naturvetenskap, Oceanografi, Sötvatten, Vatten
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Bara vanligt vatten - polska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBara vanligt vatten - polska

Vatten är viktigt

Avsnitt 1 av 5

Det finns "vanligt" vatten överallt. En del är sötvatten. Annat saltvatten. Det är en konstig idé att slösa med vatten egentligen. Vatten är superviktigt. Uppläsare på polska är Barbara Zylbering.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBara vanligt vatten - polska

Vattnets kretslopp

Avsnitt 2 av 5

Det är samma sötvatten som flyttar på sig och går runt, runt över jordklotet. Det kallas för kretslopp. Vi kan inte hämta vatten från någon annan planet utan det finns bara det här vattnet. Uppläsare på polska är Barbara Zylbering.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBara vanligt vatten - polska

Vi älskar vatten

Avsnitt 3 av 5

Vatten är bostad åt många djur. Somliga bor i vattnet hela tiden, andra bara ibland. Vissa simmar på vattnet, och det finns faktiskt sådana som kan gå på vattnet också. Och så finns det pyttesmå djur. Så små att man måste ha mikroskop för att se dem. En del kallas för mikrober och de kan vara väldigt bra för oss människor. Uppläsare på polska är Barbara Zylbering.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBara vanligt vatten - polska

Varmt och väldigt kallt

Avsnitt 4 av 5

Björndjur är så små att de bara kan ses i mikroskop. Men då ser de faktiskt ut som små nallar. Och de är tuffa. De klarar att leva både i is och i kokande vatten - och i rymden! Hör björndjuret berätta om sig själv och om vattnets olika former: fast, flytande och gas. Uppläsare på polska är Barbara Zylbering.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBara vanligt vatten - polska

Vatten i en pannkaka

Avsnitt 5 av 5

Vetet som man gör mjöl av behöver vatten för att växa, hönan som värper äggen behöver vatten att dricka och kossan som ger mjölk måste också dricka vatten. Utan vatten inget liv. Utan vatten ingen mat. Utan vatten inte ens en liten pannkaka. Uppläsare på polska är Barbara Zylbering.

Produktionsår:
2019
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning

Mer grundskola f-3 & fysik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Superhemligt

Ljusbuset - Hur färdas ljus?

Busgänget vill busa med Nikkis pappa som är på väg hem från jobbet. De bestämmer sig för att klä ut sig och skapa en hemligljussignal så att de vet när de ska hoppa fram och skrämma Nikkis pappa. Men hur färdas ljuset egentligen och hur ska de rikta spegeln och ficklampan för att få till den bästa ljussignalen?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna De fyra elementen

Eld

Så länge det har funnits något som kan brinna har det funnits eld. Elden hade stor betydelse för de tidiga människorna. Den gav ljus och värme, och man kunde laga mat och skrämma bort farliga djur. Men elden är farlig om man inte har kontroll över den. Brandmannen Kenneth var med och släckte en stor skogsbrand. Han berättar om hur snabbt elden kan färdas om det är torrt i markerna. Pär, som är meteorolog och klimatexpert, berättar att hela jorden blir allt varmare, och barn i årskurs tre medverkar med sina egna tips och funderingar.